SZPIEG W KSIĘGARNI: “Jaskółki z Czarnobyla” Morgan Audic – recenzja

Odsłony: 282

Kto pamięta, co wydarzyło się w kwietniu 1986 roku na Ukrainie?Echo tamtych wydarzeń znajdziemy w fabule zaskakującej i wstrząsającej powieści francuskiego pisarza, Morgana Audica.
“Akcja toczy się tak wartko, że kiedy zaczyna się czytać tę książkę, nie można przestać” – na czytelniczą podróż do skażonej strefy Czarnobyla zaprasza wszystkich miłośników thrillerów Danuta Baranowska.

Kiedy sięgnęłam po książkę Jaskółki z Czarnobyla nie przypuszczałam, że wspomnienia tamtych pełnych grozy dni wrócą do mnie tak bardzo intensywnie.

Na zawsze utkwił mi w pamięci dzień 26 kwietnia 1986 roku. To była słoneczna i bardzo ciepła sobota. Siedziałam w ogrodzie i spokojnie czytałam książkę, nie mając zupełnie pojęcia, że nad Europę nadciągnęła apokalipsa. Ale w poniedziałek już wiedziałam, że stało się coś bardzo złego. W moim zakładzie pracy od samego rana była bardzo burzliwa atmosfera. Z racji zawodu mieliśmy dostęp do dozymetrów osobistych i liczników Geigera-Müllera, a one pokazywały bardzo wysoki poziom promieniowania jonizującego. Ówczesne władze nie podawały informacji o zagrożeniu ze względu na zbliżające się obchody pierwszomajowe.

Później okazało się, że w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie nastąpił wybuch. W wyniku pożaru i zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar do stu pięćdziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych na terenie obecnej Ukrainy, Białorusi i Rosji, a wyemitowana z reaktora radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie. Wprowadzono obostrzenia w poruszaniu się na wolnym powietrzu, rozpoczęto podawanie płynu Lugola w celu blokady tarczycy, ludzi ogarnęła niepewność i obezwładniający strach przed konsekwencjami promieniowania.

Minęło trzydzieści lat od tamtych wydarzeń, ale pamięć przerażających dni, Czarnobyl i obszar skażenia radioaktywnego od lat fascynują twórców. Francuski pisarz Morgan Audic osadził fabułę swojej książki właśnie w czarnobylskiej strefie zagrożenia.

Morgan Audic mieszka w Rennes, gdzie w miejscowym liceum uczy  historii i geografii.  Jest autorem thrillera Zbyt wiele zgonów w krainie czarów. Jego druga książka De bonnes raisons de mourir (Dobre powody, by umrzeć) ukazała się w Polsce pod intrygującym tytułem Jaskółki z Czarnobyla nakładem wydawnictwa Mova.

Autor po mistrzowsku wprowadza czytelnika w mroczną i przerażającą historię makabrycznych zbrodni, naznaczonych upiornymi, wypchanymi jaskółkami, wkomponowaną w scenerię skażonej strefy Czarnobyla i Prypeci. Akcja tocząca się wśród opuszczonych, niszczejących i rozpadających się budynków zony, przeplatana jest wspomnieniami z czasów istnienia Związku Radzieckiego i żywiołowej rzeczywistości dzisiejszej Ukrainy.

Opustoszały przed laty teren dzisiaj przyciąga wielu turystów. Prypeć jest miejscem wycieczek ludzi zafascynowanych katastrofą nuklearną, nie przejmujących się konsekwencjami, mimo że  ziemia jest tam nadal skażona i będzie skażona jeszcze przez setki lat.

Właśnie podczas jednej z takich wycieczek zostaje znalezione skatowane ciało młodego mężczyzny.

Wartko toczące się śledztwo jest prowadzone przez dwa niezależne sztaby ludzi. Policjant pracujący od kilku lat w Czarnobylu Josif Melnik i Galina Nowak oraz były policjant Aleksander Rybałko i ornitolog Ninel próbują dowiedzieć się, kto i dlaczego stoi za makabryczną zbrodnią, gdzie znakiem rozpoznawczym mordercy jest wypchana jaskółka. Tropy prowadzą do czasów katastrofy w elektrowni czarnobylskiej, kiedy to w noc wybuchu zostaje zamordowana żona Wiktora Sokołowa, byłego ministra energetyki ZSRR a przy jej zwłokach została znaleziona jaskółka. Prowadzone dochodzenie nie powstrzymuje mordercy. Pojawiają się następne ofiary i następne jaskółki… Fakty zaskakują i jednocześnie szokują. Akcja toczy się tak wartko, że kiedy zaczyna się czytać tę książkę, nie można przestać.

Ta bezprecedensowa, wstrząsająca  powieść zapadnie zapewne wielu czytelnikom głęboko w pamięć. A zakończenie zaskoczy chyba każdego.

Jaskółki z Czarnobyla to doskonała lektura posiadająca wyraźne wątki psychologiczne niezwykle umiejętnie wplecione w scenerię grozy czarnobylskiej zony. To książka, którą polecam wszystkim miłośnikom thrillerów i dobrych kryminałów.

Tę książkę najtaniej kupisz TUTAJ

polecam, Danuta Baranowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Księgarnia - sprawdź na Ceneo

 

Wydawnictwo Mova
Autor: Morgan Audic
Tytuł: Jaskółki z Czarnobyla
Tytuł oryginału: De bonnes raisons de mourir
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Liczba stron: 560
Data wydania: sierpień 2020
ISBN: 978-83-66611-40-5

Danuta Baranowska – stuprocentowy zodiakalny baran, niespokojny duch, aktywnie i entuzjastycznie nastawiona do życia. Jak przystało na znak żywiołu ognia, uwielbia kolor czerwony. Kocha książki w każdej ilości, przyrodę, góry, kawę z kardamonem i koty. Jest właścicielką, a właściwie niewolnicą kota ragdolla o imieniu Misiek. Jej pasją są podróże, zwiedzanie niezwykłych miejsc, poznawanie ciekawych ludzi oraz fotografia.

 

 

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *