LOGOPEDA POLECA: Seria Montessori, Marzena Kunicka-Porwisz – czytanie uczy

Odsłony: 360

Wśród wielu dostępnych na rynku książeczek dla najmłodszych często trudno nam dokonać wyboru. Szukamy zazwyczaj takich, które są nie tylko ciekawe, mądre, edukacyjne, ale także ładnie ilustrowane i solidnie wydane. Te kryteria spełnia nowość od wydawnictwa Wilga: seria Montessori. W jej skład wchodzą następujące tytuły: Emocje, W domu, Mój dzień, Moje ciało oraz Zwierzęta i ich dzieci. Są przeznaczone dla dzieci w wieku 0-2 lat. Zawierają dodatkowo proste zadania, które wpływają na rozwój mowy, logicznego myślenia oraz motoryki małej.

 

Metoda Montessori, zapoczątkowana przez włoską lekarkę Marię Montessori ponad sto lat temu, obecnie jest bardzo popularna.  Polega ona na kształtowaniu umiejętności dziecka według jego indywidualnego tempa rozwoju, stawia na samodzielność, poznawanie świata wszystkimi zmysłami, naukę przez działanie, pracę w grupie niekoniecznie rówieśników, by mogły uczyć się od siebie nawzajem.
Do 6. roku życia trwa faza odkrywcy, dziecko bada otaczający go świat, rozwija umiejętności poznawcze, mowę, wzbogaca słownictwo, zadaje wiele pytań, naśladuje dorosłych.
Warto je wspierać na tym, jakże ważnym etapie, a w zdobywaniu podstawowej wiedzy pomogą odpowiednio dobrane książeczki.

Seria Montessori, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga, została przygotowana przez  specjalistów. Autorką tekstów jest Marzena Kunicka-Porwisz, nauczycielka oraz terapeutka dziecięca wykorzystująca w swojej pracy założenia pedagogiki Montessori i komunikacji w duchu Porozumienie bez Przemocy. Konsultacji merytorycznej udzieliła Weronika Grabowska, dyrektor przedszkola i żłobka Montessori Dreams. Zilustrowała Małgorzata Detner.

W skład serii wchodzą następujące tytuły: Emocje, W domu, Mój dzień, Moje ciało oraz Zwierzęta i ich dzieci.

 

Każda książeczka ma twarde, grube kartonowe kartki z zaokrąglonymi brzegami. Jest bezpieczna i łatwo ją utrzymać w czystości, czyszcząc lekko wilgotną ściereczką.

W środku każdego tomiku mamy 9 dwustronicowych plansz, a na nich ilustrację, krótki  i prosty tekst, a także ćwiczenie.
Wielkim plusem jest to, że te ćwiczenia są bardzo zróżnicowane. Odwołują się do dziecięcej aktywności (np. przytul,  zatup, skacz, zbuduj z klocków itp.), spostrzegawczości i logicznego myślenia (wybierz, wskaż, dopasuj puzzel itp.), umiejętności liczenia, rozpoznawania różnic i podobieństw; rozwijają motorykę małą (wodzenie po śladzie), odwołują się do zmysłów (posłuchaj, zobacz, dotknij…) i zachęcają do wspólnej zabawy ( np. pobaw się z mamą w cienie).

 

 

 

 

 

Ilustracje również dostarczają bogatego materiału do pracy z dzieckiem – są kolorowe, proste, wyraziste, dają szerokie pole do opowiadania i zadawania pytań. Już samo oglądanie przynosi dużo frajdy i pobudza wyobraźnię.

 

 

 

Poszczególne książeczki wprowadzają dziecko w świat przyrody, życie codzienne, sferę uczuć i doznań, tajniki ludzkiego ciała.
Śledząc obrazki i słuchając tekstów czytanych przez opiekuna dzieci poznają emocje i sposoby ich wyrażania, pory dnia i czynności z nimi związane, części ciała, meble, sprzęty i pomieszczenia znajdujące się w domu, zwierzęta wraz z ich młodymi oraz ich zwyczaje. Wzbogacają słownictwo, uczą się porządkowania, dopasowywania, liczenia, tworzenia zbiorów. Rozwijają samodzielność i samoakceptację, umiejętność wyciągania wniosków.

 

 

 

 

Ta seria przyda się zarówno w domu, jak i w żłobku czy przedszkolu. To znakomita pomoc dydaktyczna dla logopedów i terapeutów, a  także dla rodziców, a przede wszystkim dla dzieci, które najchętniej uczą się przez zabawę. Z takimi książeczkami na pewno będą miło spędzać czas.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Te bardzo użyteczne książeczki najtaniej (naprawdę tanio 🙂 )kupisz TUTAJ

 

Wydawnictwo Wilga
Autor: Marzena Kunicka-Porwisz
Tytuł: Emocje, W domu, Mój dzień, Moje ciało, Zwierzęta i ich dzieci
Seria: Montessori
Liczba stron: 18

Data wydania: 14 lipca 2021
ISBN:  978-83-280-7636-5 (Emocje); 978-83-280-7638-9 ( Moje ciało); 978-83-280-7632-7 ( Zwierzęta i ich dzieci) ; 978-83-280-8738-5 (Mój dzień); 978-83-280-7634-1 ( W domu)

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *