SZPIEG W KSIĘGARNI: „Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy” – recenzja

Odsłony: 62

Kiedy wzięłam do ręki książkę Craiga Storti Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy natychmiast stanął mi przed oczyma, niesamowity obraz, oświetlonych wschodzącym słońcem postrzępionych szczytów. Widoczne przy dobrej pogodzie z okien samolotu,  pokryte śniegiem himalajskie masywy tworzyły zapierający dech w piersi widok.

W książce jednak nie znajdziemy opowieści o wyprawach w najwyższe góry świata, ale poznamy fascynujący historyczny wstęp do wielkiej epoki wspinaczki himalajskiej.

Craig Storti przedstawia emocjonujące dzieje poszukiwań najwyższej góry świata i w mistrzowski sposób przenosi czytelnika w czasy przed zdobyciem Mount Everestu oraz pozwala poznać historię, która kończy się tam, gdzie inne się zaczynają.

Wcześniej nim himalaiści rozpoczęli pierwsze próby zdobycia najwyższej góry świata, przez wiele lat zastanawiano się, czy jest nią właśnie Mount Everest zwany szczytem XV. Góra została wymierzona przy pomocy teodolitu w 1850 roku i wówczas zaczęto szukać rozwiązania jak do niej dotrzeć. Położenie geograficzne, sytuacja polityczna, a przede wszystkim zamknięcie w tamtym okresie granic Tybetu i Nepalu dla obcokrajowców nie sprzyjały wytyczaniu drogi do podnóża Mount Everestu. Przez siedemdziesiąt jeden lat nie zdołano się zbliżyć na odległość mniejszą niż sześćdziesiąt pięć kilometrów. Góra była odzwierciedleniem tego co nieosiągalne i niezwykłe. Zwana przez rdzennych mieszkańców Czomolungmą czyli „Bogini Niebios” lub “Matka – Bogini Świata”, była dla Tybetańczyków świętą górą.

Najwyższy szczyt Himalajów, Szczyt XV lub inaczej Czomolungma otrzymał w 1865 r. nazwę Mount Everest, nadaną na cześć walijskiego geodety i kartografa Sir George’a Everesta, będącego Głównym Geodetą Indii i inicjatorem prac nad mapą Indii. Bohaterami historii poszukiwań najwyższej góry świata są oprócz Sir Everesta, Francis Younghusband, George Mallory, Alexander Kellas, John Noel, Henry Wood, trzynasty dalajlama czy Charles Bell.

Autor przenosi czytelnika do czasów kiedy tereny obecnych Indii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu część Bhutanu i Birmy zwane Indiami Brytyjskimi znajdowały się pod władzą Brytyjczyków. Sytuacja polityczna nie sprzyjała nowym odkryciom. Trwał wówczas konflikt o wpływy w Azji między Imperium Brytyjskim, a Imperium Rosyjskim (tzw. Wielka Gra), wybuchła pierwsza wojna afgańsko-brytyjska oraz rozpoczęła się eksploracja prowadzona na obszarze Indii.

Craig Storti w perfekcyjny sposób, barwnym i przystępnym językiem ukazuje czytelnikowi czasy przed rozwojem himalaizmu, czasy przed rokiem 1921, kiedy to po raz pierwszy  brytyjska ekspedycja udała się w kierunku Mount Everestu. Wyprawa miała na celu odnalezienie i zbadanie potencjalnych dróg wspinaczki na najwyższy szczyt świata i ewentualnie podjęcie próby zdobycia wierzchołka.

Craig Storti jest autorem kilkunastu książek, używanych na całym świecie przez korporacje, uczelnie i uniwersytety, agencje rządowe, armię amerykańską i liczne organizacje pomocy zagranicznej. Jest znaną postacią w dziedzinie komunikacji międzykulturowej i adaptacji międzykulturowej. Jego niezwykła książka Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy  zachwyci wszystkich miłośników gór, alpinistów i wspinaczy. To wyjątkowy prapoczątek himalaizmu. Gorąco polecam.

Danuta Baranowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Mova
autor: Craig Storti
Tytuł: Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy
Tytuł oryginału:

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Liczba stron: 408
Data wydania: 17 listopada 2021
ISBN 978-83-67014-40-3


Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *