PATRONAT MEDIALNY: “Dzieci Jagiellonów. Zygmunta Starego i Barbary Zapolyi losy podług Elżbiety Jagiellonki w 1517 roku spisane” ” Dorota Pająk- Puda – recenzja

Odsłony: 50

Powieści historyczne cieszą się dużą popularnością, zabierają nas w podróż w czasie i odkrywają karty, których nie znamy ze szkolnych podręczników. W najnowszej książce Dorota Pająk-Puda przybliża czasy XVI w., losy Elżbiety Jagiellonki, Zygmunta Starego i Barbary Zapolyi. Miłośnicy historii, biografii i dobrej literatury będą ukontentowani.
PREMIERA: 28.09.2022 r.

 

Kiedy przeczytałam kilka pierwszych stron najnowszej powieści Doroty Pająk-Pudy „Dzieci Jagiellonów” wiedziałam, że będzie to fascynująca książka, od której trudno się oderwać.

Autorka w umiejętny sposób przenosi czytelnika w czasy późnego średniowiecza. Ukazuje Kraków z przełomu wieków, zabiera na Wawel, Kurzą Stopkę, do Legnicy, Wrocławia i Nysy, a czyni to w tak mistrzowski sposób, iż czytelnikowi zdaje się, że sam bierze udział we wszystkich wydarzeniach. W książce pisarka odkrywa nieznane epizody z życia Elżbiety Jagiellonki i w porywający sposób ukazuje kulisy życia na dworze królewskim.

Powieść napisana jest w formie pamiętnika, w którym najmłodsza córka Kazimierza Jagiellończyka opisuje koleje swoich losów na tle historycznych dziejów: wojny litewsko-moskiewskiej, konfliktu mołdawsko-polskiego, koronacji brata króla Zygmunta Starego, oraz śmierci Barbary Zapolyi.

Elżbieta Jagiellonka była trzynastym, ostatnim dzieckiem Kazimierza IV Jagiellończyka króla Polski i wielkiego księcia litewskiego oraz jego żony Elżbiety Rakuszanki – księżniczki austriackiej, królewny niemieckiej, czeskiej i węgierskiej i jak wszystkie dzieci Kazimierza Jagiellończyka była doskonale wykształcona. Odebrała staranne wychowanie, znała łacinę, posiadała duży księgozbiór, znała się na malarstwie i rzeźbie. Brała czynny udział w nadzorowaniu przebudowy i wystroju zamku królewskiego na Wawelu.

Mocno przywiązana do swego rodzeństwa, była powierniczką brata Zygmunta Starego oraz przyjaciółką jego pierwszej żony, Barbary Zapolyi.

Życie Elżbiety Jagiellonki nie było usłane różami. Bardzo przeżyła śmierć matki oraz śmierć części rodzeństwa. Była zakochana w księciu legnickim Fryderyku II, ale musiały minąć lata zanim mogła go poślubić. Wcześniej o rękę Elżbiety starał się hospodar mołdawski Bogdan III Jednooki. Do małżeństwa jednak nie doszło, a zerwanie zaręczyn doprowadziło do zbrojnego konfliktu mołdawsko-polskiego. Działania wojenne zostały zakończone zwycięstwem Zygmunta Starego i podpisaniem traktatu pokojowego, na mocy którego hospodar mołdawski zrezygnował ze starania się o rękę Elżbiety.

W 1515 roku Elżbieta Jagiellonka poślubiła w końcu swego ukochanego księcia legnickiego.
Czy była szczęśliwa i czy długo wyczekiwane małżeństwo było udane ? Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie. W życiu królów tak jak i w życiu innych ludzi są łzy, ból, troska, żałoba, ale także radość, sukces i miłość. Jest to na pewno jakaś forma szczęścia.

Powieść „Dzieci Jagiellonów. Zygmunta Starego i Barbary Zapolyi losy podług Elżbiety Jagiellonki w 1517 roku spisane” zadowoli najbardziej wymagających czytelników, miłośników historii i biografii oraz wielbicieli dziejów Jagiellonów.

Autorka swoją pisarską drogę rozpoczęła fascynującą powieścią „Matka Jagiellonów” Następnie powstała „Sonka. Ostatnia żona Jagiełły” i „Złota królowa. Elżbieta Łokietkówna”.

Książka „Dzieci Jagiellonów” jest najnowszą powieścią Doroty Pająk-Pudy, ukaże się nakładem Wydawnictwa MG i będzie mała swoją premierę 28 września 2022.

Gorąco polecam. Danuta Baranowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Autor: Dorota Pająk-Puda
Tytuł:Dzieci Jagiellonów. Zygmunta Starego i Barbary Zapolyi losy podług Elżbiety Jagiellonki w 1517 roku spisane
Liczba stron:320
Data wydania: 28.09.2022 r.
ISBN: 9788377798300 


Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *