SZPIEG W KSIĘGARNI: “Angst with happy ending” Weronika Łodyga – recenzja

literatura dla dzieci i młodzieży literatura obyczajowa i współczesna recenzje

Odsłony: 42

W tej powieści znajdziemy problemy współczesnej młodzieży, poznamy nietuzinkowych bohaterów i ich emocjonalne przeżycia w skomplikowanych życiowych sytuacjach. Druga książka Weroniki Łodygi  to mądra lekcja tolerancji, przyjaźni i empatii.

 

Kiedy na jakimś forum albo facebookowej grupie książkowej pojawi się pytanie, prośba o polecenie książki dla nastolatków, to można się założyć, że prędzej czy później padną nazwiska Siesicka, Musierowicz, Nienacki, Szklarski… Owszem, to byli  autorzy książek naszego dzieciństwa, literatura z biblioteczki naszych rodziców, do której mamy ogromny sentyment. Nie twierdzę, że ich twórczość nie spodoba się młodzieży, na pewno znajdą się jej fani, ale dla większości te lektury będą mocno archaiczne. Współczesna młodzież chce czytać o swoich rówieśnikach, o współczesnych realiach i problemach, jakie bywają ich udziałem. Nie samą fantasy nastolatki żyją, szukają też literatury obyczajowej, realistycznej, takiej, w której znajdą kawałek siebie i swojego świata. I właśnie w książkach Weroniki Łodygi to znajdą.

Z ogromną ciekawością i nadzieją sięgam po współczesną literaturę dla młodzieży. Nie tylko po to, żeby “być na bieżąco”, ale liczę też na to, że znajdę takie książki, które pomogą dorosłym rozumieć świat ich potomków, często bardzo odległy od tego, w jakim sami się wychowywali.
Po powieści Hurt/comfort, która bardzo mi się spodobała, miałam nadzieję, że Weronika Łodyga napisze coś jeszcze. Cieszę się, że wydała Angst with happy ending.

Zauważyłam pewną konsekwencję:  tytułowe “Angst with happy ending” to kolejny popularny motyw fanfików, akcja dzieje się w tym samym szkolnym środowisku, co “Hurt/comfort”, a postaci Anity i Janka nie bez powodu wydają się znajome. To jednak jest całkiem odrębna powieść.  Napisana w podobnym stylu, z podobną problematyką, ale z nieco innym akcentem.
Okładkę zaprojektowała Justyna Tarkowska – znów wymowny minimalizm,  a skarpetki w awokado  to trafne odniesienie do treści.

Głównymi bohaterami powieści są pochmurny, tajemniczy  siedemnastolatek Aleks, poznana w sieci Yuko, która okazuje się Beniaminem – utalentowanym plastycznie, pełnym kompleksów chłopcem oraz Anita obarczona opieką nad młodszym rodzeństwem.
To opowieść o akceptacji, tolerancji, przyjaźni, przełamywaniu barier i własnych słabości, o tym, że obojętność wobec zła nie jest odpowiednią reakcją,  jej skutki bywają zgubne, prowadzą do wyrzutów sumienia i kłopotów.
Książka porusza takie problemy, zjawiska jak: “catfishing”  (nawiązywanie znajomości poprzez tworzenie fikcyjnych tożsamości i internecie), homoseksualizm, aseksualizm, przemoc domowa i przemoc w grupie rówieśniczej, w szkole oraz różne sposoby reagowania (emocjonalnego i fizycznego).  Mamy także relacje rodzinne: między rodzeństwem, między matką a synem. Tu wiadomo, że nie zawsze bywa różowo, kluczem do wszystkiego jest szczera rozmowa.

Bardzo ważne jest kilkakrotnie pojawiające się zdanie “Ludzie nie składają się z jednej cechy/ludzie mają więcej niż jedną cechę”.  W fabule mamy wyraźny przekaz, że nie powinno się postrzegać kogoś przez pryzmat tylko jednej z wielu cech, ani nie przekreślać kogoś z powodu jednostkowego zachowania czy wydarzenia. Podobnie jak nie można całe życie “taplać się w poczuciu winy”, bo z błędów trzeba wyciągać wnioski i iść do przodu, naprawiać zło i działać dalej.

Autorka znakomicie wczuwa się w emocje nastolatków, potrafi  zastosować porównania i określenia bliskie młodzieżowemu postrzeganiu świata. Pisze na luzie, lekko, ale wymownie. Nietrudno znaleźć w tej opowieści mądrą lekcję.
Z Angst with happy ending niejeden nastolatek i niejeden dorosły może się czegoś nauczyć, a przyjemność czytania stanowi dodatkowy walor. Nie zabraknie też poczucia oburzenia zachowaniem niektórych postaci, wzruszenia pewnymi scenami  i nadziei, że wszystko dobrze się skończy.
Po wszystkich burzach i niepokojach dla bohaterów zaświecił promyczek słońca, pojawiła się szansa na happy end. Wiwat przyjaźń i akceptacja!
Gratuluję Weronice Łodydze tak udanej powieści i nie ukrywam, że liczę na kolejne.

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi


Wydawnictwo Young / Kobiece

Autor: Weronika Łodyga
Tytuł:Angst with happy ending
Liczba stron: 296
Data wydania: 5 maja 2021 r.
ISBN: 978-83-66815-81-0

 

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *