SZPIEG W KSIĘGARNI: “Baletnice. Wschodząca gwiazda” Elisabeth Barféty- recenzja premierowa

literatura dla dzieci i młodzieży recenzje

Odsłony: 44

Po raz piąty gościmy  w Szkole Tańca Opery Paryskiej. Tym razem główną bohaterką jest Sofia, nieśmiała Włoszka, a wiodący temat  to poczucie osamotnienia, przyjaźń, lojalność oraz przynależność do grupy – problematyka bliska wielu dzieciom. Powieść, choć osadzona w baletowym środowisku, niesie uniwersalne wartości. Seria “Baletnice” znakomicie nadaje się do samodzielnego czytania.
PREMIERA: 15 września 2021, Znak Emotikon

 

Sofia pochodzi z Włoch, jest nieśmiałą, wrażliwą, wycofaną, małomówną dziewczynką. Najlepiej realizuje się w tańcu, pantomimie, ale ma też inną pasję: fotografię. Z powodu bariery językowej oraz charakteru trzyma się nieco na uboczu, czuje się samotna. Ma przyjaciół, ale często bywa dla nich “niewidzialna” – nie dopuszczają jej do głosu, nie pytają o zdanie, narzucają swoje pomysły. Dziewczynce to się nie podoba, ale nie umie się temu przeciwstawić i sama na siebie się złości.

Nauczycielka języka francuskiego zaleca uczniom prowadzić pamiętnik, aby regularnie ćwiczyli pisanie. Dla Sofii to świetny sposób na wyładowanie emocji.  A tych na pewno nie zabraknie, bowiem młodzi adepci tańca przygotowują się do Gali Szkół XXI, na którą przyjeżdżają międzynarodowe reprezentacje.
Co jednak się wydarzy, gdy dzienniczek trafi w niepowołane ręce?
Kim jest tajemniczy “upiór w operze”, z którym koresponduje Sofia?
Czy podstęp przyjaciół się uda, a Sofia wybaczy im ich zachowanie?
Wreszcie, o co chodzi z tą “wschodzącą gwiazdą”?
Tego wszystkiego dowiecie się z piątego tomu serii “Baletnice”, który warto przeczytać, niezależnie od stopnia zainteresowania baletem, bowiem to wcale nie jest książka tylko o tańcu, właściwie szkoła baletowa stanowi tylko tło.

Autorka przedstawia typy, które występują w każdej grupie rówieśniczej. W każdej szkole, klasie znajdzie się taka “paczka”:  zbuntowana Zoya, piękny Colin, dobra uczennica Constance, miła Maya, żartowniś Bruno, nieśmiała Sofia.
W tej opowieści  dzieci łatwo odnajdą sytuacje, podobne do tych, których same doświadczają np. ignorowanie przez grupę, robienie komuś żartów, poczucie zagubienia, brak pewności siebie, nieśmiałość utrudniająca relacje, potrzeba przynależności do grupy itp.
Dodatkowo przy lekturze tej części pojawiają się pytania – czy można czytać czyjś pamiętnik, cudze mejle i wiadomości? Co to znaczy być lojalnym? Na czym polega prawdziwa przyjaźń?

Tak jak w przypadku poprzednich części, duża czcionka i krótkie rozdziały sprzyjają samodzielnemu czytaniu. Książka przeznaczona jest dla grupy wiekowej 6+. Polecałabym ją szczególnie dzieciom nieśmiałym, niepewnym siebie, szukającym akceptacji, swojego miejsca w grupie. Historia Sofii pokazuje, że nikt nie jest na straconej pozycji, a wokół nas są życzliwi i przyjaźni ludzie, których czasem też trzeba “odkryć”, bo może sami też czują się zagubieni i samotni. Warto też przełamać opory i otworzyć się na innych.

“Baletnice. Wschodząca gwiazda” to przyjemna, mądra, wartościowa opowieść. Choć osadzona w środowisku baletowym, okazuje się uniwersalna, jest bardzo wychowawcza, ale bez moralizatorstwa. Wzbogacają ją ciekawostki o Szkole tańca Opery Paryskiej i zabawne ilustracje Magalie Foutrier.  Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Sprawdź,  GDZIE kupisz tę książkę najtaniej

Przeczytaj także: “Baletnice. Mała buntowniczka”

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo: Znak Emotikon
Autor: Elisabeth Barféty 
Tytuł: Baletnice. Wschodząca gwiazda
Tytuł oryginału: 20 alle de la danse. L’envol d’une discrete

Tłumaczenie: Natalia Zmaczyńska
Liczba stron: 160
Data wydania: 15. 09. 2021
ISBN: 978-83-240-7529-4

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *