ROZWÓJ OSOBISTY: “Alfabet drogi do sukcesu”, Beata Grzywacz – recenzja

Odsłony: 162

Czytając “Alfabet” mamy wrażenie, jakbyśmy siedzieli przy kawie z dobrym przyjacielem, który rozumie nasze ponure emocje związane z kryzysem, w jakim się znaleźliśmy, bo na bazie własnych doświadczeń jest tego świadomy i  ma dla nas rady, ale wypowiedziane niezwykle taktownie. Rady, które – cytując autorkę – nie są gotowym lekarstwem, a tylko kroplami składników, które możemy dodawać w różnych proporcjach i używać je według naszych potrzeb.

Każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu boryka się z  problemami związanymi z pracą, z domowym budżetem, z kredytami,  chorobami lub tkwi w toksycznym małżeństwie. Permanentny stres i zmęczenie sprawiają, że nasza kondycja psychiczna zostaje mocno nadwyrężona. Nasz organizm uruchamia wtedy mechanizmy obronne. Zaniedbujemy rodzinę, znajomych, wycofujemy się z “nieopłacalnych” aktywności  – bo przecież nie ma czasu, bo trzeba odespać, iść do drugiej pracy, żeby dorobić, albo siedzieć po nocach, żeby sprostać jakimś zleceniom.

Na początku bywają chwile refleksji, że taki styl życia nas w końcu wykończy. Nienawidzimy naszej pracy,  szef nas wykorzystuje. Jednym okiem obserwujemy, jak psują się nasze relacje z partnerem i dziećmi. Kiedy problemy narastają, zaczynamy ich z naszej świadomości wypierać. Tracimy tym samym czujność i wyhamowujemy  w momencie, jak  jest już za późno. Patrzymy na “zgliszcza”,  na metrykę urodzenia, podliczamy długi i dopada nas poczucie klęski i beznadziei. Czy musi tak być?

Nie musi. Nie. Nie “nie musi”. Tak być nie może. Trzeba tylko odkryć w sobie moc sprawczą do zmiany. Ktoś powie – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić,  konkretniej  – zacząć. Zgadza się. Zatem jak sobie pomóc? Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest dobry przewodnik. Drugim – dobry przyjaciel. Albo odwrotnie.

Na rynku wydawniczym można znaleźć setki książek pomagających ludziom osiągnąć równowagę psychiczną, niezbędną do osiągnięcia sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jedne są mniej, drugie bardziej merytoryczne, inne wręcz kultowe w swojej dziedzinie.

Od dawna szperam w książkach tego typu, ale nie spotkałam jeszcze tak wyróżniającego się poradnika, jakim jest “Alfabet drogi do sukcesu”, Beaty Grzywacz. Ta niepozorna, sześćdziesięcioośmiostronicowa książeczka ma w sobie zaskakująco duży potencjał sprawczy.  Jest to niewątpliwie perełka wydawnicza.

Książka skonstruowana jest w dość oryginalny sposób. Mamy w niej 25 króciutkich rozdziałów zatytułowanych hasłem jednej litery alfabetu. W każdym  autorka przedstawia jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego z nas. Burza, odwaga,  cel, relacje, smutek, jutro, konsekwencja, lustro – to tylko niektóre z nich.  Bardzo zaskoczyło mnie w “Alfabecie”  to, że na dosłownie 2-3 stronach zawarty jest tak gęsty przekaz. Odnajdziemy tu nasze emocje, rozterki, niepewności, lęk. Autorka pisze o nich w prosty, niezawoalowany sposób.
Ciekawym zabiegiem jest tu wplecenie “przeszkadzaczy”, czyli obiegowych sądów i wniosków innych, mało życzliwych osób na temat naszych słabości. A wszystko po to, żeby w myśl zasady “odkrycie problemu to połowa sukcesu” pójść dalej, czyli zacząć walkę ze sobą, aby powstać z kolan.

Kiedy nas zaboli, nie musimy przeczytać dziesiątek stron po to, aby znaleźć jakąś receptę, czy ukojenie. Tutaj, w zasięgu wzroku – w przenośni i dosłownie – pojawia się niezwykle celne pozytywne wzmocnienie, które można ogólnie sparafrazować  “Nie jesteś sam”.  Następnie,  na swoim przykładzie, autorka pokazuje swoją ewaluację, aby na końcu rozdziału podać nam wskazówki i rady.

Czytając “Alfabet” mamy wrażenie, jakbyśmy siedzieli przy kawie z dobrym przyjacielem, który rozumie nasze ponure emocje związane z kryzysem, w jakim się znaleźliśmy, bo na bazie własnych doświadczeń jest tego świadomy i  ma dla nas rady, ale wypowiedziane niezwykle taktownie. Rady, które – cytując autorkę – nie są gotowym lekarstwem, a tylko kroplami składników, które możemy dodawać w różnych proporcjach i używać je według naszych potrzeb.

I w końcu – jest to najmilszy poradnik, jaki czytałam w życiu.
Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

Polecam, Klaudia Maksa
materiał chroniony prawem autorskim

 

 

Tytuł:Alfabet drogi do sukcesu
Autorz :Grzywacz, Beata
Temat:Samorealizacja
Sukces
Rozwój osobisty
Rok wydania: 2020
Wydawca :Tarnobrzeg: Pasja i Ty Beata Grzywacz
ISBN:9788394734015

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *