ŻWIREK OGRODOWY – ZALETY I WADY ZAŁOŻENIA

dom i ogród najnowsze polecane porady

Odsłony: 207

Obsypanie rabat i ścieżek żwirkiem ogrodowym sprawi, że twój ogród będzie elegancki. Ale musisz wiedzieć, że takie założenie, oprócz walorów estetycznych, z biegiem czasu może sprawiać kłopoty. O czym trzeba pamiętać decydując się na taki rodzaj nawierzchni, żeby twój ogród przez lata był piękny i funkcjonalny? Oto garść przydatnych informacji.

Żwirek ogrodowy to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią elegancję i estetykę w swoim ogrodzie. Naturalne, małe kamyki dają poczucie integracji z przyrodą a ich cichy szelest pod butami sprawia przyjemne wrażenie słuchowe. Można nimi obsypać ścieżki lub rabaty, traktując je jako ściółkę. Ponadto na rynku jest dostępny żwirek w różnych kolorach, co dodaje oryginalności ogrodowi (Sprawdź tutaj).

Jeśli zdecydujemy się na żwirek ogrodowy, oprócz wyboru jego koloru i wielkości oraz miejsca przeznaczenia, musimy poznać kilka istotnych informacji na temat właściwości tego podłoża, bo może się po kilku latach okazać, że to wcale nie był taki dobry pomysł.

Co zatem trzeba wiedzieć? Przede wszystkim nie należy bezkrytycznie poddać się pozytywnemu wrażeniu czytając opis ofert handlowych i patrząc na piękne aranżacje na zdjęciach. Żwirek ogrodowy, jak każde inne podłoże, czy ściółka nie jest w stu procentach uniwersalne. Nie do każdego założenia będzie się nadawał i nie każdemu będzie służył. Poniższe informacje pozwolą ocenić, czy zdecydujemy się na takie założenie w naszym ogrodzie, czy nie.

Żwirek ogrodowy, to estetyczne i eleganckie rozwiązanie ściółkowanie rabat i ścieżek

Jedną z głównych zalet ż wirku ogrodowego jest nie tylko jego naturalistyczny wygląd, ale wrażenie czystości jakie mamy po obsypaniu nim ścieżek i rabat.
Kamyki, które są cięższe od kory, przy wietrze nie przemieszczają się poza wyznaczone miejsce. Ponadto jest to materiał trwały, który nie ulega rozkładowi. Ograniczają także porost chwastów, więc czego chcieć więcej, jeżeli chodzi o ład w ogrodzie. Jednak taki efekt nie otrzymamy bezproblemowo. Co musimy wiedzieć?

Jeśli zdecydujemy się na jasny żwirek ogrodowy musimy mieć na uwadze, że z biegiem czasu, pod wpływem opadów i pyłu kolor kamyków zszarzeje. Oprócz tego, każdy rodzaj roślin – obojętnie czy będą iglaste, czy liściaste, zanieczyści powierzchnię wokół. Do tego, jeśli się jest posiadaczem zwierząt domowych, trzeba się liczyć z usuwaniem wiadomo czego.

Grabienie patyków, liści, czy odchodów nie wchodzi w grę, więc zostają dwa sposoby na oczyszczenie podłoża. Albo zakupimy odkurzacz do kamieni lub dmuchawę, albo będziemy oczyszczać kamienie ręcznie. Pierwsze rozwiązanie jest mniej, czy więcej kosztowne (zorientuj się tutaj), drugie nie kosztuje nic, przy czym należy wziąć pod uwagę naszą kondycję. Czy damy radę czyścić pochylając się (kłopotliwe dla osób z bólami kręgosłupa i z nadciśnieniem ), czy będziemy to robić na kolanach (tu należy się zaopatrzyć w ochraniacze na kolana , ponieważ inaczej jest trudno – ale te są na szczęście tanie).
Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać. Mając rabatę obsypaną kamykami musimy zapomnieć o nawożeniu roślin sypkimi lub granulowanymi nawozami. Nawozy sypkie nie są w stanie od razu przeniknąć między kamykami w całej zalecanej ilości, bo tam utkną w jakiejś części. Nawozy granulowane brzydko się rozkładają na powieszeni tworząc jakby glut kamyków i raczej nie wchłoną się szybko.

Żwirek ogrodowy ogranicza rozwój chwastów

To kolejna zaleta takiej nawierzchni. Ale co na ten temat musimy wiedzieć?
Żeby chwasty nie przerastały kamieni należy albo rozłożyć pod nimi agrowłókninę, a jeśli nie zamierzamy tego robić, to warstwa kamieni powinna być na tyle gruba, aby niepożądane rośliny się przez nie nie przebiły, czyli co najmniej 5 centymetrów. I teraz na co trzeba zwrócić uwagę.
Żwirek ogrodowy jest materiałem cięższym od kory, czy słomy. W związku z tym, pod wpływem intensywnych opadów, które ubijają ziemię, ubija ją także warstwa kamieni. Jeśli mamy włókninę pod spodem, to chociaż ta warstwa może być dużo cieńsza, to nie będzie możliwe wzruszać ziemię od czasu do czasu, żeby ją dotlenić, jeżeli nie ma włókniny, to ciężar będzie większy i ziemia zbije się także. Oczywiście nie za dzieje się to w jeden, czy dwa sezony, ale w biegiem lat nastąpi to na pewno i trzeba będzie interweniować, bo rośliny będą słabiej rosły i kwitły.

Żwirek ogrodowy zapobiegnie nadmiernemu wysychanie ziemi

Żwirek jak każda ściółka jest pod tym względem bardzo przydatny. Niemniej jednak jest coś o czym powinien wiedzieć każdy amator takiego podłoża. Otóż, jeśli mamy „gołą” ziemię wokół rośliny i spadnie niewielki deszcz po długim czasie bez opadów, woda bezpośrednio przedostanie się do ziemi. Natomiast jeśli mamy grubą warstwę kamieni, to rzadkie krople deszczu rozbiją się na nich, wpadną do szczelin i raczej nie dostaną się do gleby. Zatem korzenie roślin nadal będą nienawodnione. Potrzeba zatem solidnych opadów, aby woda przedostała się przez sieć szczelin kamyków do ziemi
Jeśli chodzi o słabe deszcze lepiej wypada opcja żwirku na agrowłókninie, bo ta warstwa kamieni jest po prostu cieńsza a jakość produkowanych agrowłóknin jest coraz lepsza (sprawdź tutaj)
Jak sobie z tym radzić?
Niestety, jeśli na naszej żwirowej rabacie mają rosnąć rośliny, które wymagają bardziej obfitego podlewania, należy podczas ich wsadzania wyciąć otwór w agrowłókninie wokół korzeni i zasypać tylko bardzo cienką warstwą kamieni. Najlepiej jest podlewać takie rośliny obficie, ale umiejętnie (wskazówki znajdziecie w tym artykule).

Żwirek ogrodowy a upały

Pamiętajmy, że w upalne dni kamienie, obojętnie czy małe, czy duże, bardzo się nagrzewają od słońca. Ten fakt musimy wziąć pod uwagę, kiedy będziemy wybierać rośliny na rabatę żwirową. Wysoka temperatura, jaka pochodzi z nagrzanego podłoża stwarza trudne warunki dla delikatnych liści, łodyg i korzeni.

Podsumowanie

Rabata żwirowa, chociaż pięknie wygląda i jest trwała nie jest rozwiązaniem idealnym ze względu na swoje właściwości. Przed realizacja takiego założenia w ogrodzie należy mieć świadomość, że:

– Obsypanie żwirkiem ogrodowym młodych roślin, które jeszcze nie wykształciły dojrzałej bryły korzeniowej wiąże się z dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi
– Najlepiej jest sadzić takie rośliny, które są odporne na suszę, wysoką temperaturę i które mają korzeń palowy
– Jeśli chcemy posadzić rośliny liściaste, mamy zwierzęta domowe, albo dużo ptaków trzeba pamiętać, że zanieczyszczenia są widoczne na powierzchni
– Sądząc rośliny kwasolubne trzeba mieć świadomość, że żwirek nie wpływa w żaden sposób na zmianę odczynu gleby, więc trzeba ją przygotować przed obsypaniem.
– Mimo że żwirek ogrodowy chroni przed wysychaniem, utrudnia wpływanie wody do gleby ze słabych opadów, więc wiąże się to z częstym podlewaniem. W takiej rabacie będą sobie trudno radzić rośliny o płytkich korzeniach i wymagające do wzrostu większej ilości wody.

materiał chroniony prawem autorskim

źródło: pixabay.com/ foto: Manfred Richter

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *