LOGOPEDA POLECA: Elementarze dla 2 i 3 latka – edukacja dla najmłodszych

Odsłony: 48

W serii “Krok po kroku” wydawnictwa Wilga pojawiły się nowe propozycje dla najmłodszych. Tym razem są to elementarze, ale nie takie do nauki liter, lecz zawierające podstawowe informacje o otaczającym świecie, pytania i zadania rozwijające spostrzegawczość, koncentrację, umiejętności wskazywania, porównywania,  opowiadania. Kolorowe ilustracje zachęcają dziecko do poznawania treści, kartonowe strony zapewniają książkom trwałość. Uzupełnieniem elementarzy są książeczki z ćwiczeniami dla dwulatków i trzylatków.

Pamiętam z dzieciństwa wielką księgę “Poznaję świat”, nad którą potrafiłam siedzieć godzinami wpatrując się w kolorowe obrazki pokazujące m.in. życie na wsi i w mieście, rośliny, zwierzęta, pojazdy, sport itp. Była to taka pierwsza encyklopedia.  Współcześnie mamy ogromny wybór książek edukacyjnych, z których każdy może wybrać takie, jakie najbardziej odpowiadają potrzebom jego dzieci.
Atrakcyjną propozycję dla maluchów stanowi wydawana przez Wilgę seria “Krok po kroku”,  nowością są w niej elementarze dla maluchów z zadaniami łączącymi zabawę z nauką.

Znajdziemy w nich dostosowane do wieku dziecka ciekawe tematy, życiowe sytuacje, pytania odnoszące się nie tylko do ilustracji, ale też do prawdziwego życia. Z tymi książkami edukacja będzie wspaniałą zabawą.
Bohaterami “Elementarza 2-latka” są rodzeństwo Hania i Staś, a w “Elementarzu 3-latka” – Zosia i  jej kolega Ignaś.
Na każdej stronie znajduje się krótki  tekst (2-3 linijki ), podpisy pod obrazkami.

 

 

 

 

 

 

 

Tematyka książki dla dwulatków to: rodzina, dom, pokój dzieci, ubrania, w kuchni, warzywa i owoce, w ogrodzie ,w parku, pory roku, zwierzęta l w lesie i na wsi, pojazdy, kolory, w sklepie, urodziny, emocje, sprzątanie, w łazience, czas wolny.
Zadania dla dziecka polegają głównie na wskazywaniu, odnajdywaniu danego elementu na obrazku, dopasowywaniu,  porównywaniu (największy, najmniejszy), liczeniu (zakres do 5) oraz na odpowiadaniu na pytania – nie tylko związane z ilustracją, ale też odnoszące się bezpośrednio do dziecka (np. Jak wygląda twój dom?  A co ty lubisz najbardziej jeść?)

Elementarz 3-latka natomiast to tematy takie jak: poznajmy się, mój dom, mój pokój, gotujemy, ogród, owady, kolory, kształty, wakacje, dary jesieni, lepimy bałwana, dzieci zwierząt, dzień i noc, wygląd, nastrój.
Pytania są już bardziej szczegółowe. Do zadań należą głownie: poszukaj, policz ( zakres do 10), opisz, opowiedz, znajdź w swoim otoczeniu, pokaż ( np. jak się skacze) połącz, znajdź różnice, dopasuj puzzle.

Uzupełnieniem elementarzy są zeszyty ćwiczeń z naklejkami. Można z nich korzystać osobno.  Zawierają wiele praktycznych ćwiczeń (narysuj, dorysuj,  rysuj po śladzie, pokoloruj, połącz linią, otocz kółkiem, naklej), a także pytań, na które dziecko musi odpowiedzieć odwołując się do własnej wiedzy i umiejętności ( pokaż, opowiedz, naśladuj odgłosy, zrób minę itp.).
Ćwiczenia dla trzylatków są odpowiednio trudniejsze, pojawiają się dodatkowo labirynty, znajdowanie różnic, kolorowanie według numerów, obrazkowe sudoku, zdecydowanie więcej jest też liczenia.

Zamieszczone pytania i polecenia nie wyczerpują potencjału książeczek. Na podstawie ilustracji można zadać ich o wiele więcej, podążając za ciekawością dziecka, które na pewno nie powstrzyma się od dopytywania, czy  dopowiadania nowych treści. Ze względu na proste i krótkie teksty Elementarze przydadzą się również później do nauki czytania.

Wszystkie części zilustrowała Agnieszka Matz. Ilustracje są kolorowe, proste, wesołe, pobudzające wyobraźnię.
Elementarze mają sztywne kartonowe kartki (40 stron), ćwiczenia ( już na miękkim papierze) liczą po 48 stron.
Zadania wymagają obecności rodzica, opiekuna, który przeczyta i wyjaśni polecenia, zada pytania.

Dzięki tym elementarzom i ćwiczeniom maluchy zdobywają wiedzę, wzbogacają słownictwo, ćwiczą umiejętności grafomotoryczne, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację, spostrzegawczość, rozwijają kompetencje matematyczne, uczą się opowiadać.
Elementarze przydadzą się jako doskonała pomoc dydaktyczna w domu, w przedszkolu, w terapii pedagogicznej. Świetnie stymulują umysłowy, emocjonalny i poznawczy rozwój dziecka. Przeznaczone są dla grup wiekowych 0-2 oraz 3-5 lat.
Czekamy na propozycję dla starszaków!
Sprawdź, GDZIE kupisz te oraz inne podobne i wartościowe książeczki w dobrej cenie.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Wilga
Tytuł: Elementarz 2-latka, Elementarz 3-latka, Ćwiczenia 2-latka, Ćwiczenia 3-latka
Autor: Patrycja Chmurska
Ilustracje: Agnieszka Matz
Ilość stron: 40 (elementarz), 48 ( ćwiczenia)
Data wydania: 11 sierpnia 2021
ISBN: 978-83-280-8734-7,
978-83-280-8834-4,
978-83-280-8733-0,
978-83-280-8833-7

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *