WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

ROZWÓJ OSOBISTY : „Nie jesteś tym, co masz”Peter Walsh – recenzja

Hits: 34

RECENZJA PREMIEROWA:
„Każdy człowiek ma taki moment, kiedy się zatrzymuje i zastanawia się nad sensem życia, a także nad tym, czy jego życie ma sens” (s. 180). W takich chwilach często rozgląda się po swoim mieszkaniu i jego wzrok napotyka na różne przedmioty, bibeloty, zdjęcia … Najczęściej cieszy się, że je zgromadził, uśmiecha się do wspomnień z nimi związanych. Robi tak do czasu, gdy w jego życiu nie zajdzie jakaś poważna zmiana, która nie przewartościuje jego myślenia, np. zmiana mieszkania na mniejsze lub … nie musi tego wszystkiego sprzątać.

Może zatem pora przeprowadzić remanent? Nie, tym razem nie chodzi o przemeblowanie w głowie, czyli o rozwój osobisty, choć trzeba przyznać, że przy okazji porządków w sensie dosłownym zmienia się również nasze spojrzenie na pewne sprawy.W jaki sposób przejść przez ten cały proces, podpowiada nam Peter Walsh w książce Nie jesteś tym, co masz, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Kobiecego 10 lutego 2021 r.

Szczerze przyznam, że biorąc tę publikację do ręki, zastanawiałam się, co można na ten temat napisać, by zajęło to niemal 300 stron i czy w ogóle można ciekawie napisać coś o porządkach, pozbywaniu się rzeczy, ale odpowiedź znalazłam już na pierwszej stronie: „W miarę jak przemierzasz własne życie, napotykasz przełomowe momenty, które wymagają, żebyś zrobiła remanent, w tym, co zebrałaś po drodze i odrzuciła zbędny balast” (s. 9).
No cóż, tych przełomowych momentów w naszym życiu jest całkiem sporo: zmiana stanu cywilnego, pracy, mieszkania, przejście na emeryturę, utrata bliskiej osoby, usamodzielnienie się dzieci, które opuszczają rodzinny dom. Nowe fazy w życiu potrzebują nowych struktur, byśmy mogli się nimi cieszyć w pełni. Dobrze jest zatem wyrzucić to, co niepotrzebne, zbędne, to, co już nie cieszy, a może nawet przeszkadza.

Peter Walsh, znany ekspert od planowania i organizacji zarówno czasu jak i przestrzeni, zdradza nam, w jaki sposób możemy to zrobić. Nie teoretyzuje, tylko podaje konkretne wskazówki, np. „Podczas sortowania zawsze kładź podobne rzeczy razem. To pozwoli ci sprawdzić, jak wiele przedmiotów danego rodzaju posiadasz” (s. 106).
Pięknie rozprawia się też z mitami, które nie pozwalają nam rozstać się z niektórymi rzeczami. Skupia się przy tym na emocjach, które powinniśmy starannie przepracować. Nie jest to łatwe zadanie, ale możliwe do zrealizowania. Redukując posiadane przedmioty, porządkując przestrzeń wokół siebie, stajemy się otwarci na nowe wyzwania, nowe perspektywy.

Walsh nie jest jednak zwolennikiem bezbolesnego wyrzucania wszystkiego. Radzi między innymi, by daną rzecz oszacować zarówno pod względem materialnym jak i sentymentalnym, i zastanowić się, co możemy z nią zrobić. Podaje przy tym kilka możliwości.
Każdy rozdział kończy się konkretnymi ćwiczeniami, których wykonanie pozwoli nam podjąć odpowiednią decyzję.
W bardzo prosty i przekonujący sposób tłumaczy czytelnikowi, że „ograniczenie naszego materialnego dorobku prowadzi do nowego światopoglądu” (s. 87), a „pożegnanie z balastem da zdumiewającą okazję do przeformułowania całego spojrzenia na życie” (s. 86).

Niewątpliwym plusem książki, jeśli chodzi o polskie wydanie, jest język. Trudno mi się odwołać do oryginału, ponieważ go nie znam, ale przekład Patrycji Zarawskiej wykonany jest po mistrzowsku. Książkę czyta się naprawdę łatwo, lekko i przyjemnie.
Jeśli więc Twoim celem jest „uporządkowanie bibelotów i własnych emocji”, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Usiądź zatem wygodnie w fotelu, poczytaj, pomyśl, a następnie zabierz się do roboty.

Polecam, Beata Grzywacz
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Kobiece
Autor: Peter Walsh
Tytuł: Nie jesteś tym, co masz
Tytuł oryginału: Let It Go: Downsizing Your Way to a Richer, Happier Life
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Liczna stron: 304
data wydania: 10 lutego 2021
ISBN: 978-83-66718-90-6

 

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close