FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

JAK SADZIĆ I PODLEWAĆ MŁODE ROŚLINY W OGRODZIE? – PORADY

Hits: 627

Jak prawidłowo sadzić nowe rośliny w ogrodzie? W jaki sposób je podlewać, aby zapewnić im wystarczającą ilość wody? Te na pozór banalne czynności wykonujemy często nie zastanawiając się nad tym, że nieumiejętne sadzenie i podlewanie może być przyczyną słabego wzrostu rośliny, a nawet jej więdnięcia. Na co zatem zwracać uwagę? Oto garść wskazówek. 

Krzewy posadzone w tym sezonie nie wystarczy tylko często podlewać, żeby się dobrze przyjęły i cieszyły nasze oko  w przyszłym roku. Systematyczne dostarczanie wody, zwłaszcza podczas upału, nie gwarantuje sukcesu, rośliny mogą i tak szybko więdnąć a po zimie będą na tyle słabe, że mogą nie przetrwać kolejnych upałów.

Często się zastanawiamy, co jest nie tak? Czy roślinie nie pasuje odczyn gleby, zbyt słoneczne lub zacienione stanowisko, czy złe sąsiedztwo?
Okazuje się, że przyczyna może być zupełnie banalna. Chodzi bowiem o zły sposób podlewania rośliny, który sprawia że krzew nie zdąży się ukorzenić do zimy i nie przeżyje do wiosny. Ale to nie wszystko. Nawet kiedy pamiętamy o tej zasadzie i podlewamy roślinę metodycznie, sukces uprawy może zakłócić nam fakt, że podczas wysadzania krzewu lub drzewka na miejsce docelowe w ogrodzie, nie pomyśleliśmy o kilku szczegółach.  A zatem najpierw…

Jak w prawidłowy sposób sądzić młode krzewy i drzewka? Oto podstawowe zasady

1. Kiedy przyniesiemy nową roślinę w doniczce ze sklepu , zanim wsadzimy ją na miejsce, oceńmy wielkość bryły korzeniowej. Oczywiście wybór miejsca powinien być uwarunkowany potrzebami rośliny.
2. Zróbmy dołek dwa razy szerszy i trochę głębszy, niż bryła korzeniowa, na dno wsypmy garść obornika granulowanego i zasypmy cienką warstwą ziemi. Trzeba zaznaczyć, że rośliny sprzedawane w szkółkach i sklepach ogrodniczych są zabezpieczone nawozem na ten sezon, więc w tym roku nie musimy ich zasilać w tym sezonie. Obornik, sypnięty na dno dołka wpłynie na jakość gleby w jej głębszej warstwie i nie zaszkodzi korzeniom, bo nie będą jeszcze pobierały stamtąd mikroelementów.
3. Wyjmijmy roślinę z doniczki i przymierzmy bryłę korzeniową do dołka. Powinna być tak posadzona, aby po zasypaniu korzeni była małym dołku. Unikniemy w ten sposób spływania wody poza zasięg korzeni podczas podlewania. W razie, gdyby wykopany dołek był za głęboki, trzeba dosypać ziemi na dno.
4. Wlewamy do dołka wodę. Wsadzamy roślinę do dołka i zasypujemy. Woda w dołku powoduje przyklejenie się ziemi do korzeni, co sprzyja ich ukorzenieniu.

Jak podlewać młode krzewy i drzewka – zasady

Podczas podlewania należy pamiętać o naczelnej zasadzie ogrodniczej. Ukorzeniona roślina to taka, której korzenie zaczną wrastać w ziemię w kierunku bocznym i do dołu. I tu jest clu sukcesu, żeby sztukę podlewania oprzeć na tej właśnie zasadzie.

Pierwsze i kolejne podlewanie powinno być obfite. Co to znaczy? Na pewno nie oznacza to jedynie polania wodą wokół rośliny codziennie żeby ziemia nie wysychała, to tak nie działa.
Systematyczne, częste podlewanie dostarczy co prawda wodę, ale nie sprawi, że się ona ukorzeni. Dlaczego?
Otóż w upał ziemia jest sucha, co każdy oczywiście potrafi zauważyć. Jeśli podlewamy roślinę często, nawet kilkoma litrami wody, nawadniamy tylko górną warstwę ziemi, co sprawia, że korzenie zamiast wzrastać głębiej w ziemię a tym samym utwierdzać krzak w podłożu, aby pobrać wodę muszą kierować się ku górze.
W takiej sytuacji roślina nigdy nie będzie wystarczająco podlana, bo ziemia na wierzchu szybko wysycha. Nawet podczas deszczu, kiedy głębiej w ziemi jest wilgotno, korzenie tam nie sięgną, ponieważ są usytuowane na górze i w tym kierunku się rozrastają.

Jak więc skutecznie podlewać młode rośliny?
Najpierw przypomnijmy sobie wielkość bryły korzeniowej rośliny, którą wsadzaliśmy do ziemi. Na oko podlewamy roślinę taką objętością wody, która dojdzie głębiej, niż się kończy bryła korzeniowa. To spowoduje po pierwsze, że korzenie rośliny nie będą musiały rosnąć do góry, żeby pobrać wodę, tylko w dół. Po drugie zrobi się jej zapas na dobrych kilka dni, a w chłodniejsze dni nawet na 10 dni, bo głębiej woda nie paruje tak szybko.
Jednak to nie wszystko. Dobrze jest ziemię wokół rośliny wyściółkować, żeby uniemożliwić parowanie wody także z tych płytszych warstw ziemi. Można użyć kory, czy drobnych kamieni (ale tu trzeba być ostrożnym , o tym będzie następny artykuł).
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też użycie naturalnej ściółki, którą można samemu stworzyć. Artykuł o tym przeczytacie tutaj.
Jeśli podłoże jest piaszczyste, bardzo przepuszczalne, przedstawiony sposób podlewania jest niezbędny, jak też niezbędne jest ściółkowanie wokół korzeni rośliny.
Aby ziemia stała się bardziej „związana”, mniej przepuszczalna,  pomocny jest naturalny preparat, który poprawia strukturę gleby i powoduje, że mikroelementy zatrzymują się w jej wyższych warstwach. Tutaj można się zorientować, co to za preparaty i w jakich są cenach.
Jeśli zastosujemy się do powyższych zasad, będziemy się cieszyć rześką i zdrową rośliną w następnym sezonie.

 

materiał chroniony prawem autorskim

źródło: pixabay.com/ foto: Goumbik
Lukas

(Visited 547 times, 1 visits today)

One Response to JAK SADZIĆ I PODLEWAĆ MŁODE ROŚLINY W OGRODZIE? – PORADY

  1. […] Żwirek ogrodowy zapobiegnie nadmiernemu wysychanie ziemi Żwirek jak każda ściółka jest pod tym względem bardzo przydatny. Niemniej jednak jest coś o czym powinien wiedzieć każdy amator takiego podłoża. Otóż, jeśli mamy „gołą” ziemię wokół rośliny i spadnie niewielki deszcz po długim czasie bez opadów, woda bezpośrednio przedostanie się do ziemi. Natomiast jeśli mamy grubą warstwę kamieni, to rzadkie krople deszczu rozbiją się na nich, wpadną do szczelin i raczej nie dostaną się do gleby. Zatem korzenie roślin nadal będą nienawodnione. Potrzeba zatem solidnych opadów, aby woda przedostała się przez sieć szczelin kamyków do ziemi Jeśli chodzi o słabe deszcze lepiej wypada opcja żwirku na agrowłókninie, bo ta warstwa kamieni jest po prostu cieńsza a jakość produkowanych agrowłóknin jest coraz lepsza (sprawdź tutaj) Jak sobie z tym radzić? Niestety, jeśli na naszej żwirowej rabacie mają rosnąć rośliny, które wymagają bardziej obfitego podlewania, należy podczas ich wsadzania wyciąć otwór w agrowłókninie wokół korzeni i zasypać tylko bardzo cienką warstwą kamieni. Najlepiej jest podlewać takie rośliny obficie, ale umiejętnie (wskazówki znajdziecie w tym artykule). […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close