POCZYTAJ MI NA UCHO: „Ale historia… Stasiu, co ty robisz?” Grażyna Bąkiewicz – recenzja audiobooka

Odsłony: 49

Był sobie słoń, a właściwie Słoniu… Niektórzy dobrze znają syna dyrektora. Słoniu jest okropny! Zadziera nosa, ciągle przeszkadza, zastawia pułapki, robi psikusy, a swoje winy zrzuca na innych, kryjąc się za ich plecami. Nikt go nie lubi. Uczniowie i nauczyciele boją się go. Jutro Słoniu ma urodziny. Nikogo jeszcze nie zaprosił na przyjęcie, bo nie ma przyjaciół, choć tacie powiedział co innego. Tymczasem Słoniu musi iść do szkoły. Pierwszą lekcję ma z profesorem Cebulą, ale o tym za chwilę sam Wam opowie. Zapraszam na recenzję audiobooka Stasiu, co ty robisz? Grażyny Bąkiewicz z cyklu Ale historia

Jak państwo może upaść, chociaż się nie potknęło? Jak państwo może zniknąć z mapy świata dosłownie i w przenośni? Ano może, gdyż Słoniu zrobi dziurę w mapie. Dziś na lekcji historii u profesora Cebuli ubranego we frak, bluzę od dresu, koszulę z krawatem i waciak temat bardzo ważny: „Upadek Rzeczpospolitej w XVIII wieku”. Komunikatory dostarczają uczniom wiedzę w sekundę, ale to za mało. Najpierw próbny lot. Usiądźcie wygodnie w ławce i „zapnijcie pasy”. Każdy udaje się w przeszłość, by zdobyć informację, jaka była Polska, zanim zniknęła na długie lata. Naciśnijcie zielony guzik. Ławki ożywają – zaczynają fruwać w czasie, w dodatku do tyłu i…

„Dzisiejsze pytanie brzmi: kto jest winien morderstwa dokonanego na naszym państwie?” – powiedział historyk. Ot, historyczna zagadka! Uczniowie stają się detektywami. Przenoszą się w czasie do XVIII wieku. Ich zadaniem jest dowiedzieć się, jak to się stało, że z wielkiego mocarstwa Rzeczpospolita stała się karłem, aż w końcu zniknęła, kto odpowiada za upadek kraju? Beznadziejny król Stanisław August Poniatowski, który miał romans z carycą Katarzyną II, a który stał się marionetką w jej rękach? Może rozzuchwalona szlachta polska, która wykorzystywała przywilej liberum veto? A może to źli sąsiedzi? Albo… zwykły pech? To nie jest dziwne, ale możliwe. Uczniowie podglądają, podsłuchują, czasami czynnie biorą udział w wydarzeniach historycznych, ale nie mogą zmieniać faktów ani nikomu pomagać. Od tego jest Ustawa o ochronie środowiska historycznego.

Ten audiobook dotyka ważnego tematu w historii naszego kraju, który jest swoistą przestrogą. Autorka przedstawia fakty historyczne znane z podręczników, lecz ubiera je w ciekawostki i mniej znane fakty oraz humor. Liberum veto jawi się jako magiczne zaklęcie szlacheckie; rozbity orzeł w dniu koronacji króla wróży nieszczęście; zachwyca królewska kolekcja rzeczy pięknych i cennych. Obraz społeczeństwa polskiego nieco przytłacza, ale jest wiernie ukazany – pijaństwo, analfabetyzm, spory szlacheckie, sarmacki temperament, złe traktowanie chłopów. Zaskoczyły mnie informacje o dokonaniach Franciszka Bielińskiego dla Warszawy oraz rady, jak rozpoznać fałszywych przyjaciół. Nieco czarnego humoru wprowadzają wstawki komiksowe – pierwsza policja w Polsce, przed którą uciekają nawet szczury, znaczenie kolorów ubrań, „mowa” pieprzyków, zwierzęta komentujące rzeczywistość. XVIII wiek to również rozwój nauki i techniki.

Historia w wykonaniu Grażyny Bąkiewicz jest niezwykle interesująca i pełna wielu interesujących faktów. Aż chce się słuchać bez końca! Lekcja historii zmienia się w fantastyczno-historyczną przygodę pełną niespodzianek i niecodziennych odkryć, gdyż profesor Cebula potrafi zachęcić uczniów do zgłębiania historii Polski i wyciągania wniosków na przyszłość. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Słuchacz sam musi przeanalizować poznane fakty i rozważyć argumenty. Prawda jest złożona. Dotyczy ona także naszych przodków, ale o tym dowiecie się z audiobooka.

Wartością dodaną są wrażenia słuchowe. Przez prawie 4 godziny lektor audiobooków, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy pan Maciej Więckowski swoim głosem, intonacją odczarowuje historię i sprawia, że chce się o niej słuchać, a nawet brać udział w wydarzeniach. Wykorzystując swój talent aktorski i własną inwencję, wciela się w różne role – od króla po chłopa, od syrenki warszawskiej po szczura.

Audiobooki i książki Grażyny Bąkiewicz z serii Ale historia… to doskonała pomoc edukacyjna nie tylko na miarę XXI wieku, ale i na czas pandemii koronawirusa. Można ją śmiało wykorzystywać w nauczaniu zdalnym lub hybrydowym. To doskonałe uzupełnienie i pogłębienie wiedzy nie tylko dla uczniów, ale i dorosłych. Historyczna gratka!

Polecam, Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Polecamy także pozostałe audiobooki z serii “Ale historia”


Tytuł: Ale historia… Stasiu, co ty robisz?
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Czyta: Maciej Więckowski
Czas trwania: 3 h 56 minut
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-100-6

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *