
Odsłony: 20
„Wspomnienia Zofii” to powieść biograficzna, w której Władysława Magiera w fascynujący sposób opowiada o życiu i losach polskiej działaczki społecznej i narodowej, publicystki i nauczycielki Zofii Kirkor-Kiedroniowej z domu Grabskiej.
Zofia urodziła się w ziemiańskiej rodzinie w Borowie pod zaborem rosyjskim. Zdobyła bardzo gruntowne wykształcenie najpierw na pensji, później na studiach na Latającym Uniwersytecie w Warszawie, co na przełomie XIX i XX wieku było wśród kobiet przedsięwzięciem niezwykle innowacyjnym. Wtedy też rozpoczęła swoją działalność polityczną. Za pracę w kółkach socjalistycznych została aresztowana i zesłana na Syberię. Po powrocie z zsyłki nadal udzielała się społecznie, następnie wyszła za mąż za Dymitra Kirkora i zamieszkała w Krakowie. Po kilku latach spokojnego życia dotknęła ją ogromna tragedia. Ciężkie przeżycia miały ogromny wpływ na jej zdrowie. Długo się leczyła, ale mimo to nie zaprzestała swojej społecznej działalności.
Po pewnym czasie wyszła następny raz za mąż i już z drugim mężem Józefem Kiedroniem wyjechała na Śląsk Cieszyński. I tam równie dynamicznie zajmowała się pracą społeczną, narodową, usilnie starała się u fundatorów o pieniądze na szkoły, książki i gazety. Razem z mężem doprowadziła tam do otwarcia polskich szkół i gimnazjum.
Kirkor-Kiedroniowa całe swoje życie poświęciła sprawom społecznym i narodowym pracowała charytatywnie, działała prawie we wszystkich polskich stowarzyszeniach, była ogromnie zaangażowana w sprawy Polaków ze Śląska Cieszyńskiego i rodaków za Olzą. Była osobą o niepowszedniej inteligencji oraz przenikliwą obserwatorką czasów z przełomu wieków.
Książka powstała na podstawie pamiętników napisanych przez Zofię Kirkor-Kiedroniową, wydanych w trzech tomach w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i aktualnie dostępnych w bibliotekach naukowych. Pamiętniki poparte są dokumentami, ukazują wiele wydarzeń historycznych, politycznych i społecznych.
Władysława Magiera jest historykiem i przewodnikiem beskidzkim. Napisała książki biograficzne o kobietach Śląska Cieszyńskiego. Jest autorką trzytomowej serii pt. „Cieszyński Szlak Kobiet” poświęconej wszystkim kobietom, które miały niebagatelny wpływ na dzieje regionu. Z jej inicjatywy, na Kongresie Polaków w Republice Czeskiej ogłoszono rok 2012 rokiem Józefa Kiedronia a w Cieszynie odsłonięto tablicę upamiętniającą Zofię Kirkor-Kiedroniową i jej męża.
Powieść „Wspomnienia Zofii” spełnia wszystkie cechy swojego gatunku, zadowoli więc nawet tych najbardziej wymagających czytelników. Książkę gorąco polecam miłośnikom biografii i historii.
materiał chroniony prawami autorskimi
