ROZWÓJ OSOBISTY: “Zacznij od dzisiaj”, Ewelina Mierzwińska – recenzja

literatura popularnonaukowa, poradniki recenzje rozwój osobisty

Odsłony: 133

Kto z nas nie wypowiedział lub choćby nie słyszał słów: zacznę od poniedziałku, zrobię to jutro, czy pomyślę o tym jutro? Ten ostatni tekst, dzięki Scarlett O’Hara, bohaterce książki Margaret Mitchell  „Przeminęło z wiatrem”, przeszedł nawet do historii literatury. 

Ileż marzeń zostało niespełnionych, ile planów zostało niezrealizowanych, może dlatego, że zabrakło motywacji/ dobrego planu/ dobrej organizacji pracy, a może po prostu nie dostosowaliśmy ich do swojej sytuacji życiowej?

I tu z pomocą przychodzi nam Ewelina Mierzwińska, certyfikowany coach, miłośniczka wszelkich form rozwoju osobistego i słowa pisanego. W swojej książce Zacznij od dzisiaj przedstawia nam swój sposób na organizację czasu, pracy i życia z wykorzystaniem metod coachingowych (tak brzmi podtytuł książki), byśmy łatwiej osiągali swoje cele.

Już po kilku minutach przeglądania tej publikacji wiedziałam, że warto ją przeczytać. Po pierwsze – „przemówiła” do mnie szatą graficzną: każdy rozdział wyodrębniony na osobnej (różowej) kartce, mnóstwo światła, bardzo czytelna i przejrzysta treść, z której najważniejsze rzeczy zostały pięknie wypunktowane, ozdobione miniobrazkami, które „podpowiadają” czytelnikowi, co warto zapamiętać, na co zwrócić uwagę, co przemyśleć. Niezwykle przejrzysty układ treści sprawia, że czytanie tego poradnika to czysta przyjemność.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie ocenia się książki po okładce i układzie treści, choć i to ma duże znaczenie, bo często decyduje, czy sięgniemy po daną pozycję, czy z powrotem odłożymy na półkę.

Przejdźmy jednak do treści, bo mimo wszystko, to ona jest najważniejsza. Co zatem znajdziemy w środku książki? Przede wszystkim sporo merytorycznej, wartościowej wiedzy, podanej w bardzo przystępny sposób, popartej licznymi przykładami z życia samej autorki. Ewelina Mierzwińska podpowiada, jak możemy organizować swój czas i życie, by być w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami, osiągać rzeczy, które są dla nas najważniejsze.

Do eksperckiej treści dołączone są angażujące ćwiczenia, dzięki którym możemy od razu wcielić w życie podane przez autorkę wskazówki.

Co istotne, E. Mierzwińska nie narzuca nikomu swojego zdania, a jedynie proponuje: „Tworzenie list zadań warto dostosować konkretnie do swojej sytuacji życiowej” (s. 156), po czym opisuje, jak ona te zasady wcieliła w swoje życie.

W książce znajdziemy również odpowiedzi na pytania: od czego zacząć, co to jest motywacja i jak organizować sobie czas. Dużo miejsca poświęca nawykom, naszym reakcjom na niektóre sytuacje. Mówi także o tym, jak radzić sobie, gdy wydaje nam się, że wszystko się sypie jak domek z kart.

Jeden z rozdziałów poświęcony jest 6 metodom coachingowym, które są dość proste i bez problemu możemy je zastosować w swoim życiu.

Najważniejszą chyba rzeczą – według E. Mierzwińskiej – jest po prostu zacząć, tu i teraz, bez zbędnego odkładania na później, czy czekania na korzystniejsze czasy. Ważne jest również, by nie trzymać się sztywno swojego planu, ale dostosowywać go do zmieniających się warunków, zarówno zewnętrznych, niezależnych od nas, jak i tych, na które mamy jakiś wpływ. Autorka jednocześnie podkreśla, że niezmiernie ważny jest fakt, by plany, które chcemy zrealizować, były rzeczywiście nasze.

Gdy w trakcie czytania pojawią nam się w głowie jakieś pomysły, które warto byłoby zapisać, możemy to zrobić, ponieważ do książki dołączonych jest kilka czystych kartek, które przeznaczone są właśnie na notatki.

Tę wartościową książkę najtaniej kupisz TUTAJ

Polecam. Beata Grzywacz
materiał chroniony prawem autorskim

Wydawnictwo: Sensus. Onepress
Autor: Ewelina Mierzwińska
Tytuł: Zacznij od dzisiaj. Organizacja czasu, pracy i życia z wykorzystaniem metod coachingowych
Liczba stron: 299
ISBN: 978-83-283-5082-3

Beata Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *