PATRONAT MEDIALNY: „Tajemniczy opiekun” Jean Webster – recenzja premierowa

literatura dla dzieci i młodzieży patrornat medialny recenzje

Odsłony: 85

Ostatnio sięgam po klasykę dziecięcą. Z różnych powodów. Najczęściej dlatego, że… nie czytałam tych książek w dzieciństwie. Zdarza się i tak, że nawet o nich nie słyszałam, a tym samym nie widziałam ich ekranizacji. Tak właśnie było z najbardziej znaną powieścią Jean Webster, pisarki amerykańskiej, żyjącej w latach 1876-1916, której matka była siostrzenicą Marka Twaina, zaś jej ojciec jego wydawcą. W ten sposób poznałam Tajemniczego opiekuna.

Dobrze mieć kogoś, kto się o nas troszczy, dba o nasze wykształcenie, rozwój, pozwala rozwinąć skrzydła, łoży na nasze utrzymanie i czuwa nad nami gdzieś z boku. Tak było z siedemnastoletnią Agatą Abbott. Dziewczyna całe życie spędziła w sierocińcu, Domu im. Johna Griera. I tak mieszkała w nim za długo. Pewnego dnia dostała szansę od losu.

Jeden z opiekunów placówki odkrył jej talent literacki i pragnie wykształcić ją na pisarkę. Ufundował jej stypendium w ekskluzywnym college’u, jednak postawił niezwykłe warunki. Za comiesięczną kwotę 35 dolarów wypłacanej przez cztery lata nauki pragnie zachować anonimowość. Będzie Johnem Smithem. Ponadto panna Agata co miesiąc ma go informować w listach o swoich postępach w nauce i życiu. „Słowem taki list, jakbyś napisała do swoich rodziców, gdyby żyli”. (s. 15)

Przyszła pisarka z niezwykłym entuzjazmem wywiązuje się z tego zadania. Zamiast jednego listu w miesiącu, wysyła kilka. Czasami jest to jeden długi list pisany przez kilka dni. Żeby zostać pisarzem, trzeba dużo pisać, co Agata czyni z wielką przyjemnością i zaangażowaniem. Z zapałem wywiązuje się z obowiązku. Już w pierwszym liście do swojego darczyńcy nie boi się bezpośrednio zwracać do niego. Szuka mu odpowiedniego przezwiska, bo John Smith jest takie… bezosobowe. Nazywa go Drogim Długonogim Pająkiem. Z wielkiej tęsknoty za rodziną czasami nazywa go bardziej czule. „Dobranoc, Tatuńciu!”. (s. 115)

Każdy list to opis codziennych przygód Agaty, jej życia w college’u, porażek i sukcesów szkolnych i towarzyskich, rozwijania talentu literackiego, wakacji u znajomych. Uczennicy poczucia humoru i optymizmu nie brakuje. Agata, początkowo nieco infantylna, ma dystans do siebie, oryginalne spojrzenie na świat. Świetnie włada ironią, potrafi wbić szpilę, być samokrytyczna, a nawet przeciwstawić się poleceniom swego opiekuna. Widać, jak się zmienia przez cztery lata, jak dojrzewa, staje się pewną siebie, młodą kobietą, która dąży do postawionego przed nią celu. Trochę przypominała mi Pollyannę z jej optymistycznym podejściem do życia i poszkodowanego przez los Kopciuszka oraz Anię z Zielonego Wzgórza.

Świetnie się bawiłam, czytając listy przyszłej pisarki, czasami okraszone biało-czarnymi prostymi rysunkami. Dla współczesnego czytelnika ta książka dostarcza wiedzę o epoce, w której żyła Jean Webster. Funkcjonowanie sierocińców, nauka kobiet w college’u, spędzanie wakacji, relacje między uczennicami z różnych sfer, różnice klasowe między bohaterami. Co prezentuje sobą ta biedna sierota Abbott przy Pendeltonównej! Na kartach listów znajdziemy kiełkującą miłość do nieuchwytnego cienia, twora jej wyobraźni, który jednak myśli o swej protegowanej w czasie świąt czy choroby. Zakończenie było dla mnie przewidywalne, ale na swój sposób urocze.

Ponieważ akcja zapisana jest na stronach listów i rozgrywa się mniej więcej sto lat temu, warto zwrócić uwagę na sztukę epistolarną. Dziś ona zanika, ale kiedyś była jedyną formą komunikacji i prawdziwą sztuką. Można pobierać nauki od panny Abbott w tej materii. Także pod jej bacznym okiem rozwijać się pisarsko i poszerzyć zasób archaicznych sformułowań. „Zdaje mi się jednak…”. (s. 138)

Tajemniczy opiekun to urocza, ciepła, okraszona humorem, romantyczna powieść epistolarna o życiu nastolatki z sierocińca, wkraczającej w świat książek, wiedzy, towarzystwa, a także arystokracji i miłości. Staroświecki romans czyta się z przyjemnością i uśmiechem na twarzy.

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: MG
Autor: Jean Webster
Tytuł: Tajemniczy opiekun
Tytuł oryginalny: Daddy-Long-Leg
Tłumaczenie: Róża Centnerszwerowa
Data wydania: 27.10.2021
Ilość stron: 256
ISBN: 978-83-7779-764-8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *