WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: „Gdybym miała twoją twarz” Franches Cha – recenzja

Hits: 17

Zdarza się, że kiedy nie bardzo wiemy, jak mamy postąpić,  jaką decyzję podjąć, pytamy swoich bliskich, znajomych, co by zrobili na naszym miejscu.

Podobne pytanie, a właściwie nieco przewrotne twierdzenie, stawia Franches Cha w książce Gdybym miała twoją twarz.

To dość obszerna, bo spisana na blisko 300 stronach, historia pięciu  współczesnych Koreanek. Ara, Miho, Sujun, Gyuri i Wonna to młode mieszkanki Seulu, które za wszelką cenę i wbrew utartym schematom, próbują wyrwać się ze swojego środowiska i zawalczyć o siebie, o swoje lepsze jutro. Chcą – jak pisze autorka – znaleźć się w 10% tych kobiet, które mając piękną twarz, mają lepszą pracę, co daje im szansę na dostatnie życie –  „Głupotą byłoby nie poprawić sobie twarzy, gdy pragnie się zostać gwiazdą” (s. 15).

Pochodzące ze społecznych nizin, robią wszystko, by się odnaleźć w tym nieprzyjaznym dla nich świecie. Każda z nich ma swoją własną historię, która mogłaby być doskonałym materiałem na film, trudny film. Żadna z nich nie ma wsparcia ze strony własnej rodziny. Jedyne co je łączy to przyjaźń, która pomaga im przetrwać najtrudniejsze momenty.

Czytając tę momentami brutalną opowieść, poznajemy obraz współczesnej Korei, na którą składają się liczne salony z Madame na czele, wszechobecny konsumpcjonizm i… nieustające picie soju.

Każdą z dziewcząt poznajemy z osobna, choć w opowiadanych przez nie historiach, występują również inne bohaterki.  Takie przemieszanie na początku może wywołać u czytelnika pewien dyskomfort, zanim zorientuje się,  kto jest kim.

Wraz z historiami młodych Koreanek poznajemy codzienne życie Korei, jej kuchnię, szkolnictwo, architekturę i społeczną hierarchię. Okazuje się, że ważne jest, kto się gdzie urodził, jaką skończył szkołę, kim są jego rodzice.

Przy okazji poznajemy znaczenie wielu egzotycznych dla nas słów takich jak wspomniane już soju, czebol, hanok00000, kimchi czy seon. Dla ułatwienia i lepszego zrozumienia tych słów, na końcu książki znajduje się słowniczek wyrażeń koreańskich i japońskich, które zostały użyte przez autorkę.

Problemy przedstawione w książce Gdybym miała twoją twarz  odnoszą się jednak nie tylko do mieszkanek Korei. To również obraz współczesnego świata, który na piedestale stawia młodość i urodę.

Niewątpliwym atutem książki jest jej układ graficzny, który uzyskany został dzięki dużej ilości światła, przez co książka staje się przyjazna dla oka.

Polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Mova
Autor: Frances Cha
Tytuł: Gdybym miała twoja twarz
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Liczba stron: 300
Data wydania: 15 lipca 2021
ISBN: 978-83-66890-79-4

(Visited 9 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close