
Odsłony: 13
Niewątpliwie żyjemy w trudnych czasach, w poczuciu lęku, zadajemy sobie wiele pytań i szukamy odpowiedzi. W książce Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa i eseisty nie znajdziemy gotowej recepty jak żyć. Nie jest to poradnik, a raczej przewodnik, zbiór zasad, jakich warto się trzymać; rodzaj podpowiedzi jak funkcjonować, zwłaszcza w obrębie mediów społecznościowych, które ostatnio mocno nas zdominowały.
Autor przedstawił swoje rozważania w jedenastu rozdziałach. Już ich tytuły – takie “drogowskazy” np. Nie daj się uwieść apokalipsie, Ogranicz używanie mediów społecznościowych, Nie ulegaj polaryzacji, Czytaj książki, Nie szukaj pewności – mówią same za siebie.
Teksty są aktualne, mocno osadzone we współczesnej rzeczywistości, napisane przystępnym językiem. Każdy rozdział zaopatrzony jest w krótką bibliografię, wskazującą książki i artykuły, a także podcasty, do których warto sięgnąć, by pogłębić wiedzę na dany temat.
Na czym polega “przewrotna atrakcyjność apokalipsy”? Dlaczego niepozorne przyciski “lubię to: i “udostępnij” mogą być niebezpieczne? Jakie efekty, skutki uboczne przynosi oburzenie w mediach? Czy mamy świadomość jak wygląda życie w “wirtualnej bańce”?
Dlaczego warto pielęgnować w sobie wewnętrzne rozdarcie? Dlaczego nie należy kierować się tożsamością, lecz racjonalnością? A co z emocjami? Czy warto za nimi podążać? Czy pierwszeństwo ma działanie czy myślenie?
To tylko niektóre zagadnienia, nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień, a jednak warto się nad nimi pochylić.
Do tego dochodzi oczywista dla wielu z nas pochwała czytania książek, które, zdaniem autora “sprzyja zachowaniu proporcji w obcowaniu ze światem” (s. 193). Nie mogło zabraknąć motywu “Memento mori” – przemijanie to ciągle ważny i aktualny temat. Rozdział “Nie szukaj pewności” zalecający dystans i sceptycyzm wydał mi się najmniej odkrywczy, jednak warto go przeczytać, ze względu na liczne przykłady i ciekawy tok rozważania. Zresztą, to cechy także innych rozdziałów.
Tomasz Stawiszyński udowadnia, że filozofia, psychologia, socjologia “nie gryzą”, a przydają się do objaśniania świata i rządzących nim, głównie negatywnych mechanizmów, które nie każdy potrafi sam przeanalizować.
Ta książka być może nie zrewolucjonizuje naszego myślenia, zwłaszcza, jeśli mamy już jakieś zasoby wiedzy z dziedziny filozofii, psychologii, socjologii, ale bardzo trafnie ujmuje pewne zagadnienia, pozwala je sobie uświadomić i spojrzeć na nie pod innym kątem. Refleksje Stawiszyńskiego skłaniają do namysłu, do dalszych rozważań, poszukiwań.
Jestem przekonana, że warto poznać “Reguły na czas chaosu”. Lektura ta wymaga dużego skupienia uwagi i spokoju, daje do myślenia, inspiruje. I choć, tak jak wspomniałam na początku, nie zawiera recepty jak żyć, to pomaga co nieco sobie w tym życiu uzmysłowić, przeanalizować, przewartościować.
Poza tym, to świetne eseje. Przyjemne z pożytecznym.
polecam,
Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi
Wydawnictwo Znak Literanova
Autor: Tomasz Stawiszyński
Tytuł: Reguły na czas chaosu
Data wydania: X 2022
Liczba stron: 240
ISBN: 9788324087174