WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

WASZE PASJE: “Sandomierz inaczej” Małgorzata Jackowska – zwiedzanie z wrażliwym artystą

Hits: 10

Zbiór grafik i sentencji sandomierskiej artystki może być miłą pamiątką z wycieczki do tego miasta, zachętą do zwiedzania, inspiracją do wielu przemyśleń i własnych poszukiwań. Kto wie, czy pod wpływem tej publikacji, nie spojrzycie inaczej na wasze miejscowości…

Jeśli nawet ktoś nie był w Sandomierzu, to na pewno słyszał o tym mieście, któremu niemałej popularności przysporzył serial kryminalny “Ojciec Mateusz”, ale stoi za nim nie tylko filmowa sława lecz przede wszystkim historia.  Położony nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, był główną siedzibą królestwa polskiego, o czym wspomina w swojej Kronice Gall Anonim, ślady osadnictwa pochodzą aż z neolitu. Jako osada na terenie wzgórza zamkowego Sandomierz datowany jest od X w., od XI wieku jako gród, był siedzibą książęcą oraz miastem wojewódzkim. Przebiegają przezeń szlaki turystyczne: cysterski, Architektury Drewnianej, Via Jagiellonica, św. Jakuba oraz rowerowy Green Velo. Jako zespół architektoniczno-krajobrazowy  Sandomierz został uznany za pomnik historii.

Małgorzata Jackowska, z zawodu grafik, zajmuje się malarstwem, fotografią technikami unikalnego zdobienia, projektowaniem biżuterii, pisze też wiersze, aforyzmy i fraszki.

Rodowita Sandomierzanka, Małgorzata Jackowska połączyła swoje zawodowe umiejętności grafika z miłością do rodzinnego miasta i  życiowymi obserwacjami zapisanymi w formie aforyzmów i sentencji. Efektem jest niewielka książeczka, która może być znakomitą pamiątką z pobytu w Sandomierzu. Zawiera zbiór ponad trzydziestu czarno-białych grafik przedstawiających znane sandomierskie zabytki i pejzaże. Autorka narysowała je bardzo realistycznie, precyzyjnie, z dbałością o detale, wkładając w te prace nie tylko artystyczny kunszt, ale i serce. Oglądając poszczególne budowle: kościoły, zamek, kolegium jezuickie, bramy, wieże, studzienki itp. nie sposób nie zauważyć, że to dla autorki miejsca ważne i wyjątkowe, przedstawione z pewną czułością i fascynacją.

Grafikom towarzyszą sentencje, w których odbijają się przemyślenia i wartości, jakimi kieruje się autorka. Dominują tu radość życia, cieszenie się z drobnych rzeczy, docenianie dobrych chwil, dążenie do rozwoju, przy jednoczesnym dostrzeganiu i akceptowaniu własnych słabości.

“Ułomność człowieka podzielona przez jego inteligencję dodana do mądrości i pomnożona przez dystans do siebie daje radość życia”.

“Ziarenko piachu jest prawie niewidoczne podobnie jak małe przewinienie. Postępuj tak, by twoje złe uczynki nie przerodziły się w burzę piaskową”.

“Niecierpliwość połączona z brakiem rozsądku jest jak bieg przez płotki ze związanymi nogami”.

“Ciekawość świata rodzi wiele wynalazków. Ciekawość cudzych spraw częściej rodzi konflikty”.

“Nie jest sztuką krzykiem zaistnieć w pamięci ludzkiej. Ale sztuką jest zdobyć czyjeś serce pokorą swego istnienia.

“Nie pozwól ludziom zawistnym zgasić twoją radość życia. Niech zwycięży szczęście, które w sobie nosisz”.

Niektóre spośród tekstów Małgorzaty Jackowskiej mogą wydawać się banalne, ale przecież są proste prawdy, których często sobie nie uświadamiamy, a dopiero podane “czarno na białym” docierają do nas całą mocą swojego przekazu. Czasem też wystarczy kilka słów, by zainspirować czytelnika do własnych refleksji na dany temat.

Sandomierz inaczej to artystyczne spojrzenie na królewskie miasto, zachęcające do zwiedzania i poszukiwania własnych ścieżek i spełniania marzeń. Małgorzata Jackowska ma wiele pasji, zajmuje się grafiką, malarstwem, fotografią, projektowaniem biżuterii, pisze wiersze, aforyzmy i fraszki. Sandomierz może być z niej dumny.

Agnieszka Grabowska
grafiki: Małgorzata Jackowska
tekst i zdjęcia chronione prawem autorskim

 

 

 

 

 

 

Wydawnictwo Stratus
Autor: Małgorzata Jackowska
Tytuł: Sandomierz inaczej
Data wydania: 2016
ISBN:978-83-65281-29-6

(Visited 4 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close