W KUCHNI Z KSIĄŻKĄ: “Kasze w roślinnej kuchni regionalnej” Paweł Ochman

literatura popularnonaukowa, poradniki potrawy z warzyw przepisy recenzje życie i pasje

Odsłony: 71

Już po raz trzeci autor bloga Weganon zaprasza nas do odkrywania skarbów rodzimej kuchni roślinnej. Tym razem w roli głównej – kasze! Znajdziemy tu przepisy na dania obiadowe oraz desery, a także zaczerpniemy wiedzy o historii i tradycji upraw i potraw z kasz na ziemiach polskich. Do tego dużo praktycznych wskazówek i oczywiście piękne fotografie. Smacznego!

U nas  w domu kasze często goszczą na stole, przeważnie jest to kasza gryczana, (także jęczmienna, orkiszowa, pęczak) zamiast ziemniaków do obiadu, dzieci lubią mannę na mleku i jaglaną z owocami. Gotujemy krupnik, kiedyś robiłam placuszki i kotlety z kaszy jaglanej, a nawet “sernik”. Nie wykorzystujemy niestety zbyt wielu możliwości jakie dają kasze, traktujemy je jako dodatek,  a przecież można z nich tworzyć samodzielne, smaczne dania, łącząc tradycję z nowoczesnością. W poszukiwaniu inspiracji sięgnęłam po książkę Pawła Ochmana i już wiem, że wkrótce rozpocznę nowy kulinarny rozdział życia –  z kaszami w roli głównej.

Głównymi bohaterkami są kolejno: jaglana, manna, gryczana, jęczmienna, kukurydziana.  Dowiemy się, z czego i jak powstaje dana kasza, jakie są jej rodzaje (np. jęczmienna to pęczak, wiejska i mazurska) oraz jak ją poprawnie ugotować. Na początku jednak dostaniemy garść podstawowych receptur na różne sosy, musy, surówki. Przeczytamy o historii i tradycji kasz na ziemiach polskich.

Stanowiące początkowo pokarm ludzi biednych, kasze trafiły na stoły władców i bogaczy, ale w pierwszej polskiej książce kulinarnej z 1682 roku pojawił się tylko jeden przepis z kaszą. Jaglana była popularna już przed 1000 r. , stosowana na słodko i jako farsz do pierogów, dziś przeżywa renesans. Można z niej zrobić nawet napój. Jęczmienna – stanowi najwyższy procent kasz produkowanych w naszym kraju, nieodzowna do krupniku. Najmniej znana i najrzadziej używana jest kasza kukurydziana, choć chyba wszyscy słyszeli o mamałydze. Manna była przeznaczana na królewskie stoły, a od XIX w. stała się powszechnie podawana dzieciom i osobom starszym. Gryczana, najpopularniejsza, trafiła do nas dzięki Tatarom, stąd nazwa “tatarka”, ale w różnych regionach występuje jako kasza pogańska, pohanka, bukwita, czy radomka.

Każda grupa przepisów z daną kaszą została wyróżniona innym kolorem. Znajdziemy tu dania wytrawne i słodkie, rozmaite gulasze, pierogi, placki, kluski, zapiekanki, pasztety, ciasta, budynie, szarlotki…
Są to potrawy wegańskie, opracowane na bazie dawnych regionalnych przepisów. Zawsze mamy podaną oryginalną nazwę i pochodzenie dania oraz krótki opis dotyczący jego historii, sposobu i okoliczności przyrządzania, ciekawostki.
Przepisy są dość łatwe, przejrzyste, wykonanie zapisane w punktach, a lista składników krótka i prosta.
Ślinka cieknie od samego czytania, nie mówiąc już o zdjęciach potraw. Zajmujące całą stronę fotografie pokazują potrawy w ładnych aranżacjach i pobudzają apetyt.
Z powodzeniem mogą z tej książki korzystać nie tylko weganie, przecież można mleko roślinne zamienić na zwykłe, użyć masła zamiast margaryny itp.
Inspiracji na pewno nie zabraknie,

Jeśli chcecie dowiedzieć się co to jest fifka, czyli “zupa tkaczy”, podcos, siuśpaj, jacznik, szydłowieckie kalosze i spółka dziadowska oraz jeśli macie ochotę na  pyszne dania kuchni roślinnej- koniecznie sięgnijcie do “Kasz” Pawła Ochmana.  Ten zbiór przepisów łączy tradycję i nowoczesność, bazuje na zdrowych produktach i prostych smakach. Smakowitej treści dopełnia okładka w ciepłym, energetycznym, żółtym kolorze, ze wzorem stylizowanym na ludowy motyw łowicki i  napisem przypominającym neon. Kolorystyka zupełnie nie kojarzy się z kaszami, ale przykuwa oko i sprawia, że ma się ochotę zajrzeć do środka.
Uczta dla oka wkrótce może zaowocować ucztą na stole. Warto wypróbować nasze “Kasze”.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

PRZECZYTAJ TAKŻE: “Roślinna kuchnia regionalna” Paweł Ochman

 

Wydawnictwo Marginesy
autor: Paweł Ochman
Tytuł: Kasze w roślinnej kuchni regionalnej
Liczba stron: 312
Data wydania: styczeń 2022
ISBN: 978-83-67022-65-1 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *