LOGOPEDA POLECA: Aktywne czytanie – “Gryzak. Łap potworka” Emma Yarlett

literatura dla dzieci i młodzieży logopeda logopeda poleca recenzje

Odsłony: 65

Mole książkowe “pochłaniają” książki, ale te najmniejsze “moliki” lubią, gdy dodatkowo czytaniu i oglądaniu towarzyszy jakaś aktywność, gdy można otwierać okienka, dotykać różnych faktur, potrząsać książką, naciskać lub przesuwać palcem elementy, czy układać puzzle. Temu właśnie służą książki interaktywne, czyli aktywizujące, zachęcające do działania, wymagające od dziecka zaangażowania zmysłów, ruchu, wyobraźni.

Świetną propozycją spośród tego rodzaju publikacji jest seria “Gryzak” Emmy Yarlett –  brytyjskiej ilustratorki i autorki, której bohaterem jest sympatyczny książkowy potworek, wgryzający się do różnych książek i siejący tam spustoszenie i zamieszanie.
Niedawno nakładem wydawnictwa Wilga ukazała się trzecia część, zatytułowana  “Łap potworka”. Wcześniejsze  to “Książkopotworek” i “Księga dinozaurów”.

Szczerze przyznam, że to moje pierwsze spotkanie z Gryzakiem i jestem oczarowana już samą okładką z “dziurami” i wypukłymi literami. Od razu ma się ochotę dotknąć poszarpanych brzegów “dziur” i ja też nie mogłam się powstrzymać. Książkę testowały również moje córki w wieku czterech i dziesięciu lat. Obie były nią zainteresowane, starsza czytała młodszej, młodsza aktywnie uczestniczyła w poznawaniu.

Bohaterem opowieści jest Kacper, który kocha czytać rozmaite książki. Jego ulubione, to te o potworach, a zwłaszcza o książkopotworkach.  Jeden z nich wygryzł się na wolność ze swoje książki i zaczął buszować w biblioteczce chłopca. Wgryzł się do encyklopedii i narobił bałaganu. Kacper ruszył zanim w pogoń, ale  zaczął ich ścigać groźny smok. Na szczęście udało im się uciec.

Fabuła jest prosta, ale tu nie ona gra pierwsze skrzypce, ale ilustracje oraz dodatkowe atrakcje w postaci dziur i wklejonych miniksiążek, w których przeczytamy różne ciekawostki (przecież Gryzak wgryzł się do encyklopedii).
Grafika autorstwa Emmy Yarlett jest kolorowa, prosta, wyjątkowo zajmująca, na ilustracjach naprawdę dużo się dzieje, jest o czym opowiadać.
Dodatkowo na grzbietach książek występujących na ilustracji w pokoju Kacpra umieszczono tytuły wydane przez Wilgę np. Psierociniec, Mazurscy w podróży, Baśniobór.  Może to być wskazówka dla małych czytelników i ich rodziców, co  współcześnie “w trawie piszczy”, jeśli chodzi o rynek wydawniczy literatury dziecięcej.

“Gryzak. Łap potworka” to pomysłowa, wesoła, atrakcyjna książka aktywizująca dla dzieci w wieku 3- 6 lat. Przyda się w domu i w przedszkolu, na pewno dzieci będą do niej często zaglądać i aktywnie z niej korzystać.

Tę książeczkę najtaniej kupisz TUTAJ

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Wydawnictwo Wilga
Tytuł: Gryzak. Łap potworka
Autor: Emma Yarlett
Tytuł oryginału:Nibbles. The Monster Hunt
Tłumaczenie: Agata Byra
Liczba stron: 36
Data wydania: 13.10.2021
ISBN:9788328080553

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *