SZPIEG W KSIĘGARNI: “Almost-Kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce” Amy Noelle Parks – recenzja

Odsłony: 15

Czy wiecie co to są adinkry, kod binarny i zasada nieoznaczoności Heisenberga? Nie? Nie szkodzi! Ta wiedza wcale nie jest konieczna, aby czerpać przyjemność z lektury powieści “Almost-kiss…” opowiadającej o uczuciach nastolatków, o pokonywaniu lęków społecznych i relacjach z rodzicami. Autorka, inspirująca się piosenkami zespołu One Direction, chciała w tej opowieści uchwycić ucha matematyki, pokazać jej piękno. Napisała romantyczną i pokrzepiającą historię, opartą na popularnym motywie, dość przewidywalną, ale z względu na tło i dodatkowe wątki – wartą uwagi.

 

 

Evie i Caleb znają się od dzieciństwa, przyjaźnią się, wspierają, są jak papużki nierozłączki. Oboje uczą się w  Newton Academy – szkole z internatem o profilu matematyczno-naukowym.  Ona jest wyjątkowo utalentowaną matematyczką, on – zdolnym programistą komputerowym. W dodatku doskonale radzi sobie w sytuacjach kryzysowych, gdy Evie ma problemy wynikające z jej lęków i nieśmiałości.
Wymarzona para? I tak, i nie. Evie nie interesuje się randkowaniem, a Caleb twierdzi, że się w niej nie zakochał, choć to nieprawda. W dodatku ciągle ma w pamięci ich “prawie-pocałunki”. Leo, który zabłysnął na fizyce świetnym rozwiązaniem zadania, wzbudza w Evie zainteresowanie. Z wzajemnością. Zaczynają się więc spotykać. Tymczasem Evie i Caleb wspólnie przygotowują pracę do Granicy – ważnego konkursu, który stanowi “połączenie Nagrody Nobla i Oscarów dla licealnych fizyków”, daje przepustkę na najlepsze uczelnie w kraju, a obecność w finałowej piątce zapewnia uczniom stypendium naukowe. Uczestnicy mogą zalogować się pod pseudonimem na konkursowym forum. Tam Evie poznaje czarującego chłopaka, ich szczere i zabawne dialogi sprawiają, że zaczyna się w nim zakochiwać.

Na przemian poznajemy sytuację okiem Evie i Caleba, towarzyszymy im podczas pracy nad projektem, w przeżywaniu uczuciowych rozterek, podejmowaniu decyzji. Z sympatią śledzimy ich poczynania, nawet jeśli świat nauk ścisłych zupełnie do nas nie przemawia.
Czy uda się im wystąpić na finałowej konferencji? Kogo wybierze Evie?

Fabuła nie jest skomplikowana, łatwo domyślić się, co będzie dalej, jak potoczą się losy postaci. Zwłaszcza, że autorka gra z czytelnikami w otwarte karty i już wcześniej wiemy to, do czego nasi bohaterowie muszą dojść, co muszą sobie uświadomić. Obserwujemy po prostu, jak to się między nimi rozegra. Z góry mamy założony schemat ” from  friends to lovers” i tego autorka się trzyma.  Nie można jednak sprowadzać tej powieści tylko do wątku uczuciowego.
Ważna jest tu ukazana przez autorkę pasja do nauk ścisłych, zaangażowanie bohaterów w naukę, przygotowywanie prac, zdobywanie wiedzy.
Podziw budzi samodzielność młodzieży, odpowiedzialność, umiejętność rozmawiania, analizowania swoich uczuć i emocji. Obecny jest także motyw relacji z rodzicami; jak  można się domyślać – istnieje kontrast między ich oczekiwaniami, wyobrażeniami i planami a marzeniami, planami dzieci.

Bardzo istotne – według mnie – jest to, że Amy Noelle Parks nie tylko opowiedziała historię o przyjaźni i miłości wśród nastolatków, umieściwszy ją w specyficznym środowisku umysłów ścisłych, ale również poruszyła tematykę zdrowia psychicznego.
Główna bohaterka zmaga się z licznymi lękami (zwykłymi i nietypowymi, m.in. przed pająkami, zamkniętymi pomieszczeniami, publicznymi wystąpieniami, żabami, galaretką (!)), chodzi na terapię, stara się opanować w stresujących sytuacjach, by lęk jej nie sparaliżował, jak to nieraz już bywało w przeszłości. Wydaje się być osobą nieneurotypową. Czyżby Zespół Aspergera? Genialna matematyczka ma szereg swoich przyzwyczajeń (np. za każdym razem zamawia to samo w cukierni), nie przemawia do niej poezja, niezbyt rozumie przenośnie.
Warto zauważyć jak różnorodnie Evie bywa traktowana – przez rówieśników, przyjaciół, rodziców, profesorów. Autorka wskazuje na problemy akceptacji rówieśniczej, wykluczenia społecznego, równouprawnienia, stereotypów, a także relacji z rodzicami. Oprócz ważnej tematyki atutem “Almost-Kiss..” są kreacje postaci, których nie da się nie polubić, wręcz chciałoby się znów mieć “naście” lat i z nimi zaprzyjaźnić!

Nie powiedziałabym, że ta  książka to “must read tej wiosny”, a na pewno nie dla każdego. Nie każdy bowiem lubi ten sposób narracji i taki typ powieści, w której jest niewiele wydarzeń, za to dużo rozmów, rozważań i emocji. To jednak lektura bardzo przyjemna, romantyczna, pokrzepiająca i na pewno znajdzie swoich odbiorców – nie tylko wśród młodzieży i nie tylko wśród matematyków i fizyków. Dla mnie  – powieść na piątkę!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Literackie
Autor: Amy Noelle Parks
Tytuł: Almost-Kiss. Nie flirtuj ze mną na fizyce
Tytuł oryginału:The Quantum Weirdness of the Almost-Kiss
Tłumaczenie:Łukasz Małecki
Liczba stron; 392
Data wydania: 12 kwietnia 2023
ISBN: 9788308080849

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *