SZPIEG W KSIĘGARNI: “Spotkanie w Positano”Goliarda Sapienza

literatura piękna recenzje

Odsłony: 57

Wahałam się, czy sięgnąć po tę książkę. Ani tytuł, ani nazwisko autorki nic mi nie mówiły, opis był obiecujący, ale bałam się rozczarowania. W końcu zaryzykowałam. I nie tylko nie żałuję, ale jestem zachwycona. “Spotkanie w Positano” to niespieszna, klimatyczna, pięknym językiem napisana proza, którą dobrze sączyć małymi łyczkami niczym wytrawne wino.

 

Chyba po raz pierwszy spotkałam się z tym, że zamieszczony na okładce opis -“Nastrojowa powieść o przyjaźni dwóch kobiet w zjawiskowej włoskiej scenerii” – idealnie oddaje charakter danej książki i nie jest na wyrost.
Podobnie po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Goliardy Sapienzy, włoskiej aktorki i pisarki, uważanej za bojowniczkę, anarchistkę, antyfeministkę, której najsłynniejsza powieść “Sztuka radości” została wydana dopiero dwa lata po jej śmierci. Wygląda na to, że była niedocenianą i mało znaną literatką. Czyżby przyszła pora to zmienić?

Spotkanie w Positano nie wszystkim przypadnie do gustu, nie ma tu wartkiej akcji, czy zaskakujących scen, ta powieść ma inne atuty. To proza niespieszna, subtelna, klimatyczna.
Autorka zabiera nas w lata 50. XX w. do małego nadmorskiego miasteczka we Włoszech, z sympatią i fascynacją przedstawia jego mieszkańców, ich styl życia, tutejszy genius loci. Plastycznie oddaje malowniczą architekturę Positano ( te wszystkie kamienne schodki, place, dom Eriki), jego piękne okolice (morze, dzikie plaże i góry), tamtejszą przyrodę. Szczególną uwagę przykłada do kolorów i światła.
Miasto – bez wątpienia także będące bohaterem tej powieści – jawi się jako urocze, sielskie, kameralne miejsce, bezpieczna przystań, oaza spokoju, dokąd dążą artyści, przyjezdni często zostają na stałe, a przynajmniej często wracają. Zaś jego mieszkańcy ciepli, serdeczni, nieco tajemniczy, dożywają sędziwego wieku w dobrej kondycji i zdrowiu. Tu jeszcze nie sięgnęły szpony komercji, choć z czasem także i to się zmieniło.

“Positano leczy wszystko, otwiera ci umysł na przeżyte dawniej cierpienia i rzuca światło na obecne, często ratuje cię przed błędną decyzją. To dziwne, ale czasami mam wrażenie, że ta nadmorska koncha chroniona przez górskie bastiony działa niczym lustro prawdy, zmusza cię do spojrzenia sobie prosto w serce, a to bezkresne morze, niemal zawsze przejrzyste i spokojne, również wzywa do ponownego przyjrzenia się sobie”. ( s. 116)

Główna bohaterka, związana ze środowiskiem filmowym Goliarda podczas pobytu w Positano spostrzega fascynującą, zjawiskową kobietę – jest to  tutejsza księżna, Erica. Ścieżki pań przecinają się, znajomość stopniowo przeradza się w przyjaźń kontynuowaną latami.  Kobiety prowadzą rozmowy m.in. o sztuce, i życiu. Erica opowiada Goliardzie niepozbawioną tragicznych momentów historię swojej rodziny, zwierza jej się z sekretów. Ciekawa postać. Samej Goliardy jest tu znacznie mniej, choć i ją chciałoby się bliżej poznać.
Obecne są motywy bogactwa (utrata i zyskanie), poświęcenia, moralności, rodziny, miłości, przyjaźni, samobójstwa.

Okazało się, że powieść ma podłoże autobiograficzne. Sapienza bywała w Positano, a Erika wzorowana jest na prawdziwej postaci jej przyjaciółki, naprawdę nazywała się inaczej.
Cytuję z posłowia:
“Rzeczywiste istnienie “Eriki” i obecność w narracji samej Goliardy włączają “Spotkanie w Positano” do “autobiografii przeciwieństw”.
Pisarka “wykorzystując własne “ja” czyni z samej siebie przędzę, osnowę i wątek, by opowiedzieć o innych osobach, ważniejszych od niej, ale też stanowiących istotną część jej życia, a przez to godnych wydobycia i pokazania, aby żyli w czytelniku” ( s. 205)

Narracja jest urozmaicona, trzecio- i pierwszoosobowa. Piękny, momentami poetycki język,  długie złożone zdania być może nie każdemu odpowiadają. Dla mnie była to smakowita literacka uczta we włoskim stylu.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Wydawnictwo Mova
Autor: Goliarda Sapienza
Tytuł: Spotkanie w Positano
Tytuł oryginału: Appuntamento a Positano
Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień
Liczba stron:208
Data wydania: 28 lipca 2021
ISBN: 978-83-66890-78-7

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *