ROZWÓJ OSOBISTY:„Power 4 change. Sztuka osiągania celów” Marek Kamiński – recenzja

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje rozwój osobisty

Odsłony: 256

Jeśli zastanawiasz się, jak osiągnąć cel, który sobie wyznaczyłeś, albo w ogóle nie umiesz go postawić; jeśli dziesiątki razy próbowałeś zrealizować swój plan, a jednak Ci się nie udało, sięgnij po książkę „Power 4 change. Sztuka osiągania celów”, a na pewno się nie zawiedziesz.

Tak świetnej, wręcz rewelacyjnej książki dotyczącej rozwoju osobistego nie czytałam już dawno. Jestem zachwycona jej zawartością. Marek Kamiński, tak, tak — ten Kamiński, który w jednym roku dotarł na biegun północny i południowy, dzieli się w niej swoją wiedzą i umiejętnościami, jakie zdobył nie tylko w trakcie tych wypraw. Pewnie mało kto wie, że autor jest również przedsiębiorcą, autorem bestsellerów coachingowych i … filozofem.

Ponad 20 lat temu stworzył swój własny program motywacji do zmiany i osiągania celów, który nazwał Metodą Biegun (myślę, że nie trudno domyślić się dlaczego) i to właśnie tę metodę przedstawia w swojej książce. Czyni to z niezwykłym znawstwem, a jednocześnie ogromną łatwością — od razu widać, że wie, o czym mówi, że sam to wcześniej sprawdził, przetestował. Pisze o swoich radościach, zwycięstwach, ale chyba równie dużo o porażkach. Wysuwa nawet teorię, że bardziej niż zwycięstwa uczą nas właśnie porażki. Po chwili zastanowienia się pewnie dojdziemy do wniosku, że zgadzamy się z autorem.

Marek Kamiński tak sugestywnie opisuje niektóre “drobne” elementy z codzienności swoich wypraw, że niemal kulimy się z zimna, czytając o 60°C mrozie arktycznym (ja przyznaję, że poszłam po koc) i czujemy smak herbaty zrobionej z wody powstałej z roztopionego śniegu.

Książka  — oprócz tzw. treści właściwej — zawiera szereg zadań i ćwiczeń do wykonania, choćby takie: Odpowiedz sobie na trzy proste pytania: Kim jestem, jakimi wartościami kieruję się w życiu, co jest dla mnie ważne?
Odpowiedź na pierwsze pytanie wydawała mi się tak oczywista, że chciałam przejść dalej, ale wówczas okazało się, że wcale tak nie jest. Co to bowiem znaczy, kim jestem? Kobietą? Żoną? Matką? Nauczycielką? Przyjaciółką? Córką? Siostrą? Biznesmenką? Pewnie wszystkim po trochu, ale ważne jest, co umieszczę na pierwszym miejscu, z czym najbardziej się identyfikuję. Odpowiedź na to pytanie będzie niezmiernie ważna przy próbie odpowiedzi na kolejne pytania.

Do tekstu książki dołączone są liczne “bazgrołki”: wykresy, rysunki, rysnotki, które wizualizują pewne zagadnienia, systematyzują je. Większość z nas jest wzrokowcami, warto więc na chwilę zatrzymać się przy nich, by jeszcze raz przemyśleć pewne rzeczy, może nabrać do nich dystansu, a może po to, by utwierdzić się w przekonaniu, że podążamy właściwą drogą.

No właśnie — droga. Według Kamińskiego jest ona ważniejsza od celu i trzeba się do niej właściwie przygotować. „W rzeczywistości kluczowa jest droga, a sukcesy i porażki bądź problemy na niej to dwie strony tej samej rzeczywistości, a tak naprawdę to szansa na poznanie siebie oraz świata”.
Zanim jednak zaplanujemy rzeczy wielkie, warto zacząć od uporządkowania swojego życia, wyznaczenia rytmu dnia, tygodnia, a nawet miesiąca — od poznania samego siebie poprzez oczyszczenie ciała i umysłu, czy rozmowę z samym sobą (koniecznie na głos).

Zapraszam zatem do wędrówki na swój Biegun, którego osiągnięcie z takim mistrzem jak Kamiński, będzie na pewno dużo łatwiejsze. Ja tymczasem zmykam wykonywać kolejne ćwiczenia.

Tę naprawdę doskonałą książkę najtaniej kupisz TUTAJ 

Z serca polecam Beata Grzywacz.
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo: Onepress
Autor: Marek Kamiński
Tytuł: Power 4 change. Sztuka osiągania celów 
Stron: 180
ISBN: 9788328372436

 

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *