SZPIEG W KSIĘGARNI: “Kobiety z obrazów” Małgorzata Czyńska – recenzja

biografia i inne recenzje

Odsłony: 64

Łasa jestem niemal na wszystko, co związane z historią sztuki, toteż nie mogłam pominąć książki o kobiecych postaciach ze znanych  malarskich dzieł. W publikacji Małgorzaty Czyńskiej znajduje się kilkanaście artykułów biograficznych poświęconych kobietom – muzom, żonom, kochankom, artystkom uwiecznionym w sztuce. Lektura okazała się dość przyjemna, ale pozostał niedosyt.

Bohaterkami książki są kobiety zarówno bardzo znane (Frida Kahlo, Tamara Łempicka, Mona Lisa Gioconda, Gala Dali, Dora Maar) i mniej znane, a niektórym wręcz wcale (np. Wally Neuzil, Pepa Tudo, Emilie Floge, Antoinette de Vatteville, Mela Muter, Misia Godebska-Sert, Victorine Maurent, Jeanne Hebutherne).

Przeczytamy tu o malarkach i modelkach, o muzach i – nawet można by rzec umownie – “ofiarach” artystów z różnych epok.  O skomplikowanych relacjach,  układach małżeńskich i pozamałżeńskich, o poświęceniach i ambicjach,  emocjach,  skandalach,  trudach codzienności, o miłości i śmierci. A wszystko to ukazane na odpowiednim, wystarczająco zarysowanym tle historycznym i społeczno-obyczajowym.  Przeniesiemy się  w czasie i przestrzeni  np. do Holandii  czasów Vermeera, Hiszpanii – Goi, Florencji  – mistrza Da Vinci… Poznamy ekscentrycznego Balthusa, Witkacego, Salvadora Dalego, zdegenerowanego Modiglianego i wielu innych malarzy. Odkryjemy kulisy powstawania znanych dzieł m.in. “Maya naga”, czy “Olympia”. Uzupełnimy wiedzę. Nie będzie to jednak czytelnicza przygoda życia.

Część faktów i wydarzeń opowiedzianych przez Małgorzatę Czyńską na podstawie obszernej bibliografii nie zaskoczy osoby zorientowanej w temacie, znawcy historii sztuki, czy czytelnika biografii (np. Łempickiej, czy Fridy Kahlo). Dla laika – będą to natomiast ciekawe historie, inspirujące do dalszej, pogłębionej lektury, jeśli tylko zainteresuje go dana postać czy wątek.

Odniosłam wrażenie, że teksty są nierówne, momentami zbyt pobieżne, nie do końca porywające, wręcz nużą. Czasami więcej miejsca poświecono autorom słynnych obrazów niż ich bohaterkom, czasami wkradał się chaos.
Zabrakło jakiegoś klucza, według którego przedstawiono te, a nie inne postaci. Teksty nie są ułożone ani alfabetycznie, ani chronologicznie, czy tematycznie. Po prostu  – przypadkowo.
Zdecydowanie lepiej czytałoby się te teksty jako artykuły w kolejnych numerach jakiegoś “lajfstajlowego” miesięcznika niż zebrane w całość. Nie jestem pewna, czy to nie były początkowo właśnie artykuły prasowe? (Wiem jednak, że to nie jest pierwsze wydanie tej książki, więc uczciwie ostrzegam amatorów literatury z tej dziedziny  – sprawdźcie swoje biblioteczki, zanim zdublujecie tę pozycję).

Niemniej można z tej książki zaczerpnąć i wiedzy i doświadczyć przyjemności lektury.  Jako publikacja popularyzująca historię sztuki, dla laików, wypada dość nieźle, choć zostawia niedosyt i skłania do dalszych poszukiwań. Ważnym atutem jest to, że znajdziemy tu ilustracje – zobaczymy od razu o jakich obrazach czy zdjęciach mowa w tekście.  Chętnie poczytałabym więcej konkretnych biografii związanych z historią sztuki niż takich szkicowych portretów. Które polecacie?

Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ 

Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

przeczytaj inne nasze  recenzje z tagiem: historia sztuki


Wydawnictwo Marginesy
Autor: Małgorzata Czyńska
Tytuł: Kobiety z obrazów
Ilość stron:278
Data wydania:25.11.202
ISBN 978-83-66500-94-5

 

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *