SZPIEG W KSIĘGARNI: “Sofia, dziewczyna z kościanego domu” Kiran Millwood Hargrave – recenzja premierowa

fantastyka literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 20

Najnowsza propozycja Wydawnictwa Literackiego dla młodych czytelników to przygodowa, fantastyczna powieść z nutą magii i szczyptą grozy. Jak można się spodziewać – pod pełną tajemnic fabułą kryje się ważny przekaz.  Historia tytułowej Sofii, jej brata i matki to opowieść o sile rodzinnej więzi i granicy poświęcenia. A wszystko to w mrocznej scenerii średniowiecznej Sieny, z podziemnymi tunelami, katedrą pełną relikwii i domem z kości.
Kiedy premiera? Dzisiaj!

Dwunaste urodziny miały być dla Sofii wyjątkowe. Dostała od matki misternie wykonany  z kości naszyjnik z wisiorkiem w kształcie wieży, od braciszka haftowaną makatkę. Dalsze świętowanie nie doszło do skutku, bowiem Renata Fiori, ceniona ossuarystka, udała się  do  Sieny. Dzieci  same poszły  tam także, by w tłumie innych mieszkańców oglądać Palio, słynny konny wyścig. Przypadkiem zobaczyły tam matkę uciekającą strażnikom, a Sofia – choć uratowana przed stratowaniem – została okradziona…
Nie wnikając w szczegóły, dalsza fabuła przedstawia się tak: dzieci trafiły do sierocińca, stamtąd udało im się sprytnie wymknąć, a ich droga wiodła przez podziemne tunele. Towarzyszył im pewien chłopiec. Przechytrzyli pościg, ale to był dopiero początek przygód….
Czekały na nich niebezpieczeństwa, tajemnice, mrożące krew w żyłach sytuacje.
Rodzeństwo było zdane samo na siebie.
Dokąd prowadziły tunele? Dlaczego tak ważny był wisiorek z kości? Jaką rolę odegrał kruk? Czy Sofia i Ermin odnaleźli mamę? Co ukrywała księżna? Czego dowiedziała się Sofia o sobie?
Finał tej historii okazał się zaskakujący.
O ile dorosły czytelnik jest w stanie go przewidzieć, to dzieci na pewno będą zaaferowane aż do końca, zwłaszcza, że wartka akcja niesamowicie wciąga. Dorośli zwrócą uwagę na szczegóły i przekaz opowieści, dzieci zaś skupią się na przygodach i przeżywanych emocjach.

W tej baśniowej i dość mrocznej opowieści ważną rolę odgrywają ptaki (sroki i kruk) i kości ( z których zdolna rzemieślniczka potrafi wykonać wszelkie narzędzia, ozdoby, przedmioty, czy elementy architektury), a także sieroty, których los bywa igraszką w rękach złych ludzi. Mowa  jest również o relikwiach uzdrawiającej mocy wody, o wykorzystywaniu sił natury i magii.
Istotny jest fakt, iż akcja rozgrywa się w Sienie niedługo po epidemii ospy, której skutki były tragiczne dla wielu osób, przynosząc jeśli nie śmierć, to trwałe oszpecenie ciała.

Postaci są wyraźnie podzielone na pozytywne i negatywne. Postępowanie jednej z nich jest dyskusyjne – choć bohater czynił coś złego, to miał ku temu uzasadnianą ( z jego punktu widzenia) motywację.
Tak jak w baśni, zło przegrywa, dobro zwycięża. Warto też zwrócić uwagę na to, że ważne role w powieściowym społeczeństwie pełnią kobiety, a dzieci mają zainteresowania i umiejętności dalekie od stereotypów – chłopiec świetnie wyszywa, czy ceruje, dziewczynka woli  majsterkowanie.

To historia o sile rodzinnej więzi, matczynej miłości, o odwadze, egoizmie, o granicach poświęcenia i zaufania. O tym, do czego można się posunąć, by uzyskać swój cel. O dochodzeniu do prawdy, wybaczaniu.

Powieść Kiran Millwood Hargrave nie wszystkim przypadnie do gustu, ze względu na dość “makabryczny” (dałam cudzysłów, bo to słowo trochę na wyrost moim zdaniem), a  przynajmniej budzący dreszczyk grozy,  motyw przedmiotów i domowych sprzętów wykonanych z kości. Dla mocno wrażliwych osób perypetie bohaterów np podczas przeprawy przez rzekę, mogą być zbyt przerażające. Pozostali, bardziej “zaprawieni w bojach” czytelnicy, lubiący fantastykę, baśnie, mroczne opowieści i dreszczyk emocji będą ukontentowani. Swoistym “wabikiem” do lektury tej powieści może być włoskie przekleństwo, które w tłumaczeniu zostawiono w oryginale. Czy słusznie – oceńcie sami.
Mnie osobiście ta książka  bardzo się podobała,  jest bowiem taka nieco inna od większości wydawanych pozycji, ma ciekawą, choć prostą fabułę, sympatycznych bohaterów, tylko troszkę zbyt mało obiecywanej na okładce magii. Plusy stawiam za postać mądrego Kruka i ogólnie za całą atmosferę powieści oraz… lawendę.
Warto spróbować odkryć ” tajemnicę ptaków i kości”.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Literackie
Autor: Kiran Millwood Hargrave
Tytuł: Sofia, dziewczyna z kościanego domu
Tytuł oryginału: A Secret of Birds &Bone
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Liczba stron: 290
Data wydania> 23.02.2022
ISBN 9788308074916 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *