PATRONAT MEDIALNY: „Chirurgiczne cięcie. Opowieści jeszcze bardziej prawdziwe”, Lech Mucha

Odsłony: 82

Lubisz dobrą literaturę faktu? My też 🙂 I przychodzimy z dobrą wiadomością. 9 września ukazała się właśnie długo wyczekiwana kontynuacja kultowej książki doktora Lecha Muchy:  Chirurgiczne cięcie. Opowieści jeszcze bardziej prawdziwe. Mamy przyjemność objąć patronatem medialnym tę świetną pozycję. Prawdziwe realia pracy chirurgów w opowieściach “bez znieczulenia”.  Przeczytaj naszą opinię. 

Dość znana jest anegdotka o tym, że Stańczyk (nadworny błazen króla Zygmunta Starego) twierdził, że najwięcej mamy lekarzy, a dokładnie ludzi znających się na medycynie i coś w tym chyba jest. Każdy z nas był bowiem kiedyś bardziej lub mniej chory, albo przynajmniej miał do czynienia z chorobą swoich bliskich czy przyjaciół, być może przebywał w szpitalu lub korzystał z tzw. ostrego dyżuru. Wszystkie te sytuacje „upoważniają” go do wypowiadania się na tematy medyczne, o których tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia.

Na szczęście mamy również prawdziwych lekarzy, którzy ratują nam życie, a nawet takich, którzy – oprócz odpowiedniej wiedzy medycznej – dysponują jeszcze talentem pisarskim i chcą się z nami podzielić opowieściami ze swojego życia zawodowego. Jednym z nich jest choćby Lech Mucha – absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, specjalista chirurgii ogólnej, który swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w szpitalu w Zabrzu.

„Chirurgiczne cięcie – opowieści jeszcze bardziej prawdziwe” to kontynuacja kultowej już książki tego autora. W kilkunastu krótkich opowiadaniach dr Mucha snuje opowieści o pracy lekarzy, przedstawia historie, które wydarzyły się naprawdę, choć czasem wydają się one nieprawdopodobne, jak choćby ta, w której opisuje, że w ciągu zaledwie 12 minut przeprowadzono akcję porodową, zakończoną pełnym sukcesem, czy historia lekarza, który zoperował … sam siebie.

Mówiąc o pracy lekarza, nie stroni od tematów trudnych takich jak pieniądze,  media czy sprawy sądowe. Porusza tematy dotyczące zgody na operację, którą musi podpisać każdy pacjent (lub osoba będąca prawnym opiekunem), zabiera nas do sali operacyjnej, by pokazać, ile osób musi być zaangażowanych w prosty, wydawałoby się zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego, jakie znajdziemy tam narzędzia i jakie to generuje koszty.

Z książki dowiadujemy się również „jak muzyczne hobby znajduje przełożenie na osiągnięcia zawodowe w medycynie” (s. 79), co ma wspólnego medycyna z brydżem oraz po co kiedyś lekarze uczyli się łaciny (zdradzę, że powodów było aż trzy).

Każde opowiadanie zawiera jakąś historię, która wywołuje u czytelnika konkretną emocję: radość, smutek, niedowierzanie, zażenowanie, złość, a nawet wstyd. Przyznaję, że najbardziej wzruszyła mnie opowieść o „młodym człowieku, który umierał z powodu nieuleczalnej choroby genetycznej. Nie chciał umrzeć. I dopiero gdy jego ciotka, która akurat siedziała przy łóżku, powiedziała mu: „Maciuś, nie martw się. Ja się mamą zaopiekuję”, wtedy dopiero zamknął oczy i umarł. To miłość i przywiązanie do rodziny, troska o mamę trzymała go przy życiu” (s. 183).

Opowiadania pisane są w lekki, humorystyczny sposób, pełne różnych anegdot, nierzadko jednak przeplatane dającymi do myślenia prywatnymi spostrzeżeniami doktora na temat służby zdrowia, polityki, nauki, a nawet religii. Autor nie stroni od trudnych tematów i bardzo aktualnych. W łatwy i przystępny sposób, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, wyjaśnia, dlaczego konieczne są szczepienia i co daje noszenie maseczek w dobie koronawirusa. Przy okazji rozprawia się z wieloma mitami, które krążą na ten temat, jak choćby ten, że szczepienie powoduje autyzm.

Tę liczącą blisko 260 stron książkę czyta się z łatwością i ogromnym zainteresowaniem. Nie ma tu zbędnych słów, udziwnień, nie ma również zbyt wielu środków poetyckich.

Sprawdź, GDZIE można kupić tę dobrą książkę

Polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Tytuł: Chirurgiczne cięcie. Opowieści jeszcze bardziej prawdziwe
Autor: Lech Mucha
Wydawnictwo: eSPe
Liczba stron: 259
data wydania: 09.09.2022 r.
ISBN: 978-83-8201-155-5

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, autorka bloga „Pasja i Ty” oraz dwóch książek: „Tarnobrzeskie kobiety” i „Alfabet drogi do sukcesu”, właścicielka firmy edukacyjno-szkoleniowej „Pasja i Ty”, prezes fundacji „Mieć Pasje”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

 

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *