PATRONAT MEDIALNY: “Polska w anegdotach”, wybór i opracowanie W. Wiercioch, J. Szymska-Wiercioch – recenzja

biografia i inne patrornat medialny recenzje

Odsłony: 43

Dziś przychodzę do Was z książką, bardzo przyjemną, łatwą i lekką, choć dosłownie lekka to ona nie jest. Szczerze mówiąc to pokaźne tomiszcze, liczące 635 stron, w dodatku w twardej oprawie, więc do lekkich na pewno nie należy. Nie da się jej czytać na leżąco, nie można włożyć do damskiej torebki, ale to jedyne „minusy”, o ile w ogóle można tak powiedzieć.

Polska w anegdotach, bo o tej książce mowa, to zbiór ponad tysiąca (dokładnie 1117 – taka liczba podana jest na tylnej okładce książki) zabawnych historyjek dotyczących naszego kraju, jego mieszkańców, kultury, polityki, wybranych i opracowanych przez Wojciecha Wierciocha i jego żonę Jolantę Szymską-Wiercioch.

Uwagę przyciąga już sama okładka, która przedstawia konia w … garniturze, meloniku i okularach, obok którego przelatują dwa małe samoloty. Górna część okładki „udrapowana” jest w zieloną kotarę (kolorystycznie pasującą do garnituru konia), która nie jest niczym innym, jak kotarą przypominającą sceniczną zasłonę.

Co zatem znajdziemy na scenie?

Najpierw swoiste preludium, czyli 42 strony napisane przez autora, które warto przeczytać, gdyż wprowadza nas w tematykę i wyjaśnia sens istnienia samej anegdoty. Jak pisze autor (W. Wiercioch) „Zrozumienie prawdziwego sensu anegdoty wymaga co najmniej trzech duchowych atrybutów: wiedzy, inteligencji oraz poczucia humoru. [Na szczęście] wszystkie te trzy predyspozycje czy umiejętności można kształcić” (s. 5).

Czym w ogóle jest anegdota? To „zwięzłe opowiadanie o charakterystycznym albo komicznym (prawdziwym, ubarwionym lub fikcyjnym)zdarzeniu z życia znanej postaci” (s. 20). „Stanowią syntezę dowcipu i mądrości, potrafią bawić, uzdrawiać, uczyć walczyć” (s. 41).

I takie właśnie są anegdoty, które znajdziemy w tej książce.  Autorzy zebrali je w 12 rozdziałów, z których każdy dotyczy innego elementu naszego życia. Mamy więc anegdoty dotyczące polityki i biznesu, edukacji i literatury, filozofii i mass mediów, sportu i kryminalistyki, a nawet … okultyzmu i ezoteryki.  Ich bohaterami są autentyczne znane postacie, np. Jan Kiepura, Karol Wojtyła, Stefan Kisielewski, Michał Rusinek, Józef Ignacy Kraszewski, a także te mniej znane, jak Zdzisław Siedmiograj, Jan Klimek czy Witold Ślusarski.

Co ciekawe, dzięki tym krótkim opowiastkom możemy lepiej poznać historię naszej ojczyzny i jej mieszkańców i to bez zbędnego wkuwania dat.

Oczywiście nie wszystkie anegdoty wywołają w nas salwy śmiechu, część zmusi nas do zatrzymania się, zastanowienia, a części być może nie zrozumiemy.

Oprócz samych scenek sytuacyjnych na uwagę zasługują cięte riposty, dowcipne powiedzenia, które można potem z powodzeniem wykorzystać w towarzystwie.

Niewątpliwym plusem książki jest również fakt, że nie musimy jej czytać „od deski do deski”. Możemy nie tylko zacząć od dowolnego rozdziału, ale również skończyć w dowolnym miejscu. Przedstawione anegdotki nie zajmują bowiem więcej miejsca niż pół strony, dlatego można je czytać, mając nawet przysłowiowe pięć minut, np. przy porannej kawie. Nie, może jednak nie przy kawie, bo może się to dla nas nieszczególnie skończyć, jeśli trafimy na wyjątkowo humorystyczną opowiastkę.

Całość Polski w anegdotach  kończy „Pożegnanie”, w którym autorzy książki powtarzają za „Monachomachią” Ignacego Krasickiego

„I śmiech niekiedy może być nauką”,

Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa;

I żart .dowcipną przyprawiony sztuką,

Zbawienny, kiedy szczypie, a nie kąsa”.

A zatem, jeśli masz ochotę poznać zabawne anegdoty dotyczące Polski i jej mieszkańców, a przy tym wzmocnić nieco mięśnie brzucha, ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Polecam. Beata Grzywacz

materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Tytuł: Polska w anegdotach
Wybór i opracowanie – Wojciech Wiercioch, Jolanta Szymska-Wiercioch
Liczba stron:640
Data wydania: 2021
ISBN: 9788377797358 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *