FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

PATRONAT MEDIALNY: „Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë – recenzja

Hits: 47

Jest takie powiedzenie, że klasyka obroni się zawsze. Tak jest również z książką „Dziwne losy Jane Eyre” – najsłynniejszą powieścią Charlotte Brontë, najstarszej spośród trzech uzdolnionych literacko sióstr parających się pisarstwem. Początkowo wydana pod męskim pseudonimem, z miejsca przyniosła jej międzynarodową sławę.
Tę liczącą ponad 600 stron opowieść o tytułowej Jane, której losy – zgodnie z tytułem – są rzeczywiście dziwne, czyta się niemal jednym tchem.

Jane, wcześnie osierocona dziewczynka, zostaje na łasce, a raczej niełasce ciotki, która jej wręcz nienawidzi i nawet tego nie ukrywa. Karze dziewczynkę za najdrobniejsze przewinienia lub tylko ich podejrzenie, by w końcu pozbyć się jej całkowicie, odsyłając do szkoły z internatem, słynącej z trudnych warunków, niebywale ostrej dyscypliny i mrocznego klimatu (warto wspomnieć, że autorka sięgnęła tu do własnych doświadczeń życiowych, dzięki czemu historia staje się bardziej autentyczna).
Dziewczynka czuje się brzydka i niekochana; jak się jednak okazuje, jest niezwykle silną kobietą, która – mimo fizycznego zniewolenia, nie daje zniewolić swojej duszy i psychiki. Przeżywa sytuacje, z którymi trudno byłoby poradzić sobie niejednej dorosłej osobie, a mimo to, wychodzi z nich obronną ręką.

Jane to kobieta z krwi i kości, oczytana, bystra, inteligentna, twardo stąpająca po ziemi. Skromna i pokorna, a jednocześnie absolutnie samodzielna, bardzo ceniąca sobie tę niezależność.
Jej losy przypominają w pewnym sensie losy Kopciuszka ze znanej baśni braci Grimm. Są dowodem na to, że sprawiedliwość istnieje, choć czasem trzeba na nią trochę poczekać. Jeśli jest Kopciuszek, to oczywiście musi być i książę. Kim zatem jest wybranek Jane?
Śledząc losy głównej bohaterki, przemierzamy XIX-wieczną Anglię, w której panuje surowy klimat, która nie jest zbyt przyjazna kobietom, zwłaszcza tym pochodzącym z niższych sfer.

Powieść porusza wiele różnych wątków, z których na pierwszy plan wysuwa się motyw wolności, rozumiany tutaj jako wyzwolenie, oswobodzenie się z ograniczających norm, narzucanych nam przez społeczeństwo, epokę, które nas determinują. Charlotte Brontë pokazuje, że mimo iż są one mocno zakorzenione, można je przezwyciężyć, czego przykładem jest tytułowa bohaterka.
Książka pełna zaskakujących zwrotów akcji trzyma w napięciu i niepewności, mimo iż życie tytułowej bohaterki wcale nie jest ekscytujące, wręcz przeciwnie … chwilami nudne.

Po „Dziwne losy Jane Eyre” można sięgać wielokrotnie, by za każdym razem odkrywać w nich coś nowego, w zależności od tego, w jakim momencie życia jesteśmy.
Czytając powieść, przeżywamy różne stany emocjonalne, począwszy od strachu, złości, przez niepewność, litość, bezsilność, aż po szczery uśmiech i beztroskę. Autorka dozuje czytelnikowi poszczególne emocje i trzeba przyznać, że robi to w mistrzowski sposób.

„Dziwne losy … to powieść, w której znajdziemy miłość i nienawiść, samotność i śmierć, wolność i zniewolenie, cierpienie i tęsknotę, grozę i przeciwności losu, szczyptę szaleństwa, a do tego odrobinę magii i baśniowości, czyli wszystko to, czego zwykle w książkach szukają czytelnicy. Poruszane przez Ch. Brontë problemy są wciąż aktualne, mimo iż całkowicie zmieniły się czasy.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na przekład. Wydawnictwo MG sięgnęło po tłumaczenie Teresy Świderskiej pochodzące sprzed niemal wieku (z 1930 r.), dzięki czemu powieść lepiej odzwierciedla opisywaną epokę. Oczywiście to sprawa dyskusyjna, bowiem niektórym język może się wydawać trochę anachroniczny.

I już naprawdę na koniec, choć w zasadzie od tego się zaczyna, należy wspomnieć o pięknej, a jednocześnie skromnej szacie graficznej okładki, materiałowej oprawie i grubych, jakby pożółkłych kartkach.

Zapraszam do lektury.

Beata Grzywacz.

materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Autor: Charlotte Brontë
Tytuł: Dziwne losy Jane Eyre
Liczba stron: 608
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-7779-706-8

(Visited 43 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close