PATRONAT MEDIALNY: “Bachantka na panterze” Gabriela Anna Kańtor – recenzja przedpremierowa

literatura historyczna literatura piękna patrornat medialny recenzje życie i pasje

Odsłony: 110

Czy znacie historię zakazanej miłości śląskiego rzeźbiarza i jego pięknej modelki? Czy widzieliście gliwickie lwy i inne rzeźby zdobiące to miasto?  Kim była tytułowa “bachantka”? Na kartach najnowszej książki wydawnictwa MG splatają się sztuka, historia, uczucia i pasje. Zapraszamy na ciekawą literacką podróż do Gliwic i nie tylko…
PREMIERA: 27.07.2022 r.

 

 

 

Z ogromną ciekawością czekałam na nową powieść Gabrieli Kańtor, tym większą, iż  autorka opisuje w niej losy rzeźbiarza Theodora Erdmanna Kalide, nazywanego „śląskim Michałem Aniołem”, którego życie na zawsze wpisało się w historię mojego miasta.

Kalide urodził się w Chorzowie, ale w Gliwicach, gdzie mieszkał jego brat, uczęszczał do gimnazjum. W 1819 roku wyjechał do Berlina na studia w Akademii Sztuk Pięknych. Studiował pod kierunkiem ówczesnych czołowych rzeźbiarzy niemieckich, takich jak Johann Gottfried Schadow i Christian Rauch. Swoje rzeźby Kalide tworzył w berlińskiej pracowni współpracując z Gliwicką Królewską Odlewnią Żelaza. Specjalizował się w tworzeniu postaci zwierzęcych, szczególnie śpiących i czuwających lwów.  Jeden z takich lwów – Lew Czuwający znajduje się przed muzeum Willą Caro, a – Lew Śpiący przed Urzędem Miejskim w Gliwicach.
Pod koniec życia Theodor Kalide przeniósł się do Gliwic, gdzie zmarł i został pochowany na cmentarzu hutniczym.

Rzeźba „Lew czuwający” w Gliwicach. Fot. D. Baranowska

Gabriela Kantor, z wykształcenia pedagog i terapeuta psychologiczny, pochodzi ze Śląska. Pisze o Śląsku i ludziach, którzy wiele znaczyli dla historii tego regionu. Z kart jej powieści dowiadujemy się o losach śląskiego Kopciuszka czyli Joanny Schaffgotsch, późniejszej pani na Kopicach. W książce Ławeczka księżnej Daisy poznajemy dzieje Daisy von Pless księżnej pszczyńskiej – hrabiny von Hochberg – baronowej na Książu. A powieść Trzecia Miłość Marianny Orańskiej przedstawia historię życia córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jej powiązania ze Śląskiem.

Autorka w swoich powieściach w mistrzowski sposób przenosi czytelnika do świata opisywanych wydarzeń. W najnowszej powieści Bachantka na panterze Kańtor ukazuje zawiłe ścieżki losów niezwykłego rzeźbiarza Theodora Erdmanna Kalide, którego rzeźby można podziwiać do dzisiaj w wielu miejscowościach Polski i Niemiec. Czytelnik na kartach książki śledzi bezgraniczną miłość artysty i jego modelki. Miłość, która nie zwraca uwagi na niesławę i zapomnienie.

Rzeźba „Chłopiec z Łabędziem” w Gliwicach. Fot. D. Baranowska
Grób Theodora Kalide na Cmentarzu Hutniczym w Gliwicach.
Fot. D. Baranowska

Wspaniała, kontrowersyjna,  marmurowa rzeźba naturalnej wielkości “Bachantka na panterze” stała się legendą i przysporzyła artyście wiele kłopotów, a wręcz przyczyniła się do załamania kariery artystycznej. Uszkodzona w czasie II wojny światowej, obecnie znajduje się w Muzeum Schinkla w Berlinie. Rzeźba wyróżniała się tak ogromną zmysłowością i erotyzmem, że wywołała niebotyczny skandal i oburzenie obrońców moralności dziewiętnastego wieku, tym większe, że modelką Kalidego była jego kochanka. Imię modelki miało zostać zapomniane na zawsze. Stało się jednak inaczej. Dzięki mozolnej pracy urodzonej w Gliwicach niemieckiej filozof Justine Nagler, znane jest nazwisko zapomnianej modelki. Nazywała się Friederika Kohl.

Pod koniec dwudziestego wieku rzeźba Bachantka na panterze była eksponowana w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach. A w 2013 roku, w którym przypadała 150 rocznica śmierci artysty jej odlew w brązie (ze zbiorów prywatnych), był prezentowany w Muzeum Willa Caro w Gliwicach.

Zdjęcie z archiwum Muzeum w Gliwicach (fot. W. Turkowski)

Powieść Gabrieli Kantor o życiu, pracy, miłości, pasjach i zamiłowaniach Kalidego zadowoli najbardziej wymagających czytelników, wielbicieli historii i pasjonatów sztuki.

Gorąco polecam.

Danuta Baranowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Autor: Gabriela Anna Kańtor
Tytuł: Bachantka na panterze. Historia zakazanej miłości śląskiego rzeźbiarza i jego pięknej modelki
Liczba stron: 208
Data wydania: 27 lipca 2022
ISBN:9788377798249 

Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *