PATRONAT MEDIALNY: „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmann – recenzja patronacka

literatura dla dzieci i młodzieży patrornat medialny

Odsłony: 61

Gdy otworzyłam paczkę, aż oczy mi się zaświeciły. Zielona, twarda okładka jak żywo przypominała świąteczną choinkę pięknie przystrojoną w różnokolorowe ozdoby. Gwiazdki i księżyc mieniły się złociście, zegar odmierzał czas, cukierki wzmagały łaknienie, a bombka, konik i myszki potęgowały zaskakujące świątecznie pierwsze wrażenie. A nad wszystkim czuwał… Dziadek do orzechów. Tak klimatycznie prezentuje się najnowsze wydanie popularnej powieści bożonarodzeniowej Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna.


Lecz to nie wszystko. Szata graficzna przykuwa oko. Książka jest dopieszczona wydawniczo. Z wklejki wylewają się pięknie zapakowane prezenty, wśród których stoi choinka i przemyka mysz. Każdy rozdział jawi się jak otwierająca się szara brama do tajemniczych wydarzeń, do fantastycznej przygody. Nawet spis treści został artystycznie zaprojektowany. Co ciekawe, nie ma tu typowych ilustracji. Jest coś znacznie ciekawszego. To drzeworyty Bertalla, czyli Charlesa Alberta d’Arnouxa. Wiernie oddają one wydarzenia realne i te nieprawdopodobne. Zapraszam na literacką Wigilię.

Siedmioletnia Klara i jej młodszy brat Fred nie mogą się doczekać wizyty ojca chrzestnego, sędziego Droselmajera. Ten zegarmistrz i wynalazca co roku zaskakuje swych chrześniaków, wręczając im świąteczny prezent, najlepszy ze wszystkich. Tym razem dzieci otrzymały cudowny zamek z poruszającymi się figurkami, lecz… nie spełnił on ich oczekiwań. Nie mogą się bawić mechanicznymi zabawkami, dlatego sięgają po inne. Fred bawi się pułkiem ołowianych huzarów i konikiem na biegunach, a Klara lalkami.

Pod choinką został jeden prezent. Brzydka figurka dziadka do orzechów w postaci małego człowieczka o dużej głowie. Gdy włoży się do jego ust orzech i pociągnie za drewniany płaszczyk, to skorupka orzecha pęknie. Dziadek spodobał się dziewczynce i to ona stała się jego właścicielką. Od tej pory w domu rodziców Klary i Freda dzieją się niezwykłe rzeczy. „Wewnątrz szafy wszystko teraz zaczęło trzeszczeć i stukać i Klara ujrzała, jak pokrywki wszystkich pudełek, w których kwaterowali żołnierze Freda, otworzyły się nagle, a oni wyskakiwali z nich po kolei; potem zeskakiwali na dolną półkę, gdzie ustawiali się w błyszczące szeregi. (s. 60)

Autor puścił wodze fantazji. Stworzył fantastyczny świat zabawek, które nocą ożywają. Księciem ich królestwa został Dziadek do Orzechów. Magia działa i przenosi się do świata realnego. Fantazja i rzeczywistość splatają się w jedno. Dzieją się rzeczy nieprawdopodobne, a nietuzinkowi bohaterowie przykuwają uwagę, szczególnie gdy staczają prawdziwy bój. Bywa mrocznie i niebezpiecznie, co obrazują również niektóre makabryczne ilustracje. Jednak młody czytelnik nie pozostaje zostawiony sam sobie – narrator czasami zwraca się bezpośrednio do niego. „Zobaczymy, co się teraz stanie!”. (s. 56)

Wyobraźnia dziecka nie zna granic. Tylko dorośli nie rozumieją, co się dzieje, i nazywają wszystko wymysłami. I nic się nie zmieniło pod tym względem mimo upływu ponad dwustu lat od napisania tej książki. Treść baśni niemieckiego pisarza jest uniwersalna w swym przesłaniu. Pokazuje ogrom wyobraźni dziecięcej, także w wydaniu nieco mrocznym. Uczy empatii i tolerancji, troskliwości i dobroci, bezinteresowności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji, dzielności i stawania w obronie słabszych. I jak to w baśniach bywa, dobro zwycięża zło. Mściwa Mysibaba dostaje to, na co zasłużyła.

Obok Powieści wigilijnej Charlesa Dickensa Dziadek do orzechów E.T.A. Hoffmanna to najpopularniejsza powieść bożonarodzeniowa. Klasyka literatury dla dzieci. Choć napisana w 1816 roku, wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a kolejne wznowienia tylko to potwierdzają.

Dziadek do orzechów to powieść utrzymana w baśniowej, fantastycznej konwencji, pełna magii i niezwykłych wydarzeń, w której zabawki ożywają w noc wigilijną. Niezwykła historia o dobroci, empatii, tolerancji, dzielności, która może się przydarzyć nie tylko w Boże Narodzenie. A wydanie książki w bożonarodzeniowym anturażu, to tylko od wydawnictwa MG na idealny prezent pod choinkę.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: MG
Autor: E.T.A. Hoffmann
Tytuł: Dziadek do orzechów
Tytuł oryginalny: Nussknacker und Mäusekönig
Tłumaczenie: Józef Kramszyk
Data wydania: 13.10.2021
Ilość stron: 192
ISBN: 978-83-7779-758-7

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *