WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

LOGOPEDA RADZI: “Rymowanki logopedyczne” M. Małecka, A. Wiatrowska – recenzja

Hits: 24

Ważne jest, aby proces kształtowania mowy przebiegał nie tylko  harmonijnie, z zachowaniem kolejności pojawiających się dźwięków, ale także był prowadzony w  ciekawy i radosny sposób, zachęcający dzieci do ćwiczeń. W tym celu powstała seria pomocy logopedycznych do rozwoju językowego dzieci opracowana przez Magdalenę Małecką i Agnieszkę Wiatrowską.

 

 

Pierwsza część poświęcona jest wywoływaniu głosek i utrwalaniu artykulacji na początku wyrazów. Kolejno opracowane są m, b, p, d, t,n, f, w, k, g, h/ch, si/ś, zi/ź,  ci/ć, dzi, dź, l, j, s, z, c,  dz, sz, rz/ ż, cz, dż, r.
Schemat jest jednakowy. Na jednej stronie mamy klasyfikację danej głoski (np. dwuwargowa, przedniojęzykowo-zębowa) oraz krótki opis tego, co się dzieje z wargami, językiem jej podczas wymawiania. Towarzyszy temu ilustracja  i polecenie “spójrz na usta Madzi i ułóż swoje w ten sam sposób. Sprawdź w lusterku, czy się udało!”.
Wizerunek Madzi otoczony jest sylabami z daną głoską (np. ma, mo, me,mu,my, mi).
Na drugiej stronie zamieszczono dwie rymowanki z dominującą daną głoską, towarzyszą im zabawne kolorowe ilustracje, których autorem jest Adam Gdula, Freepik.

Druga część dotyczy utrwalania artykulacji głosek w środku i na końcu wyrazu. Na jednej stronie mamy zestawy sylab (np. ama, omo, eme, umu, ymy, imi, mama, momo, meme, mumu, mymy, mimi), na drugiej zaś – znajdziemy wierszyk z daną głoską umieszczoną w nagłosie, śródgłosie, wygłosie.
Np.

Chomik z misiem, w miłym geście,
mieli miód sprzedawać w mieście.
I miętówki z migdałami,
ale wszystko zjedli sami”
( s. 5)

Kolejność głosek jest taka sama jak w pierwszej części.

 

Seria przeznaczona jest dla dzieci, które rozpoczynają mówienie, dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, także tych z zaburzeniami rozwoju mowy i języka.
Treści logopedyczne przygotowane zostały przez logopedkę z wieloletnim doświadczeniem w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pracującą z dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami mowy, opóźnionym rozwojem mowy, afazją, zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Zabawne, krótkie rymowanki napisała Agnieszka Wiatrowska, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci, absolwentka mongolistyki i tybetologii, fototechnik, trenerka psów, a także opiekunka dzikich zwierząt.

Książki przydadzą się nie tylko w gabinecie logopedy, ale także – a może przede wszystkim – w domowym zaciszu, by wspierani fachową pomocą rodzice, opiekunowie mogli poćwiczyć z dziećmi artykulację głosek, a przy tym świetnie się bawić przy wesołych wierszykach. Ze względu na dużą czcionkę i proste teksty, te publikacje przydadzą się również do ćwiczenia samodzielnego czytania. Dzieci chętnie przeczytają zabawne rymowanki, a może nawet ułożą własne…

Ćwicz z logopedą! Polecamy.
Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 


Wydawnictwo Martel

Tytuł: Rymowanki logopedyczne. Wywoływanie głosek,
Rymowanki logopedyczne. Utrwalanie głosek
Autor: Magdalena Małecka, Agnieszka Wiatrowska
Liczba stron: 56
Data wydania: 2.09.2021
ISBN: 978-8366753044, 9788366753051

(Visited 18 times, 1 visits today)

One Response to LOGOPEDA RADZI: “Rymowanki logopedyczne” M. Małecka, A. Wiatrowska – recenzja

  1. […] Jeśli chodzi o etap utrwalania wywołanej głoski lub jej automatyzacji, sprawa jest prostsza. Dziecko zazwyczaj dostaje materiał obrazkowy (zobacz GDZIE kupisz najtaniej ) lub wyrazowy i wystarczy go codziennie powtarzać. Ćwiczenia można umilić także poprzez urocze wierszyki. Polecam między innymi TAKIE  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close