SZPIEG W KSIĘGARNI: “Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt” Ewa Zgrabczyńska – recenzja

Odsłony: 52

“Ale świetna ta książka, mamo!” – te słowa prawie dziesięciolatki stanowią wystarczającą rekomendację, zwłaszcza, że wypowiedziała je dość wybredna czytelniczka. Książki o zwierzętach zazwyczaj cieszą się dużą popularnością i sympatią wśród dzieci. Ta jest wyjątkowo urocza, łączy przygody psiaków z wiedzą na temat mieszkańców lasu, a przepiękne ilustracje sprawiają, że nie można od nich oderwać oczu.

 

Wiele  znam książek dla dzieci, w których w roli głównej występują psy, ale chyba po raz pierwszy spotkałam się z tym, że bohaterami są łajki. Specyfikę tego gatunku pochodzącego z północnych obszarów Europy i Azji przybliżyła nam Ewa Zgrabczyńska opowiadając o przygodach dziarskich i rezolutnych szczeniaków Norda i Łajmy. W prostej, podzielonej na rozdziały fabule, przedstawiła zachowania i zwyczaje leśnych zwierząt, które psy spotykały podczas spacerów i wypraw, czy też w domostwie, a były  to m.in.  borsuki, jenoty, ryjówki, dziki, pojawiły się lis i wilk. Obecne były również inne psy – przywódca stada Maniek oraz Ronja, rasy elkhund. Nie zabrakło także myszy, a Kit Kiciuliński, typowy kot, to zdecydowanie nasz ulubieniec.

W perypetiach Łajek i innych zwierząt autorka przemyciła wiele przyrodniczych wiadomości i ciekawostek,  często po prostu “wkładając” je w dialogi postaci. Dowiemy się m.in. dlaczego świetliki świecą, jaką sztuczką posługują się jenoty,  skąd się wzięły łajki i ich zakręcone ogony, jakie gniazda budują badylarki.
Poruszony został  także temat kłusownictwa i złego traktowania zwierząt. Zdarzenia z udziałem Rudej Kity i łańcuchowego psa Miśka mogą wywołać łzy u wrażliwszych odbiorców.  Nie zabraknie jednak scen wywołujących uśmiech, czy budzących ciepłe uczucia, a  czworonożnych (mówiących) bohaterów trudno nie darzyć sympatią. Walor edukacyjny został świetnie połączony z walorem rozrywkowym, dzieci zdobędą wiedzę niejako mimochodem.

Wszystkie zachowania zwierząt (np. zabawy szczeniaków, hierarchia w psim stadzie, hałaśliwy tryb życia ryjówek itp.) przedstawione są niezwykle realistycznie. Nic dziwnego, bowiem autorka, Ewa Zgrabczyńska jest w tej dziedzinie fachowcem – doktorem zoologii, dyrektorką poznańskiego zoo. I nie kto inny, tylko właśnie ona prowadziła akcję ratunkową dla przemycanych przez granicę tygrysów. Dobro i prawa zwierząt leżą jej na sercu. Dzięki tej książce może wśród najmłodszego pokolenia takie postawy będą kiełkować częściej?

Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt to bardzo ładna i mądra opowieść, pogłębiająca wiedzę na temat psów i innych stworzeń,  ucząca szacunku do przyrody i zachęcająca do jej poznawania, uwrażliwiająca na krzywdę  żywych istot, a także pokazująca rolę przyjaźni, pomocy, opieki nad zwierzętami.
Napisana przystępnym językiem, przeznaczona dla grupy wiekowej 6+, nadaje się zarówno do samodzielnego czytania przez dzieci, jak i do rodzinnej lektury na głos. U nas doskonale sprawdziła się jako książka na dobranoc – bardzo przyjemnie było poznać Norda i Łajmę, ich przygody i kulisy leśnego życia. Słuchaczkami były zachwycona książką prawie dziesięciolatka (która czasem przejmowała rolę lektora) oraz prawie czterolatka, z entuzjazmem zgadująca, jakie kolejne zwierzę spotkają pieski. Zadowolenie dzieci jest najlepszym miernikiem i w przypadku tej książki została wystawiona pozytywna ocena.

Całości dopełniają śliczne ilustracje wykonane przez Katarzynę Urbaniak – są proste, ale dobrze oddające charakterystyczne cechy zwierząt i wymowę wybranych scen. Niektóre strony są dodatkowo ozdobione roślinnym motywem – głównie gałązek. Miło się ogląda tę starannie i solidnie wydaną (w twardej oprawie) publikację, a na ilustracje wprost nie można się napatrzeć. Na końcu mamy jeszcze spis bohaterów w formie rysunków z krótkim opisem.
Z pewnością będziemy do tej książki wracać i wcale nie zdziwię się, że pod jej wpływem dzieci zapragną mieć łajkę. Niestety, chomik i kot muszą im wystarczyć.

Wszystkimi łapami serdecznie polecamy Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt Ewy Zgrabczyńskiej i czekamy na inne opowieści pióra tej autorki. Może następnym razem przybliży nam egzotyczne zwierzęta?

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo: Znak Emotikon
Autor: Ewa Zgrabczyńska
Tytuł: “Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt”
Liczba stron: 160
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-240-5232-5

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *