PATRONAT MEDIALNY: “Chwila prawdy. Niewiarygodna historia Krystyny Górskiej” – recenzja przedpremierowa

Odsłony: 235

Kiedy trafiła do mnie powieść Tomasza Wandzla „Chwila prawdy. Niewiarygodna historia Krystyny Górskiej” wiedziałam z góry, że będzie to pasjonująca lektura. Nie wiem skąd to wiedziałam, ale nie pomyliłam się. Od tej  książki wydawnictwa MG nie sposób się oderwać.
Premiera: 23 lutego 2022 r.


Autor w mistrzowski sposób ukazuje niezwykłe losy kobiety urodzonej w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Determinacja, upór, stanowczość i odwaga bohaterki pozwoliły jej osiągnąć zamierzone cele i iść przez życie zgoła odmienną ścieżką niż nakazywały ówczesne zwyczaje.

Krystyna Górska swoją młodość spędziła w latach międzywojennych na Wybrzeżu, w Orłowie, i Gdyni. Poprzez koneksje rodzinne poznała przedwojenną socjetę, ministrów, pisarzy, marszałka Piłsudskiego. Bywała w Gdańsku, Berlinie, Warszawie, Częstochowie.

Wybuch drugiej wojny światowej zastaje bohaterkę w majątku wuja pod Częstochową skąd zmuszona do ucieczki przedziera się przez zieloną granicę najpierw na Słowację a potem do Budapesztu aby w  końcu znaleźć się w Londynie.Krystyna nie należy jednak do osób, które chcą jedynie przeczekać czas wojny. Przechodzi szkolenia i jako cichociemna przedostaje się z powrotem do Polski.

Życie Krystyny Górskiej od początku do końca owiane jest rodzinną tajemnicą. Matka nie jest matką, ciotka nie jest ciotką, a sobowtór okazuje się być zaginioną bliźniaczką. Bohaterka jednak nie załamuje się i mimo przeciwności losu jest pełną optymizmu realistką, uparcie dążącą do wyznaczonego sobie celu.

Wandzel w swojej powieści wprowadza wątek sensacyjny, chwilami wręcz kryminalny. Akcja książki toczy się bardzo żwawo, wydarzenia następują szybko jedne po drugich, co sprawia, że historia jest ogromnie wciągająca. Autor tak barwnie opisuje miejsca akcji, że czytelnik odnosi wrażenie, iż razem z bohaterką przenosi się z Warszawy do Wilna, Paryża, Londynu, Monachium, czy Sankt Moritz.

Tomasz Wandzel jest pisarzem mającym w swoim dorobku powieści sensacyjne, kryminalne, obyczajowe oraz historyczne między innymi takie jak: “Chłopiec, który przeżył Auschwitz. Historia prawdziwa”, „Dom w chmurach”, „Córka zakonnika”, „Kłamstwa i sekrety” Jest kilkakrotnym stypendystą instytucji wspomagających rozwój kultury. Zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż Prasowy im. Macieja Szumowskiego w 2010 roku oraz wiele innych wyróżnień i nagród w konkursach literackich. Mieszka w Prabutach, które niejednokrotnie występują w jego powieściach.

Chwila prawdy. Niewiarygodna historia Krystyny Górskiej to warta uwagi książka z gatunku literatury obyczajowej, biograficznej i sensacyjnej, która zachwyci entuzjastów tej kategorii powieści i przyciągnie najbardziej wymagających czytelników.
Tę niezwykle zajmującą, obszerną lekturę gorąco polecam wszystkim miłośnikom dobrej literatury.

Danuta Baranowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Autor: Tomasz Wandzel
Tytuł: Chwila prawdy. Niewiarygodna historia Krystyny Górskiej
Liczba stron: 500
Data wydania: 23.02.2022

Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *