KSIĄŻKA MIESIĄCA

KSIĄŻKA MIESIĄCA

Jeden z najlepszych poradników na rynku. Przeczytaj dlaczego. Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

ROZWÓJ OSOBISTY: „Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę odpuść” Kendra Adachi – recenzja

Hits: 28

„Kiedy ci na czymś zależy, próbujesz zrobić to jak najlepiej. Kiedy zależy ci na wszystkim, nic nie zrobisz dobrze, co z kolei skłania cię do tego, żeby starać się jeszcze bardziej” (s. 25).

Brzmi znajomo? Oczywiście! Można się zgadzać lub nie, ale … Już od najmłodszych lat mamy wpajane przez rodziców, nauczycieli, czasem pracodawców,  a nawet znajomych, że wszystko możemy zrobić, osiągnąć, ale musimy się bardziej starać, lepiej uczyć, więcej pracować. W pogoni za ideałem robimy więcej, szybciej, częściej. Biegniemy do przodu, ale czy na pewno to właściwa droga?

A gdyby tak zatrzymać się, skupić na tym, co dla nas naprawdę ważne, a resztę tak po prostu odpuścić? Czy w ogóle jest to możliwe?

Kendra Adachi w swojej książce Genialny leń udowadnia, że tak.  Autorka, z wykształcenia nauczycielka języka angielskiego, przedstawia czytelnikowi 13 metod genialnego leniuchowania, które pomogą nam poradzić sobie  z natłokiem obowiązków, nie zaniedbując przy tym tego, co naprawdę jest dla nas ważne.

O co w tym wszystkim chodzi? Jak można sumiennie wykonywać swoje obowiązki, a jednocześnie być leniem i to genialnym?

Sprawa okazuje się prosta, wręcz banalna – chodzi po prostu o to, by nie przejmować się niewłaściwymi sprawami, a nauczyć się pielęgnować jedynie to, co się liczy dla nas najbardziej.

Od razu zaznaczam, że nie są to jakieś zbyt skomplikowane sposoby, które wymagają od nas dużo czasu i wysiłku. Wręcz przeciwnie. Pierwsza zasada, którą promuje autorka, brzmi: „Ogranicz liczbę podejmowanych decyzji, decydując się na pewne rzeczy raz i nigdy do nich nie wracaj”. (s.58).

Oprócz przedstawienia zasad autorka podaje do nich konkretne przykłady. Jednym z nich jest stworzenie planu posiłków na cały tydzień.  Nie chodzi tu jednak o to, by co tydzień ustalać nowy jadłospis, ale żeby raz na zawsze (lub przynajmniej na jakiś czas) podjąć decyzję, co będziemy jeść w danym dniu tygodnia, np. środa – danie bezmięsne na bazie makaronu, piątek – danie z rybą w roli głównej.
Idąc dalej tym tropem, należy robić zakupy koniecznie w tym samym sklepie, w dodatku tego samego dnia tygodnia.

W krew powinien nam wejść również nawyk dotyczący sprzątania, np. „myj prysznic, zanim wyjdziesz z brodzika” (s. 35), czy załadowywania zmywarki dopiero wówczas, gdy wszystkie naczynia trafią do strefy brudnych naczyń – według autorki zaoszczędzi nam to dużo czasu, gdyż widząc, ca mamy do włożenia, lepiej rozplanujemy miejsce w zmywarce, unikając w ten sposób zagrania w Tetrisa i przekładania kolejny raz rzeczy, które powinny się tam zmieścić, a jakimś cudem nie chcą.

Żeby jednak nie było tylko o pracy, zasada nr 11 brzmi: „Wyznacz czas na odpoczynek” (s. 248). Przyznaję, że dla pracoholika (jakim jestem) jest to bardzo ważna zasada, którą stosuję od kilku lat.

„Jeśli chcesz się skupić  na tym, co ważne, potrzebujesz w tym celu uważności. Jeśli chcesz wykonać swoje zadania, potrzebujesz do tego energii. Ani jedno, ani drugie nie wydarzy się bez odpoczynku”
(s. 249).

Oczywiście, nie ze wszystkimi zasadami proponowanymi przez Kendrę musimy się utożsamiać. Jak mówi sama autorka „Prawdziwa moc bierze się z samodzielnego wyboru” (s. 41), a zatem i ty masz wybór. Możesz zastosować się do wszystkich zasad, wybrać kilka albo wypracować własne. Żeby jednak wiedzieć, o co w tym chodzi i jak to zrobić, warto przeczytać książkę.

Polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo  Kobiece
Autor: Kendra Adachi
Tytuł : Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę odpuść
Tłumaczenie: Katarzyna Dumińska
Liczba stron: 310
Data wydania: 2022
ISBN: 978-83-67069-69-4

BEATA

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, autorka bloga „Pasja i Ty” oraz dwóch książek: „Tarnobrzeskie kobiety” i „Alfabet drogi do sukcesu”, właścicielka firmy edukacyjno-szkoleniowej „Pasja i Ty”, prezes fundacji „Mieć Pasje”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close