WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

LOGOPEDA RADZI: “Dobrze mówię T. Program terapii wymowy międzyzębowej”, Iwona Michalak-Widera – recenzja

Hits: 563

Terapia seplenienia międzyzębowego u dzieci to duże wyzwanie dla każdego logopedy. Proces “naprawiania” artykulacji wiąże się ze żmudną pracą nie tylko w gabinecie, ale także z systematycznymi ćwiczeniami w domu. A ponieważ usprawnianie praksji oralnej i utrwalanie nabytych w gabinecie umiejętności nie jest jedną z najmilszych czynności, maluchy szybko się zniechęcają, co sprawia, że na efekty terapii trzeba czasem długo czekać. Dlatego warto rodzicom ułatwić zadanie, proponując takie formy ćwiczeń, które przemienią  pracę w zabawę. Dzisiaj podsunę wam jedną bardzo ciekawą propozycję. Jest to książeczka dla rodziców przedszkolaków, która w uroczy sposób zachęci do ćwiczeń każdego kilkulatka.

Książeczka nosi tytuł: “Dobrze mówię T – program terapeutyczny wymowy międzyzębowej” i wbrew temu, co rodzice mogą w pierwszej chwili pomyśleć, nie ma w sobie nic z “surowej” publikacji specjalistycznej. Taka wydawnicza… niespodzianka 🙂

“Program terapeutyczny …”, to nic innego, jak zbiór profesjonalnie opracowanych w formie zabawowej ćwiczeń logopedycznych dla małych dzieci. Mają one na celu wspomagać naukę artykulacji głoski T i są pomocne we wstępnym etapie usuwania seplenienia międzyzębowego. Każde z nich opatrzone jest wyraźnym, prostym i bardzo kolorowym obrazkiem. Maluch   bez trudu rozpozna  tam  ulubione zwierzęta, zabawki, zidentyfikuje się z przedstawionymi dziećmi, odnajdzie też ich mamę i tatę.

Ilustracji, czyli ćwiczeń jest 27. Na początku znajdziemy ćwiczenia pionizacji języka, które dziecko wykona z żyrafą, osłem, małpą, koniem, czy hipopotamem. Kolejne utrwalają umiejętność realizacji głoski T w izolacji i w sylabach zilustrowane prościutkimi scenkami rodzajowymi opatrzonymi odpowiednim okrzykiem. Następnie mamy obrazki, które należy nazwać, co wprowadza malucha w etap artykulacji głoski T w wyrazach.

Książeczkę najlepiej jest wdrożyć po utrwaleniu wywołanej głoski T w izolacji w gabinecie logopedy. Wtedy dopiero dziecko potrafi bezbłędnie odnajdywać pozycję artykulacyjną języka podczas wymowy i umie się już samo kontrolować podczas zabawy z obrazkami.

Materiał zawarty w książeczce jest opracowany przez cenioną logopedę dr Iwonę Michalak-Widerę, która potrafi w mistrzowski sposób dostosować profesjonalne techniki usuwania wad wymowy tak, aby każde ćwiczenie było jak najbardziej atrakcyjne dla kilkulatka.

Książeczka ma nie tylko wartość stricte logopedyczną. Podczas lektury rozwijamy u dziecka umiejętność czytania uczestniczącego, co będzie miało pozytywny wpływ na jego dalszy rozwój mowy czynnej i koncentracji uwagi. Ponadto w niektórych ćwiczeniach usprawniana jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, kiedy maluch paluszkiem wodzi po drodze kamyków z głoską T. Spontaniczna percepcja wzrokowa dziecka z kolei sprawi, że po kilkukrotnym powtórzeniu zadań zacznie rozpoznawać litery, a nawet sylaby.

“Program terapii wymowy…” według mnie to bardzo dobra pomoc dla rodziców małych dzieci, które nie realizują głoski T oraz seplenią. Nienachalny, atrakcyjny sposób prowadzonych ćwiczeń z pewnością nie zniechęci do codziennych ćwiczeń żadnego kilkulatka. Książeczka na pewno szybko się nie zniszczy, bo jej strony są drukowane na dobrej jakości sztywnym i śliskim papierze.

Polecam zatem tę wydawniczą perełkę i tradycyjnie podaję, GDZIE można ją kupić najtaniej.

Klaudia Maksa
materiał chroniony prawem autorskim

Klaudia Maksa. Z zawodu neurologopeda i pedagog terapeuta. Pracuje z dziećmi z MPD. Posiada wiele dyplomów i certyfikatów, które leżą sobie na dnie szuflady kompletnie niepotrzebne. Jednak każdy z nich wiąże się z jakimś ważnym okresem życia i niesie oprócz umiejętności, czy jak to się teraz nazywa – kompetencji, wiele wspomnień i doświadczeń. Codziennie przygląda się ludziom i światu jednym okiem w przenośni i dosłownie. Magazyn Życie i pasje, który stworzyła w akcie desperacji, żeby mieć bodziec do rehabilitacji, okazał się dobry pomysłem nie tylko dla niej, ale dla innych także, o czym świadczy coraz liczniejsze grono czytelników.

 

Autor: Iwona Michalak-Widera

Tytuł: Dobrze mówię T – program terapii wymowy międzyzębowej – głoska T

Wydawnictwo Unikat2

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2013

Ilość stron: 28

 

 

 

 

 

(Visited 550 times, 4 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close