PATRONAT MEDIALNY: “Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry” – recenzja

biografia i inne patrornat medialny recenzje

Odsłony: 55

Są w życiu takie chwile, kiedy mamy wszystkiego serdecznie dość, kiedy wydaje nam się, że życie nie ma sensu, że ze wszystkim zostaliśmy sami. W takich momentach warto  szczerze porozmawiać z przyjacielem lub sięgnąć po dobrą książkę, która przywróci nam wiarę w drugiego człowieka i sens życia. Taką książką są niewątpliwie Aforyzmy optymisty, które dzięki wydawnictwu MG niedawno ukazały się na rynku czytelniczym.

 

Ten niewielki rozmiarami tomik składa się z dwóch części, z których pierwsza zawiera ok. 500 aforyzmów znanych i mniej znanych osób od czasów najdawniejszych po współczesne. Jeśli zatem stoisz i nie wiesz, w którą stronę pójść, to pamiętaj, że:

„Na najważniejszych

skrzyżowaniach życiowych

nie stoją drogowskazy”.

(Ch. Chaplin)

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie znajdziesz w swoim wnętrzu, bo tylko Ty wiesz najlepiej, czego naprawdę chcesz i to Ty znajdziesz właściwą drogę. Pamiętaj jednak, że:

„Trzeba umieć iść słoneczną

drogą życia”.

(Maria Rodziewiczówna)

A w ogóle to:

„Z życiem jest tak

jak ze sztuką w teatrze,

nie jest ważne, jak długo trwa,

ale jak jest zagrana”.

(Seneka Młodszy)

Wydaje się, że słowa Seneki Młodszego są wyjątkowo trafne. Znany bowiem wiele osób, które żyły naprawdę krótko, a w pamięci potomnych zapisały się złotymi zgłoskami. Ot choćby Albert Camus, który żył tylko 29 lat, ale to mu wystarczyło, by nie tylko zostać laureatem literackiej Nagrody Nobla, ale być czytanym przez kolejne pokolenia, czy błogosławiona Karolina Kózkówna, która zginęła z rąk rosyjskiego żołdaka, mając zaledwie 17 lat.

Zdarza się, że kiedy idziemy naprzód, kiedy próbujemy dotrzeć do wyznaczonego celu, napotykamy wiele trudności, potykamy się. W takich chwilach powinniśmy przypominać sobie słowa Johanna Wolfganga Goethego, że:

„Potykając się, można zajść daleko,

nie wolno tylko upaść”.

Analizując ludzkie życie, zauważamy, że poddawani jesteśmy w nim wielu próbom: dopada nas zmęczenie, złość, choroba. Pamiętajmy, że jest to po coś,  wszak już starożytny filozof – Heraklit z Efezu twierdził, że:

„Choroba pozwala poznać słodycz zdrowia,

zło – dobra, głód – sytości, zmęczenie – wypoczynku”.

Poza tym pamiętajmy, że:

„Anioł nigdy nie upada,

diabeł upada nisko,

że już nigdy się nie podniesie,

człowiek upada i wstaje”.

(Fiodor Dostojewski)

Niewątpliwie tym, co czyni nasze życie piękniejsze, co nadaje mu sens, są marzenia. Jak mówi Paulo Coelho:

„To możliwość spełnienia marzeń sprawia,

że życie jest fascynujące” ,

a zatem:

„Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem,

Nigdy nie gaś światełka nadziei” .

(Bob Dylan).

Druga część książki to króciutkie notki biograficzne autorów przywoływanych sentencji. Na uwagę zasługuje fakt, że są to ludzie wierzący i niewierzący, pisarze i filozofowie, politycy i ludzie kościoła, piosenkarze… Ciekawostką jest fakt, iż zdecydowana większość z nich żyła dość, a nawet bardzo długo. Czyżby przyczyną tego był właśnie wrodzony optymizm?

Jeśli zatem masz obniżony nastrój lub coś poszło nie po Twojej myśli, sięgnij po książkę „Aforyzmy optymisty”, które przeznaczone są do czytania właśnie w chwilach chandry, czy zwątpienia. Dodatkowo zawarte w niej cytaty świetnie nadają się jako złote myśli do użycia ich w pamiętniku, lub jako życzenia na kartkach imieninowych, urodzinowych, czy z innych okazji. Poza tym, jak możemy przeczytać na okładce: Aforyzmy optymisty” to „znakomity przewodnik przez życie napisany przez najmądrzejszych. W czasach braku autorytetów przywraca wiarę w człowieka i w ludzi. Znakomita terapia na złe stany ducha”.

Szczerze polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo MG
Tytuł: Aforyzmy optymisty. Do czytania w chwilach chandry
Liczba stron: 96
Data wydania: 2021
ISBN:9788377797228 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *