KSIĄŻKA MIESIĄCA

KSIĄŻKA MIESIĄCA

Jeden z najlepszych poradników na rynku. Przeczytaj dlaczego. Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “Jesień” Ali Smith – recenzja

Hits: 17

Nie samymi nowościami żyje człowiek. Czy znacie twórczość  szkockiej pisarki Ali Smith,  czterokrotnej finalistki Nagrody Bookera? Oto garść moich refleksji po lekturze jej pierwszej powieść z czterotomowego cyklu „Pory Roku”. Melancholijna “Jesień” może oczarować, ale nie każdemu przypadnie do gustu ten literacki kolaż.

Nie spodziewałam się, że tak szybko do mnie dotrze ta książka – zamówiona w kolejce w bibliotece. Trafiła akurat na czas niesprzyjający ambitniejszym lekturom, czy w ogóle czytaniu. Dość dużo czasu nad nią spędziłam. Początkowo nie mogłam się “wgryźć”, nie mogłam uchwycić narracji, ale jak już się “rozczytałam” – o, to już było z górki. I to jest proza w moim stylu, choć aż tak wielkiego “wow” nie wywołała. Niemniej jestem ukontentowana lekturą.

Autorka subtelnie prowadzi nas między dwójką bohaterów: trzydziestodwuletnią Elisabeth, historyczką sztuki i Danielem – stuletnim starcem, przeważnie pogrążonym we śnie, spędzającym ostatnie lata (schyłek jesieni życia) w domu opieki. Dawniej, gdy Elisabeth była dzieckiem, mieszkali po sąsiedzku, przyjaźnili się, prowadzili cudne rozmowy, takie filozoficzne, abstrakcyjne, surrealistyczne…  Teraz młoda kobieta odwiedza swego mentora, siedzi przy jego łóżku, czyta mu, wspomina…
Śpiący mężczyzna, o jakże wymownym nazwisku  Gluck, jest właściwie na jakimś pograniczu jawy i snu, jego sny i wspomnienia mieszają się.
Czytając tę powieść tak jakby “wchodzimy” do głów postaci, krążymy wraz z nimi między teraźniejszością a przeszłością.

 Jesień  traktuje o przyjaźni, samotności, pamięci, przemijaniu, przemianach,  o opowiadaniu historii. W tle – problem Brexitu i traktowania uchodźców, relacje matki z córką, nieco absurdalne problemy codzienności (składanie wniosku o paszport, udział matki w programie z aukcjami starych przedmiotów –  istny Bareja, albo Czechow).
Ważny jest  motyw twórczości brytyjskiej artystki pop-art Pauline Boty. Jej dzieła zapamiętane szczegółowo przez Daniela istnieją naprawdę  (w powieści i realnie – polecam poszperać w internecie). Wątek Christine Keelar, modelki i  skandalu politycznego z jej udziałem był dla mnie niezbyt czytelny.
Za to duży plus stawiam za literackie nawiązania m.in. do “Nowego wspaniałego świata” Huxleya, “Burzy” Szekspira, “Przemian” Owidiusza.

Właściwie cała powieść to też taki kolaż jak te prace  młodo zmarłej Boty. Melancholia, smutek, ciepło i humor, realizm i abstrakcja, nieco poetyckości,  wszystko subtelnie powyklejane…

Gdzieś dopiero w połowie książki przeczytałam napis na okładce: “Piękna, wzruszająca, symfonia wspomnień, snów i ulotnych rzeczywistości” ( The Guardian). Zgadzam się z nim, wyjątkowo nie jest na wyrost.
Już “zaklepałam” sobie w bibliotece “Zimę”. A Wy, spróbujecie podjąć wędrówkę przez cztery pory roku?

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo W. A. B
Autor: Ali Smith
Tytuł :Jesień
Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Liczba stron: 304
Data wydania: 2020
ISBN: 9788328060166 

(Visited 13 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close