SZPIEG W KSIĘGARNI: “Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi” Dorota Sumińska – recenzja

literatura dla dzieci i młodzieży literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje

Odsłony: 32

RECENZJA PREMIEROWA
Dzieci zadają wiele pytań, są dociekliwe, potrafią nas nieźle zaskoczyć domagając się wypowiedzi na skomplikowane tematy.  Czasem po prostu nie mamy wiedzy z danej dziedziny, więc szukamy pomocy ekspertów. Przyda się tu książka Doroty Sumińskiej, w której poznamy wiele ciekawostek ze świata zwierząt i ludzi. Mądre teksty i urocze ilustracje sprawiają, że czas spędzony nad ta publikacją to przyjemność zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Premiera 10. 11. 2021

Czy ryby jedzą ryby? To chyba ulubione pytanie mojej czterolatki, zatem aby pogłębić jej ichtiologiczne  zainteresowania i wykorzystać wrodzoną dziecięcą ciekawość podsunęłam jej książkę “Czy ryby piją wodę?”. Oczywiście zaczęło się od znalezienia odpowiedzi na tytułowe pytanie ( i tu jestem ciekawa, jak obstawiacie? Piją czy nie?), następnie wyszukałyśmy inne pytania dotyczące ryb i meduz, a potem  –  te o kotach i psach. Sukcesywnie przeczytane zostały wszystkie ciekawostki, przerywane co trochę pełnym zdumienia “a wiesz, że…”, kierowanym do pozostałych członków rodziny. Często nie wiedzieli, tym bardziej nadstawiali ucha.

Oprócz pytań typu “Co to jest pasożyt?”, “Dlaczego sowy kręcą głową?”, są też takie bardziej ogólnej natury np. “Dlaczego za wszystko trzeba płacić?” “Czy bajki o zwierzętach są prawdziwe?”, “Dlaczego niektórzy lubią rysować?”, “Dlaczego mama mówi do mnie, że muszę być odpowiedzialny?”. Nie brakuje zagadnień związanych z… kuwetą, alkoholem i brzydkimi słowami. Są też poważne tematy dotyczące przyjaźni, strachu, marzeń.
Sądząc po dedykacji – “Mojemu wnukowi Erykowi Maurycemu”, prawdopodobnie są to autentyczne pytania, jakie autorka mogła usłyszeć od chłopca i jego rówieśników.

Można odczuć, że autorka traktuje dziecięce pytania poważnie, z wyrozumiałością,  cierpliwie tłumaczy. Odpowiedzi skierowane do pytającego dziecka napisane są prostym, zrozumiałym językiem,  bez skomplikowanych terminów naukowych, szczerze, zabawnie, ale konkretnie i dość wyczerpująco. Przyznam, że na pytanie “Dlaczego zwierzęta nie czytają książek” sama nie udzieliłabym odpowiedzi dłuższej niż 2-3 linijki, tymczasem Dorota Sumińska poświęciła tu aż ponad dwie strony.

Samej autorki przedstawiać chyba nie trzeba, jest wszak lekarką weterynarii, psycholożką zwierzęcą, znaną z popularnych programów radiowych i telewizyjnych oraz książek popularyzujących wiedzę o zwierzętach.
“Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi” stanowi kontynuację bestsellerowej publikacji “Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt” i “Dlaczego oczy kota świecą w nocy i inne sekrety świata zwierząt”.

Warto sięgać po takie książki, nie tylko ze względu na dociekliwe dzieciaki, dorośli też mogą wiele dobrego i mądrego wynieść.
“Czy ryby piją wodę?” można czytać po kolei od deski do deski lub wybiórczo, korzystając z indeksu.
Nam bardzo się podobała, zwłaszcza, że  zdobią ją kolorowe, zabawne, jakby dziecięcą ręką nakreślone, ilustracje Joanny Żero. Dodają książce humoru i zachęcają do wykonywania własnych obrazków, mnie naprawdę zachciało się rysować od tego oglądania.

Mam nadzieję, że “Czy ryby piją wodę?” zagości w licznych domowych biblioteczkach i znajdzie się w zasobach bibliotek. To wiedzy fajna paka dla ciekawskiego przedszkolaka!

Sprawdź, GDZIE kupisz tę książkę najtaniej

polecam Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Literackie
Autor: Dorota Sumińska
Tytuł: Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi
Liczba stron: 128
data wydania: 10.11. 2021
ISBN 978-83-08-07719-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *