POCZYTAJ MI NA UCHO: „Oko Węża. Kroniki Archeo” Agnieszka Stelmaszyk – recenzja audiobooka

Odsłony: 210

Cykl powieści przygodowo-podróżniczych dla młodszej młodzieży z tajemnicami do odkrycia, zagadkami historycznymi do rozwiązania, ze skarbami do odnalezienia i niespodziewanymi zwrotami akcji gwarantuje nie tylko niezapomniane przygody, adrenalinę, moc emocji, łamanie głowy, ale również w bezbolesny sposób dostarcza garść wiedzy z różnych dziedzin. Znacie ten cykl. To Kroniki Archeo Agnieszki Stelmaszyk. Dziś zapraszam na recenzję audiobooka Oko Węża, dziesiątego tomu cyklu. Będzie się działo!

Ania i Bartek Ostrowscy z rodzicami wraz z ciocią Ofelią i przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii Mary Jane, Jim i Martin Gardnerami spędzają wakacje w Bawarii, w Niemczech. Pogoda sprzyja, urok alpejskiego miasteczka i okolicy działa. Ania dużo maluje, Mary Jane fotografuje, Bartek zgłębia historię regionu, Martin oddaje się przyrodniczej pasji, a Jim kombinuje, jednak nikt nie wie co. Jest sielsko, ale… do czasu! Po zwiedzaniu niesamowitego zamku Neuschwanstein wszyscy udali się na Most Mariacki, zawieszony nad dziewięćdziesięciometrową przepaścią, i zachwycali malowniczymi widokami. Wszyscy oprócz Ofelii, którą w połowie mostu sparaliżował lęk wysokości. Kobieta zawróciła. Miała zaczekać na resztę, ale nie dotrzymała słowa. Zniknęła w tłumie turystów. Została porwana!

Inspektor policji do tej pory nie miał takiej sprawy – porwana osoba bała się wielu rzeczy, lecz przeżyła w życiu mnóstwo przygód. Śledztwo się komplikuje. Ofelii nadal nie ma. Ktoś szantażuje Ostrowskich i Gardnerów, którzy wkrótce mają się udać na badania archeologiczne do Indii, by odszukać skarb maharadży – legendarny klejnot Oko Węża. Pojawiają się przesłanki związane z dziewiętnastowiecznym władcą, królem Ludwikiem II Wittelsbachem i… indyjską dżunglą. Co z tym wszystkim mają wspólnego lalki? „Jestem coraz bardziej pewna, że musiało się wydarzyć coś niezwykłego”.

Wakacyjny odpoczynek wcale nie oznacza nudy, a już na pewno z młodymi detektywami, specjalistami od rozwiązywania zagadek z przeszłości i poszukiwania skarbów. Wprawdzie zwiedzanie i wsłuchiwanie się w ciekawe historie opowiadane przez pana Dietera dostarczają wrażeń, ale nie tak dramatycznych! Nie tylko Ofelii grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Także Gardnerom i Ostrowskim, którzy szukają w indyjskiej dżungli zaginionego kompleksu świątynnego. Pytań przybywa. Dzieci badają różne wątki, stawiają śmiałe hipotezy. Czasem coś przeoczą, pomylą się, a czas na rozwiązanie zagadki szybko się kurczy. „Spróbujmy zastanowić się na chłodno”.

Czego w tym audiobooku nie ma?! Historia szalonego króla. Zamek w chmurach. Porwanie. Lalki. Kradzież. Anonimy. Szantaż. Mapa. Wypadek. Indyjska dżungla. Węże. Bezcenny klejnot. Dynamiczna akcja pędzi do przodu. Przygoda goni przygodę. Adrenalina buzuje. Momentami trudno złapać oddech. I tak aż do zaskakującego rozwiązania. Dodam, że to nie koniec przygód polsko-angielskiej grupy detektywów. Autorka obiecuje ciąg dalszy…

Niezawodny duet zawodowych lektorów sprawdził się ponownie. Panowie Maksymilian Bogumił i Wojciech Żołądkowicz zabierają słuchaczy na niezapomnianą wycieczkę do Niemiec i Indii, a podróż trwa 5 h i 22 minuty. Klimat tajemniczości buduje muzyka indyjska emitowana na początku rozdziałów. Staranna dykcja lektorów, modulowanie głosu, wcielanie się w role od razu porywa słuchacza, który staje się detektywem i bierze udział w akcji. Mimowolnie dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy o dwóch krajach. Zamek Neuschwanstein osadzony na szczycie wysokiej skały jest znany w świecie, choćby z puzzli. Jego majestatyczna bryła, często skąpana w chmurach, przywodzi na myśl zamki znane z baśni. Król Ludwik II zwany Bajkowym lub Szalonym to bardzo interesująca postać. Bogini Kali może wzbudzić strach, a bollywood zafascynować. Całość wzbogacają wpisy do Kroniki Archeo.

Jak smakuje przygoda w Bawarii i indyjskiej dżungli? O tym przekonajcie się sami. Ja tylko na koniec dodam, że jest niebezpiecznie, tajemniczo, groźnie, ale i fascynująco!

Ten oraz pozostałe części Kronik Archeo w wersji audio najtaniej kupisz TUTAJ 

Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Tytuł: Oko Węża
Cykl: Kroniki Archeo
Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Czyta: Maksymilian Bogumił, Wojciech Żołądkowicz
Czas trwania: 5 h 22 minuty
Wydawca: Storybox.pl
ISBN: 978-83-8194-759-6

Marta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

Author: Marta Korycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *