PLECAK SZKOLNY – JAKI NAJLEPSZY? – poradnik zakupowy

budżet domowy i zakupy dziecko i wychowanie dziecko w wieku szkolnym najnowsze porady

Odsłony: 68

Rok szkolny, choć wcale za nim nie tęsknimy, zbliża się wielkimi krokami. Czas rozejrzeć się za plecakiem – dla pierwszoklasisty, dla starszego ucznia, dla nastolatka. Kolor i  cena to nie wszystko. Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy zakupie?

Waga i wielkość

Szkolny plecak nie powinien być zbyt ciężki, ponieważ z doświadczenia wiadomo, że dzieci przeważnie dźwigają w nim sporo podręczników, zeszytów, przyborów, a do tego śniadaniówki, bidony i czasem jeszcze dodatkowe, (niekiedy naprawdę zbędne) rzeczy.

Jego waga nie powinna przekraczać 10% wagi ucznia klas I-III szkoły podstawowej i 15% wagi ucznia klas starszych. Przekraczanie norm może skutkować nieprawidłową postawą, przeciążeniem kręgosłupa, bólem i nadwyrężeniem mięśni, a nawet doprowadzić do poważnych kontuzji i wad.

Dolna część plecaka powinna sięgać maksymalnie do lędźwiowego odcinka pleców, a szerokość nie powinna przekraczać szerokości ramion. Oprócz względów estetycznych (wizja plecaka większego od dziecka nie nastraja pozytywnie), ma to również znaczenie dla zachowania prawidłowej postawy. Inaczej dziecko może się garbić. Oczywiście wielkość plecaka powinna być dopasowana do wzrostu, postury i potrzeb danego ucznia. W szkole podstawowej sprawdzi się plecak o pojemności do 20 l.

Wygoda

Trzeba zwrócić uwagę, aby tył plecaka dobrze przylegał do pleców, był dość sztywny, ale nie twardy, wyprofilowany, wzmocniony pianką lub gąbką.
Szelki muszą być miękkie, wygodne, regulowane i odpowiednio rozstawione – ani nie za szeroko, ani za wąsko – wówczas unikniemy zsuwania się ich bądź wrzynania w ramiona.
Przydatne są dodatkowe pasy –  piersiowy i biodrowy, ich zapięcie znacznie ułatwia noszenie plecaka o cięższej zawartości i zachowanie prawidłowej postawy.  Dodatkowo komfort zapewniają otwory wentylacyjne umożliwiające cyrkulację powietrza.

Funkcjonalność

Szkolny plecak powinien swobodnie mieścić format A4 oraz mieć co najmniej dwie komory – tak, aby móc osobno zapakować książki i prowiant na drugie śniadanie czy strój na w-f. Dobrze, gdy plecak ma kilka kieszeni, w tym z przodu – na klucze, chusteczki i inne drobiazgi oraz boczne – na termos, bidon, czy butelkę z wodą. Przyda się także wewnętrzna kieszonka zamykana na suwak, do której można schować portfelik, legitymację, czy telefon. Uchwyt do zawieszenia, czy przytrzymania plecaka wydaje się standardem.
Nie polecane są plecaki ze stelażem ze względu na zwiększony ciężar, ani plecaki na kółkach – są wyjątkowo niewygodne na schodach, ciągnięte jedną ręką sprzyjają niewłaściwym postawom. Z podobnych powodów odradzamy noszenie plecaka na jednym ramieniu czy torby na pasku.

Wytrzymałość

Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest plecak. Bawełna, choć naturalna i przyjazna dla skóry, ma sporo minusów – nie ochroni zawartości przed zamoczeniem, nie zapewni odpowiedniej izolacji, konstrukcja plecaka będzie zbyt wiotka, by utrzymać ciężar i odpowiedni kształt.
Poliestry  są mocniejsze, odporne za gniecenie i zabrudzenia, w niewielkim stopniu chłoną wodę. Łatwo na ten materiał nanieść nadruk. Najczęściej do produkcji plecaków szkolnych i sportowych używa się poliester 600D.
Z poliamidów i poliuretanów powstaje Cordura – materiał wykorzystywany także w ubraniach motocyklowych czy rowerowych, bardzo wytrzymały, odporny na przetarcia i czynniki pogodowe. Dla szkolnych plecaków wystarczy Cordura500, znacznie lżejsza niż Cordura1000. Ewentualnie tańszy zamiennik – Codura.
Usztywnienia i szelki najczęściej wykonane są z pianki EVA, która jest miękka, elastyczna, odporna na działanie wody, zapobiega wsiąkaniu deszczu i potu.

Przed zakupem należy sprawdzić jakość uszycia plecaka. Wystające nitki, nierówne szwy, brak wzmocnień, wszelkie “niedoróbki” nie świadczą dobrze o producencie. Szkoda, by już po krótkim czasie używania plecaka urwała się szelka, czy uchwyt.

Bezpieczeństwo

Nie bez znaczenia jest wyposażenie plecaka w elementy odblaskowe. Mogą to być już gotowe, wszyte paski z odbijającego światło materiału. Jeśli takowych nie ma, obowiązkowo trzeba przyczepić odblaski.
Mniej istotne, ale też ważne, wydaje się, aby plecak nie miał zbyt wiele “gadżetów”. Breloczki, zawieszki, doczepiane maskotki bywają kuszące, ale są mało praktyczne. Łatwo nimi o coś zahaczyć, w konsekwencji naderwać, zgubić.

Moda i estetyka

O wyborze koloru i motywu plecaka pozwólmy zdecydować dzieciom, w końcu to one będą go nosić, ma im się podobać. Pamiętajmy jednak, że jeśli dany plecak ma posłużyć kilka lat, warto postawić na bardziej uniwersalne wzory, niż motyw z obecnie ulubionej bajki, gry lub nazwa popularnego zespołu. Moda przecież się zmienia i za rok inne postaci będą na topie.
Trzeba raczej zapomnieć o tym, że jeden plecak wystarczy dziecku na cały okres edukacji.  Pomijając kwestie jakości i zużycia, na pewno po zakończeniu etapu wczesnoszkolnego, gdzie dominują jeszcze motywy bajkowe, nasza pociecha będzie chciała mieć już inny, “poważniejszy” plecak. Nie pozostaje nic innego jak to zaakceptować i poszukać rozwiązań satysfakcjonujących obie strony – szukającego dobrej jakości i niskiej ceny rodzica oraz kierujące się własnym gustem dziecko.

Aspekt wychowawczy

Wskazana jest także rozmowa z dzieckiem na temat zakupu plecaka. Wyrażenie własnego zdania, czy życzenia przez dziecko oraz dyskusja o ewentualnych wadach wymarzonego modelu ma dużą wartość wychowawczą. Uczy dziecko podejmowania decyzji według rozsądku, a nie pod wpływem emocji a także rozwija umiejętność wyrażania własnego zdania i sztuki kompromisu, czy cierpliwości. Warto jest, zanim wybierze się do sklepu, zorientować się w ofertach sklepów internetowych (proponujemy zorientować się tutaj, gdzie są dziesiątki ofert w różnych cenach).

 

Życzymy udanych zakupów.

materiał chroniony prawem autorskim

źródło: pixabay.com/ foto: Vinicius Imbroisi

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *