KSIĄŻKA MIESIĄCA

KSIĄŻKA MIESIĄCA

Jeden z najlepszych poradników na rynku. Przeczytaj dlaczego. Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI: “Człowiek” Tomasz Rożek, recenzja

Hits: 47

Oto książka dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej. Stanowi próbę odpowiedzi na pytania skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Jej bohaterem jest człowiek –  jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Tomasz Rożek,  doktor fizyki, dziennikarz naukowy, znany z radiowych audycji, znakomicie sprawdza się jako popularyzator nauki. Dzieli się z czytelnikami swoimi fascynacjami i wciąga w zgłębianie ciekawych zagadnień.

Niech was nie zwiedzie niewielki format tej książki, albowiem jest ona… wielka. Zawiera treści, które niejedną osobę wprawią w zaskoczenie i podziw. Tej wiedzy nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach, a przynajmniej nie w takiej ilości i takiej formie.  Nie spodziewajcie się jednak atlasu anatomicznego ani podręcznika biologii.

“Człowiek” to książka popularnonaukowa, wydana przez specjalizującą się w literaturze dla dzieci Wilgę, ale skierowana do szerokiego grona odbiorców – po prostu dla ludzi ciekawych świata. Jest to drugi tom trylogii (pierwszy nosi tytuł “Kosmos” i opowiada o wszechświecie, trzeci – “Nauka. To lubię”).
Składa się z 3 części, w każdej znajdziemy tekst Tomasza Rożka oraz wywiad z naukowcem. I tak kolejno będą to rozmowy z: profesorem Markiem Konarzewskim, biologiem  – o pochodzeniu i ewolucji człowieka; doktorem Markiem Kaczmarzykiem, biologiem i dydaktykiem – m.in. o tajnikach naszego mózgu; profesorem Ryszardem Tadeusiewiczem, biocybernetykiem, automatykiem z AGH – o maszynach i sztucznej inteligencji.
Kolorowymi punktami zaznaczone są dodatkowe opisy dla zainteresowanych tematem, mniejszym drukiem podano więcej szczegółów i informacji, niebieska ramka zawiera podsumowania, analogie i dygresje. Całości dopełniają ilustracje wykonane przez Macieja Maćkowiaka. Są też dobrane tematycznie fotografie.

Na czym polega istota życia? Kiedy pojawiły się wielomórkowce? Od jak dawna ludzie mieszkają na Ziemi? Dlaczego migrowali, jak ewoluowali? Na czym polega opalanie? Co to jest synestezja? Jak działa mózg? Co nas czeka w przyszłości – w kontekście sztucznej inteligencji? To tylko przykładowe, wybrane zagadnienia, o których przeczytamy w tej książce,  a jest ich o wiele więcej. Pamiętajmy jednak, że to próba odpowiedzi na pytania, nigdy nie wyczerpująca i nie definitywna, wszak w nauce wraz ze wzrostem wiedzy, wrasta także świadomość naszej niewiedzy.
Przekaz autora jest dość prosty, przystępny, momentami humorystyczny. Łączy wiedzę z antropologii, neurobiologii, biochemii, cybernetyki i innych dziedzin.  Na takim wykładzie nikt nie powinien się nudzić.

O ile treść jest ciekawa i absorbująca, to niestety mankamentem może być dla niektórych czytelników przewracanie kartek, by zachować ciągłość tekstu, bowiem przerywany bywa stronami z niebieską ramką, czyli dodatkowymi wiadomościami. Spore utrudnienie w lekturze to także mała czcionka i szczerze martwię się, że osoby, które mają słabszy wzrok, szybko się poddadzą. Zdecydowanie wolałabym, aby książka miała większy format niż zeszyt i większą czcionkę, wtedy czytałoby się znacznie wygodniej. Z drugiej strony, mały, podręczny format sprzyja zabieraniu książki ze sobą, w podróż,  czy do szkoły np. jako pomoc w przygotowywaniu referatu na biologię.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

#Czlowiek #NaukaToLubie @Wydawnictwo_Wilga @Tomasz.Rozek

 

Wydawnictwo Wilga
Autor: Tomasz Rożek
Tytuł: Człowiek
Liczba stron: 320
Data wydania: 11 sierpnia 2021
ISBN: 978-83-280-7656-3

(Visited 36 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close