SZPIEG W KSIĘGARNI: “Zanim wyznasz mi miłość” Magdalena Kordel – recenzja przedpremierowa

Odsłony: 239

Sięgając po książkę Magdaleny Kordel, można być pewnym, że znajdziemy w niej ciepłą, optymistyczną opowieść z wątkiem uczuciowym, której bohaterowie, choć mają swoje troski, problemy i tajemnice, swoim postępowaniem sprawiają, że powraca wiara w człowieka. W tej powieści też tak jest. Myli się ten, kto sądzi, choćby po tytule, że to będzie słodkie romansidło. Autorka zadbała o zrównoważenie rozmaitych wątków i wykreowanie barwnych postaci.  Zanim przeczytasz “Zanim wyznasz mi miłość”, przygotuj się na wiele uśmiechów i wzruszeń.
PREMIERA: 30.06.2021 r.

Znając przepiękne serie “Malownicze”, “Uroczysko”  oraz inne powieści Magdaleny Kordel, nie wahałam się ani chwili, by poznać jej najnowszą książkę. Czytanie okazało się prawdziwą przyjemnością. Faktycznie, coś w tym jest, że to taki “kojący balsam” albo “plasterek na zranioną duszę”. Autorka znów “wyczarowała” cudowne miejsce, niezwykle przyjazne i przytulne, które gromadzi bohaterów i przyciąga czytelników. Tym razem jest to zbudowany na wzór dawnego dworku dom babki Adeli – kobiety charakternej, dobrej i mądrej. To tam zbiegają się różne wątki, wyjaśniają tajemnice i sklejają serca.

Główną postacią jest trzydziestokilkuletnia Ewelina, wnuczka Adeli, właścicielka małego antykwariatu. Gryzą ją zmartwienia, wybiera się więc na spacer nad rzekę. Tam w dość nietypowych okolicznościach, przyczynia się do ocalenia niewinnych istnień i przypadkiem (który okaże się nie do końca taki przypadkowy) poznaje pewnego przystojnego mężczyznę. Sytuacja sprawia, że tych dwoje nie ma czasu na konwenanse i przystępuje do działania: najpierw muszą pilnie udać się  do… weterynarza.  Jak można się spodziewać, później ich ścieżki będą się przecinać. Tymczasem w domostwie Adeli i  Muszki – jej gosposi i przyjaciółki w jednej osobie, pojawia się nietoperz. To zdecydowanie zły omen, ale co oznacza?
O tym przekonamy się stopniowo, bowiem kłopoty (tak jak nieszczęścia) lubią chodzić nie tylko parami, ale nawet stadami. Sami przyznacie, że gdy komuś na głowę zwalą się niemal jednocześnie kot, szczenięta, uratowany z łańcucha pies, chore dziecko z babcią i na dokładkę dwoje nastolatków “na przechowanie”, to sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Ewelina z pomocą Adeli, Muszki i tajemniczego Jaśka ogarnia to całe zamieszanie, ale to jeszcze nie koniec…
Magdalena Kordel sprytnie i sprawiedliwie obdzieliła bohaterów – każdy ma jakąś tajemnicę, historię, którą chciałoby się bliżej poznać. Kim jest  dziewczynka znad rzeki? Jakie były wojenne i powojenne losy Adeli i Muszki? Co trapi Ewelinę? Czy Rutka z Domu Dziecka otrzyma mieszkanie? Co ukrywała Jagna? Co tam u weterynarz Maszy? Kto komu wyzna miłość i co wydarzy się “zanim”?
Finał przynosi zaskoczenie i… zapowiedź drugiego tomu.

Przyznam, że początkowo wydawało mi się, że to będzie taki ładnie opisany schemat: ona i on poznają się w dziwnych okolicznościach, potem będzie zgodnie z porzekadłem “kto się czubi, ten się lubi”, a na końcu love & happy end. Tymczasem okazało się, że autorka przygotowała niespodziankę i poprowadziła wątek całkiem inaczej niż się spodziewałam. Zachowanie bohaterów sprawiło, że byłam pod wielkim wrażeniem. Ewelina – mistrzynią rozważności i opanowania!

Atutem tej powieści (jak zresztą i pozostałych książek M. Kordel) są sympatyczne, ciekawe postaci, które w małym miasteczku znajdują swoje miejsce na ziemi i choć borykają się z trudnościami, to starają się realizować marzenia i żyć po swojemu.
Nie sposób nie polubić przekomarzających się starszych pań (zwłaszcza Muszki, która stanowi nie lada zagadkę) czy Eweliny i jej przyjaciółek: Maszy i  Jagny. Właściwie to każda z wymienionych osób jest uosobieniem życzliwości, empatii i bezinteresownej pomocy. Każda ma serce na dłoni.  Tych cech nie brakuje też Jaśkowi, który został postawiony w wyjątkowo skomplikowanej sytuacji.
Ważnym motywem w tej powieści jest złe traktowanie zwierząt i brak odpowiedzialności niektórych ludzi ukazane w kontraście do niemal brawurowej akcji ratunkowej.

Zanim wyznasz mi miłość to idealna propozycja na lato dla miłośników powieści obyczajowych z wątkiem romantycznym:  lekka, ale z mądrym i ważnym przesłaniem, z postaciami, z którymi chciałoby się zaprzyjaźnić, z ciepłem, które otula nawet w ponury deszczowy dzień.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Wydawnictwo Znak
Autor: Magdalena Kordel
Tytuł: Zanim wyznasz mi miłość
Liczba stron: 400
Data wydania: 30 czerwca 2021
ISBN: 978-83-240-6243-0

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *