SZPIEG W KSIĘGARNI: “Mała zielarnia w Paryżu” Donatella Rizzati – recenzja

Odsłony: 154

Włoska autorka zabiera nas na wyprawę do stolicy Francji, do niezwykłej, prowadzonej zgodnie z wieloletnią tradycją zielarni. Viola, studentka naturopatii trafiła tam przypadkowo, nie spodziewając się nawet, jak bardzo po kilku latach to miejsce wpłynie na jej życie. “Mała zielarnia w Paryżu”  to spokojna, ciepła, klimatyczna powieść o przeżywaniu straty, odnajdywaniu na nowo własnej tożsamości,   pokonywaniu lęków i kompleksów. Dodatkowym atutem są receptury na herbatki ziołowe, kosmetyki i kwiatowe esencje. Dla sympatyków zielarstwa, irydologii, reiki, terapii naturalnych będzie to z pewnością ważna książka, a dla wszystkich – przyjemna lektura.

Do sięgnięcia po tę powieść zachęciły mnie tytuł i okładka obiecując przeniesienie się do cudownego, wypełnionego aromatami ziół miejsca, zlokalizowanego przy malowniczych uliczkach Paryża. Trochę zatęskniłam za filmową “Amelią”, przypomniały mi się takie powieści jak Sklep w Paryżu Maxima Huerty, Sklep rzeczy zapomnianych. Vintage Suzan Gloss,  Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę A. Lugend.
Mała zielarnia w Paryżu dostarczyła mi wielu wrażeń i choć nie do końca znalazłam w niej to, czego szukałam, to nie był to czas stracony.

Główna bohaterka, Viola, Włoszka, znalazła się na życiowym zakręcie. Zrezygnowała ze studiowania medycyny i podążyła własną ścieżką, ku niezadowoleniu rodziców. Wyjechała do Paryża, studiowała naturoterapię, tam poznała Gisele i jej siostry, od lat prowadzące rodzinną zielarnię. Potem wróciła do Włoch, wyszła za mąż, pracowała… Po śmierci męża nie mogła się pozbierać, powróciła do Francji, los znów skierował ją do założonej w 1895 r. zielarni rodziny Fleuret-Bourry, trafiła także do The Arizona Hairy Biker’s Bar, gdzie poznała nietuzinkowego Romaina, który okazał się kimś innym niż sądziła po pozorach. Gisele, sama borykająca się z finansowymi kłopotami,  dała jej szansę na otworzenie nowego rozdziału życia.
Viola ma wiele do przepracowania, i nie chodzi tu o godziny w sklepie z ziołowymi produktami, a swoje prywatne sprawy – głównie relacje z rodzicami i pogodzenie się z przeszłością. Zanim zostanie profesjonalną uzdrowicielką ciała, umysłu dusz i  musi uporać się z własnymi problemami i odnaleźć radość życia. Czy uda jej się rozwinąć skrzydła? Czy irydologia i kosmetologia okażą się jej właściwą zawodową ścieżką? Jakie tajemnice mogą skrywać nasze oczy? Czy można z nich odczytać nawet traumy poprzednich pokoleń?

To opowieść o radzeniu sobie ze stratą, żałobą, poczuciem winy, o relacjach rodzinnych i przyjaźni. Zawiera wiele ciekawych treści związanych z irydologią, naturopatią, ziołolecznictwem.  Z podziękowań na końcu książki wynika, że autorka wykonała solidny research zwracając się do specjalistów w tych dziedzinach. Dodatkowo wplecione w tekst przepisy na herbatki, kremy i esencje kwiatowe zachęcają do ich wypróbowania.

Niestety, momentami powieść nieco się dłuży i na początku trudno było się wczuć w fabułę. Z czasem jednak trudno się oderwać od tej historii, kibicując zarówno Violi w radzeniu sobie z problemami, jak i Gisele w utrzymaniu rodzinnego interesu, trudno też nie spodziewać się wątku uczuciowego, za który trzyma się kciuki ze względu na charyzmatycznego Romaina. To jednak dość skomplikowana relacja, jak się okaże. Zachowanie Violi momentami bywa irytujące, jednak jej przemiana jest inspirująca, jej przykład może zmotywować wiele osób w podobnej sytuacji. Miło czyta się opisy paryskich lokali, autorce udało się oddać ich klimat.

Donatella Rizzati pracuje jako  wykładowca literatury obcej, korektor oraz copywriter. Zajmowała się przekładem literackim powieści z języka angielskiego i francuskiego. “La piccola erboristeria di Montmartre” to jej debiut powieściowy, całkiem udany, o niebanalnej tematyce. Warto poznać historię Violi i wypróbować przepisy na naturalne kosmetyki.

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

 

Wydawnictwo W.A.B./ Grupa Wydawnicza Foksal
Autor: Donatella Rizzati
Tytuł: Mała zielarnia w Paryżu
Tytuł oryginalny:La piccola erboristeria di Montmartre
Tłumaczenie: Joanna Kluza
Liczba stron: 464
Data wydania: 2 czerwca 2021 r.
ISBN: 978-83-280-6702-8

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *