POCZYTAJ MI NA UCHO: “Ida i Filip, przyjaciel koni” Magdalena Zarębska – recenzja audiobooka

audiobooki - recenzje literatura dla dzieci i młodzieży - audiobooki

Odsłony: 87

Po raz trzeci i ostatni spotykamy się z Idą, Polą, ich rodzicami, babcią, przyjaciółmi i znajomymi. Pojawiają się nowe dylematy i problemy, ale pasja jeździecka nadal trwa. Co tym razem się wydarzyło? Powieść, tak samo jak poprzednie części, wspaniale czyta aktorka Lena Schimscheiner.

http://www.storybox.pl/
Tu znajdziesz wiele dobrych audiobooków

Po powrocie z Polski, po letnim obozie jeździeckim końcówkę wakacji Ida spędza już w Paryżu. W upalne dni chodzi z mamą, siostrami i czeską przyjaciółką Ivanką na basen. Martwi się, że poznany na obozie Filip przestał się z nią kontaktować.  Babcia  ją wspiera i pociesza – przecież jeszcze trwają wakacje, chłopiec pewnie wyjechał. I tak faktycznie było, co wyjaśnił w liście. Ida wyraźnie jest zafascynowana kolegą, z którym wymienia e- maile. Jest szansa, że  wiosną Filip z klasą będzie na szkolnej wymianie we Francji i spotkają się, gdy grupa będzie zwiedzać Paryż.
Ida ma pretensje do mieszkającej w Irlandii Julki, że przyjaciółka zaniedbuje ich relacje. Poświęca dużo czasu rozwijaniu własnych pasji, rzadko pisze, a w tym roku zamiast przyjazdu z wizytą wybiera szkolną wycieczkę. Czy da się podtrzymać tę przyjaźń na odległość?
Babcię, czyli panią Alinkę Guido poprosił o rękę. Starsza pani czując barierę językową, postanawia podszkolić się i zapisuje się na naukę francuskiego. Jej ukochany natomiast uczy się… polskiego i staje się coraz bliżej związany z rodziną Wysockich, mała Michalina uwielbia tego “przyszywanego dziadka”.
Soboty w stadninie nadal są świętem Idy, chociaż treningi nie dają jej tyle satysfakcji co te we Wrocławiu. Już nie będzie mogła trenować “horse ball”, znów przed nią zmiana wierzchowca choć przywiązanie do kuca jest dla niej kluczowe.  Rozmowa z tatą pomaga dziewczynce zrozumieć francuskie podejście do szkolenia z jeździectwa. Ida zgłosiła się jako wolontariuszka do pomocy w organizowaniu ważnego hippicznego wydarzenia –  ma szanse się spotkać swoją idolkę.
Być może Wysoccy zostaną we Francji na dłużej. Podczas ferii wybierają się na ranczo, gdzie prawie całą rodziną jeżdżą konno w stylu “western”. Nawet pochłonięta przez balet “strojnisia” Pola dała się przekonać do jazdy.
Czy uda się spotkać z Filipem? Czy relacje z Julką się zmienią? Jaką decyzję podejmą Wysoccy w sprawie pracy i miejsca pobytu?

Powieść, znakomicie przeczytana przez Lenę Schimscheiner,  porusza temat przyjaźni, miłości, relacji rodzinnych, realizowania pasji, dokonywania wyborów. Fabuła opowiada o zwyczajnym życiu, przedstawiając bohaterów w sytuacjach, z którymi łatwo się utożsamić. Główna bohaterka nie jest kreowana na ideał, ma swoje wady, przywary, jak każdy z nas. Zachowuje się jak typowa prawie-nastolatka, a każdy, kto ma dzieci, rodzeństwo łatwo zaobserwuje, że wzajemne relacje sióstr Wysockich są “z życia wzięte”. Zresztą inne postaci i wątki są równie życiowe. I to stanowi ogromny atut serii “Ida i konie”.

Autorce udało się opowiedzieć ciepłą, rodzinną, obyczajową historię bez spektakularnych wydarzeń i wielkich dramatów. Taką zwyczajną, prawdopodobną, dotykającą problemów, które często czytelnicy znają z autopsji. Do tego dochodzą walory edukacyjne i wychowawcze wplecione w bardzo naturalny sposób. Łatwo się zżyć z bohaterami tej opowieści, razem z nimi przeżywać ich dylematy, dzielić z nimi radości i smutki.

Szkoda, że to już koniec tej serii. Zakwalifikowałabym ją dla przedziału wiekowego 9-12 lat. Warto ją polecić wszystkim, którzy nie przepadają za fantastyką, czy kryminałami, a wolą powieści obyczajowe. To szczególnie wartościowa seria dla miłośników koni, ale nie tylko. Ta ciepła, pogodna, wciągająca i ciekawa lektura z pewnością uprzyjemni jesienny wieczór. Interpretacja lektorska Leny Schimscheiner sprawia, że czas spędzony przy audiobooku “Ida i Filip, przyjaciel koni” będzie wyjątkowo miły.

Ten audiobook najtaniej kupisz TUTAJ 

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – AUDIOBOOKI – ZOBACZ JAKIE POLECAMY

 

Magdalena Zarębska
Tytuł: Ida i Filip, przyjaciel koni
cykl: Ida i konie. Tom 3.
ena Schimscheiner
Czas trwania: 2 godziny 57 minut
ISBN : 978-83-8194-737-4

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *