KSIĄŻKA MIESIĄCA

KSIĄŻKA MIESIĄCA

Jeden z najlepszych poradników na rynku. Przeczytaj dlaczego. Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZPIEG W KSIĘGARNI:”Biblia waginy” dr Jen Gunter – recenzja

Hits: 261

Obyśmy nie doczekali czasów, kiedy takie książki wylądują na “indeksie ksiąg zakazanych”i będą krążyć w tajnym obiegu 😉 Autorka dr Jen Gunter jest ginekolożką położniczką z niemal trzydziestoletnim  stażem, publikuje felietony   w “New York Timesie” oraz artykuły naukowe. Jest rzeczniczką kobiecego zdrowia, aktywną w mediach społecznościowych.  W tej publikacji przekazuje rzetelną wiedzę na temat anatomii, fizjologii i higieny żeńskich narządów płciowych, obala wiele mitów i wyjaśnia szereg spraw, o których każda kobieta (i nie tylko) wiedzieć powinna.

Na początku warto podkreślić, że jest to książka popularnonaukowa napisana przystępnym językiem,  rzetelne informacje podane są w lekkim stylu, z humorem, bez moralizowania, bezpośrednio i szczerze, bez owijania w bawełnę, bez tabu,  ale też nie w tonie medycznego wykładu.  Dr Jen Gunter, w oparciu o wieloletnie doświadczenie, podjęła się  niezwykle ważnej misji przekazania kobietom konkretnej wiedzy o ich własnym ciele, rozprawienia się z przesądami i marketingowymi chwytami. Zależy jej na tym, aby kobiety były świadomymi pacjentkami.
“Chciałabym, żeby każda kobieta miała władzę, która wynika z wiedzy na temat funkcjonowania jej ciała i wiedzy, gdzie i jak szukać pomocy, kiedy coś dzieje się nie tak.  Chciałabym, aby wszystkie kobiety umiały rozpoznać uprzedzenia, medyczne oszustwa, kłamstwa i sytuacje, w których patriarchat robi wszystko, żeby z niechęcią myślały o normalnym (i, pozwolę sobie dodać, fantastycznym) funkcjonowaniu ich własnych ciał.” (s. 427)

Biblia waginy odwołuje się do historii medycyny i wielu badań naukowych, a także odnosi się  do licznych przypadków “z życia wziętych”,  podaje aktualną wiedzę  i skupia się na faktach. Omówione są tu m.in. srom, pochwa, ciąża i poród, opieka lekarska, pielęgnacja,  menstruacja, menopauza, antykoncepcja, choroby przenoszone drogą płciową oraz inne schorzenia i przypadłości.

Autorka nie tylko szczegółowo i konkretnie omawia budowę narządów, fizjologię, zagadnienia związane z higieną, wyjaśnia wszelkie wątpliwości i pytania  na temat kobiecej anatomii, zdrowia i seksualności, ale porusza wiele ciekawych tematów np. problemy osób transseksualnych, obecność toksyn w podpaskach i tamponach, szkodliwość irygacji, brak związku między dietą a stanem pochwy, zabiegi medycyny estetycznej,  czy wpływ marihuany. Podaje praktyczne porady, oparte na naukowej współczesnej wiedzy (np. dotyczące bielizny, depilacji, kubeczków menstruacyjnych, badań ginekologicznych, stosowanych środków czystości, bezpieczeństwa  itp.). Wskazuje wiele bzdur funkcjonujących w świadomości ludzi i niestety nadal często propagowanych. Obala wiele mitów i fałszywych przekonań. Jak to jest z tym legendarnym punktem G? Czy naprawdę potrzebujemy specjalnego żelu/płynu do higieny intymnej?  Czy ocet jabłkowy reguluje odczyn pH w pochwie? Czy żurawina pomaga na kłopoty z pęcherzem? Lewatywa z kawy? Czosnek jako dopochwowy lek na grzybicę? Magnesy jako środek przeciw uderzeniom gorąca?  Rozdział zatytułowany “Opowieści z mchu i paproci”  zawiera sporo takich osobliwości, nad którymi autorka łapie się za głowę i uczciwie przed nimi przestrzega.

Treść publikacji jest rzetelna,  przejrzyście ułożona, posługując się spisem treści łatwo znaleźć interesujące nas zagadnienia. Po każdej części mamy  podsumowanie – zebrane w ramce najważniejsze fakty.  Do każdego rozdziału dobrana jest fachowa bibliografia – wiarygodne publikacje, strony internetowe (również  w języku polskim). Warto zauważyć, że dr Gunter  dba o tzw. “internetowe bhp”, wiadomo bowiem, że oddzielenie ziarna od plew w sieci bywa naprawdę trudne, a nie brakuje treści pseudonaukowych i szkodliwych.
„Problem z wiedzą medyczną w internecie jest taki, że przemknęliśmy przez epokę informacyjną bez zatrzymywania się i dotarliśmy do epoki dezinformacyjnej. W jaki sposób kobiety mogą dowiedzieć się, co jest dla nich korzystne, i skąd mają wiedzieć, że to prawda, jeśli dezinformacja, kłamstwa i uprzedzenia rywalizują na równych zasadach z naukowymi faktami?” (s. 412)

 Ginekolożka Jen Gunter napisała książkę ważną i potrzebną, śmiało podjęła trudne  tematy, nawet te  zazwyczaj “przemilczane”, traktowane ogólnikowo, czy przekłamane. Specjalistyczną wiedzę opakowała w przystępną i przyjazną formę, z dużą dozą tolerancji, akceptacji, empatii oraz feminizmu. “Biblia waginy” nie jest lekturą  “na raz”, to publikacja do której  warto wracać i na którą warto się powoływać.

/Przeczytaj fragment/

polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawami autorskimi

Wydawnictwo Marginesy
Autor:  dr Jen Gunter
Tytuł: Biblia waginy
Tytuł oryginału: The Vagina Biblie
Tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp
Data wydania: maj 2020 r.
Ilość stron: 450
ISBN: 978-83-66500-18-1

(Visited 219 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share
Close