POZNAJ SWÓJ KRAJ: POJEZIERZE NA ŚLĄSKU – fotoreportaż Danuty Baranowskiej

fotoreportaż z podróży poznaj swój kraj życie i pasje

Odsłony: 193

Okazuje się, że nie tylko na Pomorzu, Warmii i Mazurach ale i na Górnym Śląsku znajduje się pojezierze. Tak, tak, to nie pomyłka. To Pojezierze Palowickie, które  nazwę swą zawdzięcza  miejscowości Palowice, a położone jest na północ od miasta Żory, na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

W otoczeniu wspaniałych lasów znajduje kompleks malowniczych jezior ciągnących się wzdłuż doliny niewielkiej rzeczki Jesionki, będącej prawym dopływem rzeki Rudy. Największe jeziora to Garbocz, Łanuch i Jesionka położone tuż obok  doliny Stawów Łańcuchowych, którą kiedyś tworzył ciąg dziesięciu  hodowlanych akwenów. Dzisiaj część z nich jest zarośnięta bagienną i leśną roślinnością.

Stawy palowickie są ostoją dzikiego ptactwa wodnego i błotnego, a zieleń, słońce i śpiew ptaków stwarzają cudowny klimat dla relaksu.

Najczęściej spotykane są kaczki krzyżówki, cyranki, łyski, łabędzie, kormorany i czaple, ale  przy odrobinie szczęścia dostrzec można bociana czarnego, zimorodka, błotniaka stawowego, kanię czarną, perkoza, czajki i nurogęsi chętnie odwiedzające ten zielony, śląski wodny raj.

Żaba jeziorkowa

 

ptasie żerowisko

 

perkoz dwuczuby

 

Palowice. Jezioro Łanuch

 

Na śląskim pojezierzu najpiękniej jest wiosną, kiedy drzewa są już w pełni zielone, krzewy, zioła i kwiaty zaczynają kwitnąć, a ptaki powoli zbierają się do lęgów czyniąc przy tym wielki rejwach. Wczesnym zaś latem, kiedy na świecie są już małe łabędziątka i kaczęta można z ukrycia obserwować jak łabędzica uczy młode pływać, a cyranka przyzywa kwakaniem swoje dzieci, które śmiesznie kiwając się na boki posłusznie biegną za matką do wody.

Na niektórych odcinkach dojście do stawów jest trudne, bo brzeg jest grząski i zarośnięty ale właśnie w takich miejscach uważny obserwator dojrzy łyskę siedzącą na gnieździe i nurkujące w poszukiwaniu pokarmu perkozy dwuczube.

Jeziora to świat nie tylko ptaków, ale także zwierząt oraz roślin. To urokliwe miejsce zamieszkują sarny, lisy, zające, gady, płazy i owady. Można  tutaj podziwiać rośliny wodne takie jak grążel żółty, lilie, grzybienie białe, czermień błotną czy orzechy wodne.

 

Palowice. Jezioro Jesionka

 

Palowice. Jezioro Garbocz

 

Na jeziorze Jesionka

 

łyska

 

Pojezierze Palowickie to prawdziwa perełka na zielonej mapie Górnego Śląska. Odwiedziny w tym malowniczym zakątku sprawiają, że można  tutaj poczuć się zupełnie jak na Mazurach. Oczywiście jeziora nie są tak duże i głębokie, jak te mazurskie, jednak otaczająca akweny przyroda, specyficzny klimat, głosy ptaków i plusk wody są niezmiernie podobne.

 

łabędzie na jeziorze Garbocz

 

łabędzica na gnieździe

 

Grzybień różowy

 

Grzybień biały

 

Grążel żółty

Ale na Śląskich Mazurach, przeciwnie do atmosfery prawdziwych Mazur panuje cisza przerywana jedynie głosami ptaków, których niezliczone ilości bytują na stawach. Mimo, że  na wyciągnięcie ręki znajduje się duże miasto, to podczas długich spacerów często nie spotka się nikogo, tylko czasami ścieżką przemknie rowerzysta lub jakiś zwierzak.

tekst i fotografie Danuta Baranowska
materiał chroniony prawem autorskim

 

Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

1 thought on “POZNAJ SWÓJ KRAJ: POJEZIERZE NA ŚLĄSKU – fotoreportaż Danuty Baranowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *