SZPIEG W KSIĘGARNI: “Jeże” Hugh Warwick – recenzja

Odsłony: 75

“Dokąd tupta nocą jeż – możesz wiedzieć, jeśli chcesz!” Tym razem źródłem wiadomości nie będzie program “Domowe przedszkole”, ale wspaniała popularnonaukowa książka z serii Eko wydana przez Marginesy. Jej autor ma kota na punkcie jeży, dzieli się z nami swoją wiedzą, doświadczeniami i pasją. Okazuje się, że nasze potoczne wyobrażenie o tych uroczych zwierzątkach nijak ma się do rzeczywistości. “Jeże” Hugh Warwicka to napisana z poczuciem humoru skarbnica informacji i ciekawostek.

 

Trochę się obawiałam, że ta książka o jeżach będzie długim, nudnym wykładem o ich budowie, zwyczajach i historii badań nad nimi. Nic bardziej mylnego. Już od pierwszych stron, byłam przekonana, że to  świetna opowieść, a jej autor  potrafi nawiązać kontrakt z czytelnikiem i w luźny sposób przekazać cenną wiedzę. Bardzo szybko okazało się, że do tej pory nie miałam zielonego pojęcia o jeżach, które darzę sympatią. Nie wiedziałam, ile jest gatunków jeży, jakie tereny zamieszkują, jak są zwinne i szybkie, że są…. jadalne (!), mają indywidualne osobowości itp. Co chwilę przerywałam lekturę, by oznajmić rodzinie “A czy wiesz, że…?”

Hugh Warwick  zajmuje się jeżami już od studenckich czasów. Brał udział w namierzaniu jeży z nadajnikami z hrabstwie Devon (badano jak sobie radzą  wypuszczone na wolność po okresie opieki), w badaniach nad populacją jeży na wyspie Uist (kontrowersyjna sprawa – czy lepiej je zabić, czy przenieść, bo rzekomo negatywnie wpływały na zmniejszającą się liczebność ptactwa), zaangażował się w projekt Ulica Jeży. Jest rzecznikiem Brytyjskiego Towarzystwa Ochrony Jeży, pojawia się w mediach, prowadzi wykłady.  Opowiada barwnie, z pasją, humorem. Nie tylko o tytułowym gatunku, ale także o tym, jak rozwijała się jego miłość do jeży  oraz jak mocne i częste są związki ludzi i jeży, jak wiele osób jest zaangażowanych w opiekę nad kolczastymi ssakami.
Warto podkreślić, że ze względu na swój sposób bycia, jeż to jedyne z dzikich zwierząt, do którego możemy się zbliżyć.

Zaskakująca jest opowieść o… Międzynarodowych Igrzyskach Olimpijskich Jeży, niezwykłej niepełnosprawnej Mimozie, prowadzącym Ośrodek Ratowania Jeży Siedzącym Niedźwiedziu i jego podopiecznych.  Ogromne wrażenie wywiera także historia poszukiwań w Chinach rzadkiego jeża Hugh. Nie bez powodu druga część książki nosi tytuł “Obsesja”.  Będą też odniesienia do motywu jeża w starożytnej kulturze, filozofii, brytyjskiej literaturze (słynna Pani Mrugalska z “Opowiastek” Beatrix Potter)
Bardzo ważny jest rozdział “Jak możemy opiekować się jeżami” z konkretnymi wskazówkami  np. jak stworzyć ogród przyjazny jeżom. W epilogu autor przywołuje najnowsze badania i zmiany, jakie zaszły w ciągu 10 lat od pierwszego wydania książki. Na zakończenie mamy przydatny  spis polskich organizacji przyjaznych jeżom, ośrodków, przychodni weterynaryjnych itp. wraz numerami telefonów.

Oryginalny tytuł tej publikacji brzmi: “A Prickly Affair” czyli “kłujący romans”, polski podtytuł to “Najeżona kłopotami namiętność”. Doskonale oddają charakter tej książki, nie jest to bowiem suchy wykład, ale pasjonująca opowieść o jeżach i relacjach z nimi. Nie spodziewałam się znaleźć tu aż tylu ciekawych treści.  To była naprawdę porywająca lektura. Dla wszystkich sympatyków jeży  – pozycja obowiązkowa! Mam nadzieję, ze podczas wakacyjnych wypraw uda się spotkać jeża,  tymczasem warto o nich poczytać.

Sprawdź, GDZIE kupisz tę książkę najtaniej

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

przeczytaj także: “Lisy” – recenzja

Wydawnictwo Marginesy
Tytuł: Jeże. Najeżona kłopotami namiętność
Autor: Hugh Warwick
Tytuł oryginału:A Prickly Affair: My Life With Hedgehogs
Tłumaczenie: Adam Pluszka
Liczna stron: 304
Data wydania: czerwiec 2021
ISBN: 978-83-66335-81-3 

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *