GORZKIE OGÓRKI – JAK URATOWAĆ MIZERIĘ?

dom i ogród porady

Odsłony: 846

Uwielbiasz mizerię? Nie wyobrażasz sobie kanapki w lecie bez ogórka? Na pewno zdarzyło ci się, że trzeba było obejść się smakiem z powodu goryczy, która sprawiła, że nie dało się zjeść nawet plasterka. Poznaj prosty sposób, który pomoże pozbyć się goryczy z ogórków.

Mizeria, sałatki i zacne plastry ogórka na kanapkach to ulubiony akcent smakowy dla wielu z nas. Niestety zdarzają się przykre niespodzianki, które powodują, że cała przygotowana porcja ląduje w koszu na śmieci, bo obecna w smaku gorycz uniemożliwia przełknięcie nawet jednego kęsa. Pół biedy, kiedy zakupiliśmy ogórków kilogram, czy dwa. Gorzej, jeśli uprawiany je we własnym ogrodzie i zbierając na chybił trafił z różnych miejsc zagonu odkrywamy, że za każdym razem jest to samo.

Czy da się sprawić, że ogórek straci swoją gorycz? Oto dwa sposoby, który mogą uratować przynajmniej część zbiorów i pozwoli mimo wszystko je zjeść.

Sposób pierwszy – odpowiednia odmiana

Musimy wiedzieć, że przyczyną gorzkiego smaku jest wysoki poziom związków chemicznych o nazwie kukurbitacyny, które są obecne w ogórkach w mniejszym lub większym stężeniu. Kukurbitacyny, należące do grupy steroidów, uaktywniają się w niekorzystnych warunkach i działają jak mechanizm obronny rośliny przed zjadaniem przez zwierzęta, czy szkodniki glebowe lub w odpowiedzi na suszę, czy brak składników odżywczych.
Ale nie znaczy to, że kiedy mamy upalne i bez deszczowe dni, czy ogrodzie zamieszkały szkodniki nasze ogórki muszą być gorzkie. To, czy wzrośnie stężenie kukurbitacyn zależy od ich odmiany. Obecnie na rynku jest coraz więcej odmian, które mają wyeliminowany gen odpowiadający za gorzknienie (czyli produkcję kukurbitacynów). Jeśli sadzisz w ogrodzie ogórki sprawdź tutaj, czy kupujesz nowoczesną odmianę. Informację o tym powinna być umieszczona w opisie na torebce nasion.

Ale co zrobić, jeśli mamy już gorzkie ogórki na naszym stole?

Jak się pozbyć goryczy z ogórka?

Jeśli ogórki są ekstremalnie gorzkie, to już raczej nie da się nic zrobić. Natomiast jeśli są bardzo gorzkie, to możesz sprawić, że będą do zjedzenia a z lekko gorzkich pozbędziesz się goryczy w ogóle.

Oto sposób postępowania
1. Umyć ogórki. Odciąć ciemny koniec każdego ogórka na wysokości 2-2.5 cm.
2. Szorstką stroną gąbki do zmywania POD BIEŻĄCĄ WODĄ trzeć przez chwilę ogórek od strony odkrojonej.
3. Obrać ogórki zaczynając od jasnej strony. Dobrze jest to robić ostrym nożem.
4. Pokroić ogórek w plastry i umieścić w misce. Posolić dwie łyżeczki soli, wymieszać. Wsypać pokrojone słone plasterki do durszlaka, który następnie umieścić w misce, żeby woda do niej spływała.
5. Po pół godzinie wyjąć durszlak, wylać słoną wodę z ogórków i wlać do miski zimną wodę z kranu. Ogórki odcisnąć i wrzucić do wody. Płukać je w dwóch wodach.
6. Odcedzić ogórki. Powtórzyć czynność od początku.
W zależności od stopnia gorzkości czynność powtarzać od 2 do tylu razy, aż smak ogórków będzie już dobry. Zazwyczaj przy średnio gorzkich powtarzamy 3 razy, przy lekko dwa.
Smacznego

materiał chroniony prawem autorskim

źródło: pixabay.com/ Pexels

1 thought on “GORZKIE OGÓRKI – JAK URATOWAĆ MIZERIĘ?

  1. Właśnie rano żona przeczytała ten artykuł i jesteśmy po obiedzie że mizerią z gorzkich ogórków. Sposób działa. Jedyny minus, że smak ogórków jest mniej intensywny. Ale z cebulką i dobrą śmietaną i tak dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *