PATRONAT MEDIALNY: „Anegdoty z czterech stron świata”– recenzja

Odsłony: 125

„SUPERMAN

Pewnego razu zawodowy amerykański mistrz świata w boksie Muhammad Ali (właśc. Cassius Marcellus Clay) leciał samolotem do Nowego Jorku. Gdy stewardesa poprosiła o zapięcie pasów, odrzekł, że superman nigdy nie zapina pasów. Stewardesa była nieustępliwa, ale dowcipna:
– Przede wszystkim to superman nie potrzebuje samolotu – odrzekła”. (s. 25)


To jedna z kilkuset anegdot zamieszczona w książce Anegdoty z czterech stron świata. Wyboru dokonali i opracowali Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch. Anegdota to krótka historyjka, opowiadanie o jakimś niezwykłym lub zabawnym zdarzeniu z życia znanej osoby, którą kończy zaskakująca puenta. Nie zawsze ma ona wydźwięk żartobliwy, satyryczny. Cele tego gatunku prozatorskiego są różnorodne – od rozrywkowego, przez poznawczy, diagnostyczny, po pedagogiczny i wychowawczy. Bohaterowie to postacie historyczne, te sprzed dziesięcioleci, stuleci, a nawet tysiącleci, jak starożytni greccy filozofowie. Poznajemy je w różnych sytuacjach – domowych i wyjściowych, swobodnych i uroczystych, rozrywkowych i w pracy.

„ROZSĄDEK

Ki-wên trzy razy pomyślał, zanim coś zrobił. Konfucjusz pomyślał i powiedział:

– Dwa razy wystarczy. (s. 159)

Rzadko z anegdot można się pośmiać w głos. Zdecydowanie częściej uśmiechnąć się pod nosem czy po prostu poznać pewną sytuację z życia wziętą z udziałem znanego człowieka – pisarza, poety, malarza, aktora, władcy, prezydenta, filozofa, naukowca, sportowca. Ten gatunek pełni nie tylko funkcję relaksacyjno-rozrywkową, ale także pedagogiczną i prozdrowotną. Znana jest terapia śmiechem. Mnie najbardziej bawiły anegdoty, które kończyły się celną ripostą, świadczącą o refleksji i inteligencji znanej postaci. Przykładem jest poniższa historyjka:

„WYGLĄD

Kaftan wielkiego uczonego Michała Łomonosowa przetarł się na łokciach. Widząc to, dworski fircyk nie mógł sobie odmówić uszczypliwości.

– Uczoność stąd wygląda! – powiedział, wskazując palcem dziury w kaftanie.

– O nie! To głupota tu zagląda – odrzekł Łomonosow”. (s. 428)

W zbiorze znajduje się grupa anegdot, które nazwałam filozoficznymi. Do nich zaliczają się anegdoty arabskie i perskie, hinduskie, chińskie, japońskie, tureckie i żydowskie. Z wyjątkiem tych ostatnich, ponieważ historia Żydów i ich kultura są Polakom bardziej znane, historyjki z życia znanych ludzi pochodzących z Bliskiego Wschodu dotyczą najczęściej przedstawicieli religii (mistrz zen, mnich, prorok Mahomet) oraz filozofów (tureckiego Hodży, chińskiego Konfucjusza), które dla nas, Polaków, wychowanym w kulturze europejskiej, są dosyć odległe pod każdym względem. Uwagę przyciągają przede wszystkim historyjki z naszego obszaru kulturowego, czyli z Rosji, Niemiec, Francji, Anglii, Ameryki. Znajdziemy także anegdoty hiszpańskie, greckie, austriackie, rzymskie i włoskie. W nich wszystkich odnaleźć można prawdę o człowieku, jego wadach i zaletach, zachowaniu, emocjach.

„PANOWANIE

Zapytano raz poetę, autora Raju utraconego, Johna Miltona, dlaczego w niektórych krajach można koronować na króla w czternastym roku życia, zaś żenić wolno mu się dopiero, gdy skończy lat osiemnaście.

– Dlatego – odrzekł poeta – że łatwiej jest rządzić państwem niż kobietą”. (s. 64)

Osobiście czuję niedosyt. Książkę zaczęłam czytać od… spisu treści. Szukałam anegdot polskich i rozczarowałam się. Szkoda, że ich brakuje. Gdy wyobraziłam sobie mapę świata i zaznaczałam na niej państwa, z których wybrano anegdoty, to nie znalazłam żadnego kraju z półkuli południowej. Rozumiem, że jest wiele państw na świecie i szeroki wybór anegdot, nie mniej jednak…

„LOKATA

Któregoś dnia niemiecki poeta Heinrich Heine pojedynkował się i strzelał jako pierwszy, ale chybił. Przeciwnik zaś trafił go w pierś. Na szczęście kula utkwiła w portfelu, a poeta w ogóle nie ucierpiał. Mistrz ironii spokojnie wyciągnął portfel z kieszeni i powiedział:

– Oto co znaczy dobrze ulokować gotówkę!”. (s. 416)

Anegdoty z czterech stron świata to pięknie i solidnie wydany zbiór historyjek sławnych postaci, który nie tylko będzie się ładnie prezentował na półce. To książka, po którą się sięga po wielokroć – idealna odskocznia od szarej codzienności, trudnej obecnie rzeczywistości, problemów wszelakich, recepta na poprawę humoru, a także źródło ciekawostek o sławnych ludziach.

Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim


Wydawnictwo: MG
Wybór i opracowanie: Jolanta Szymska-Wiercioch, Wojciech Wiercioch
Tytuł: Anegdoty z czterech stron świata
Data wydania: 14.10.2020
Ilość stron: 576
ISBN: 978-83-7779-664-1

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *