SZPIEG W KSIĘGARNI: “Żenujące życie Lottie Brooks” Katie Kirby – recenzja przedpremierowa

Odsłony: 17

Życie współczesnej nastolatki bywa  skomplikowane, a ilość  trudnych i “obciachowych” sytuacji, w które wpędzają ją najbliżsi w domu i znajomi w szkole stale wzrasta. Najgorszy dzień w życiu przytrafia się prawie codziennie i nikt jej nie rozumie. Do tego dochodzą sprawy związane z dojrzewaniem, pierwszym zauroczeniem, poczucie samotności i brak pewności siebie.  Lottie Brooks opisuje swoje problemy i rozterki w pamiętniku, dodając komiksowe rysunki. Książka Katie Kirby  jest zabawna, mądra i szczera, spodoba się zarówno rodzicom jak i grupie docelowej – młodszym nastolatkom.
Wydawnictwo Znak Emotikon. PREMIERA: 18 maja 2022

Lottie Brooks ma 11 lat 9 miesięcy, dwa chomiki i wkurzającego młodszego brata. Jej najlepsza przyjaciółka wyjechała do Australii, rodzice oznajmiają wielką nowinę, a po wakacjach rozpoczyna się nauka w gimnazjum, co oznacza nowe znajomości i nowe kłopoty.
Powiernikiem dziewczynki staje się pamiętnik, w którym z nudów zaczyna relacjonować swoje “żenujące” życie. Podejmuje plan, aby całkowicie się zmienić, stać się nową Lottie, zdobyć popularność i grono wielbicieli.
Czy to się uda? Jak ułożą się relacje z koleżankami?  Co  trzeba robić, by być lubianą? Czy Piękny Theo zwróci na nią uwagę? Kiedy w końcu rozpocznie się “podróż ku kobiecości”?

“Staniki, miesiączki, włosy na nogach, chłopaki i higiena osobista! O tylu rzeczach trzeba myśleć. Czasem chciałabym szybko dorosnąć, a innym razem bawić się na dywanie figurkami kucyków”
( s. 131).

Życie Lottie obfituje w wiele dylematów. Bohaterka chce za wszelką cenę być lubiana, próbuje przypodobać się szkolnym “gwiazdom” Amber i Poppy, nawet kosztem dobrze zapowiadającej się znajomości z Jess.  Kluczowym momentem jest szkolna dyskoteka. Wśród koleżanek dochodzi do nieporozumień. Lottie zalicza kolejne “wtopy” i zyskuje nowe przezwiska. Do tego rodzinne wakacje okazują się klapą, a  święta z dziadkami też nie należą do idealnych. Nawet bycie wegetarianką jakoś nie wypaliło. Nowy rok przynosi jednak wiele zmian, Lottie zostaje bohaterką we własnym domu, a w szkole nie zapomina języka w gębie i “nokautuje” wyśmiewającą ją koleżankę. Wszystko zaczyna iść ku lepszemu, gdy tylko przyjmie się zasadę, że “bycie sobą jest okej”.

Powieść ma formę dziennika, z zapisem dziennym, a nawet minutowym. Lottie młodzieżowym językiem opisuje swoją codzienność, szkolne perypetie, uczuciowe “dramy”… Po prostu wszystko, co dotyczy jej samej i rówieśników.  Są to sytuacje “z życia wzięte”, problemy typowo “dziewczyńskie”, zatem na pewno wiele dziewczyn będzie mogło utożsamić się z Lottie, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Wpisom,  które często kończy “myśl dnia”, towarzyszą proste, zabawne, komiksowe rysunki – znakomite dopełnienie tekstu! Trzeba przyznać, że autorka pamiętnika ma lekkie pióro i poczucie humoru, potrafi być ironiczna i zachowuje dystans wobec siebie. Świetnym przykładem jest to, jak radzi sobie wobec przezywania w szkole: na zaczepkę odpowiada podejmując tę konwencję, z humorem. Nie jest jej łatwo odnaleźć się w nowym środowisku, ale nie daje sobie dmuchać w kaszę. Jest przeuroczą bohaterką, której nie sposób nie polubić.

Dzięki tej powieści dorośli mogą bliżej poznać świat nastolatek, w którym jakaś błahostka (z naszego punktu widzenia) urasta do rangi tragedii, a opinia koleżanki może stać się wyrocznią. Zobaczymy  pewne sytuacje z innej perspektywy. Trochę sobie przypomnimy, jak to było, gdy byliśmy w tym wieku i może będziemy bardziej wyrozumiali wobec naszych pociech przeżywających burzliwe chwile podczas adolescencji.
Moja córka niedawno skończyła jedenaście lat, toteż jestem na bieżąco z humorami,  huśtawką emocji i specyficznymi problemami typowymi  dla tego okresu życia. Z przyjemnością podsunę jej “Żenujące życie Lottie Brooks”, książkę o przyjaźni, rodzinie, relacjach rówieśniczych i szkole,  napisaną “na luzie”, współczesną,  naprawdę przezabawną, ale jednocześnie mądrą, pokazującą życiowe sytuacje i przykłady zachowań, niosącą przesłanie, że dobrze jest być sobą i nie powinno się niczego robić na pokaz, dla pozorów i poklasku.

Z zaskoczeniem przeczytałam informację, że “Żenujące życie Lottie Brooks” to pierwsza powieść Katie Kirby, angielskiej pisarki i ilustratorki, matki dwóch synów. To bowiem świetny i dobrze rokujący debiut. Autorka doskonale wczuła się w nastoletnią bohaterkę, niemal jakby dzieliła się własnym pamiętnikiem sprzed lat. Zapewniła nam porcję lekkiej, wartościowej lektury i dobrej rozrywki. Starsi na pewno pamiętają serię książek o Adrianie Mole’u, młode pokolenie będzie mieć swoją Lottie Brooks!
Czekam z niecierpliwością na kolejny tom!

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Znak Emotikon
Autor: Katie Kirby
Tytuł: Żenujące życie Lottie Brooks
Tytuł oryginału:The Extremely Embarrassing Life of Lottie Brooks
Tłumaczenie: Anna Klinghofer- Szostakowska
Data wydania: 18.05.2022
Liczba stron: 432
ISBN:9788324076635

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *